Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-06-22, 07:48 Redakcja

Radiowcy z całej Polski zjechali do Bydgoszczy. Trwa Konkurs Grand PiK [wideo, galeria]

41 utworów nadesłano na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK. Fot. Janusz Wiertel
41 utworów nadesłano na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK. Fot. Janusz Wiertel
41 utworów nadesłano na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK. Fot. Ewa Dąbska
41 utworów nadesłano na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK. Fot. Ewa Dąbska
41 utworów nadesłano na tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK. Który z nich zdobędzie grand prix? Konkurs rozpoczął się się we wtorek (22 czerwca). Zapraszamy na codzienne relacje z tego wydarzenia.
- Dla nas jest to przede wszystkim wielkie radiowe święto. Właściwie cały rok czekamy na organizację konkursu, na przyjazd uczestników. Cały rok mamy stres związany z tym, czy dopiszą uczestnicy, czy otrzymamy ciekawe prace - mówi Jolanta Kuligowska - Roszak, prezes Polskiego Radia PiK. - Ten rok jest rekordowy, wpłynęło bardzo dużo prac. Dlaczego artystyczne formy radiowe? Dlatego przede wszystkim, że są to reportaże, często słuchowiska, a często materiały, które są na pograniczu jednego i drugiego gatunku, niektóre bardzo nowatorskie w swojej formie, inne bardziej tradycyjne. Różnorodność tematów jest bardzo duża. Są reportaże, w których poruszana jest sytuacja pandemiczna, są reportaże w których opowiadana jest historia różnych miejsc, ludzi. I przed nami warsztaty.

Konkurs organizowany przez Polskie Radio PiK w Bydgoszczy od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Jego ideą jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Już po raz 13. gościmy najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej, a po raz trzeci umożliwiamy również studentom udział w jedynym tego typu Konkursie w Polsce. Oczywiście, jak co roku, organizujemy w ramach Konkursu Warsztaty Sztuki Radiowej, które są niezwykle cenioną przez twórców formą wymiany doświadczeń i oceny ich artystycznych poszukiwań.

Tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2021" i Warsztaty Sztuki Radiowej potrwają od wtorku do soboty (22-26 czerwca) w Bydgoszczy. Gala wręczenia nagród i koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy odbędą się 25 czerwca o godzinie 18.00 w Operze Nova. Transmisja z gali także na naszej antenie.

W jury konkursu zasiadają: Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku i producent muzyczny, pedagog, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznejm reżyserii dźwięku, laureat nagród muzycznych „Fryderyk” i międzynarodowej nagrody radiowej Prix Italia; Jarosław Jakubowski - poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz, zwycięzca konkursu dramaturgicznego „Metafory Rzeczywistości” oraz Henryk Rozen - reżyser teatralny i radiowy, aktor, pedagog, laureat nagród Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, międzynarodowej nagrody radiowej Prix Italia, w 2016 r. nagrodzony Splendorem Splendorów za wkład w rozwój radia artystycznego.

Od dzisiaj (22.06.) polecamy też nasze codzienne relacje. Z uczestnikami konkursu Grand PiK 2021 spotykać się będziemy w PiKtogramach, programie Od ucha do ucha i w Popołudniu z nami.


Posłuchaj zgłoszonych utworów
Mówi Jolanta Kuligowska - Roszak, prezes Polskiego Radia PiK
Materiał Bogumiły Wresiło 22.06.2021
Mówi Agnieszka Loch z Polskiego Radia w Katowicach, autorka reportażu „Rodzina''
Prezes PR PiK Jolanta Kuligowska-Roszak otwiera Grand PiK 2021
Prezes PR PiK Jolanta Kuligowska-Roszak o konkursie Grand PiK 2021 (jw)
Joanna Bachura-Wojtasik, moderator warsztatów Grand PiK 2021 (jw)

Kultura

2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej 2021-07-25, godz. 09:55 Wyróżnienie zespołu „Ziemia Bydgoska” na konkursie w Albanii [zdjęcia] Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wraca z Międzynarodowego Festiwalu w Albanii z nagrodą za najpiękniejsze stroje. To wyróżnienie jest szczególne dla Ma ... » więcej 2021-07-24, godz. 11:45 Pięciu Polaków będzie reprezentowało Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Konkursie Chopinowskim Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Adam Kałduński ale też wyłonieni w eliminacjach: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek, to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej ... » więcej 2021-07-24, godz. 08:02 Rozśpiewana Bydgoszcz, czyli I Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być" Bydgoszcz znowu stanie się przystanią dla twórczości krakowskiego artysty. Po Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, którego trzynasta edycja niedaw ... » więcej
1234567