Sobota, 15 maja 2021 r.   Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora / W rozgłośni bydgoskiej powołano Redakcję Telewizyjną (1973)
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-02-08, 14:46 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Wielkie czytanie Kolberga i inne wydarzenia

Jeden z wielu budynków Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy/fot. Facebook
Jeden z wielu budynków Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy/fot. Facebook
To wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie dyscyplin naukowych, które od zawsze przenikały do naszego codziennego życia. We wtorek (9 lutego) w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Po raz kolejny do obchodów włączy się Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Zaprasza na wydarzenia online dostępne w tym dniu na muzealnych profilach w mediach społecznościowych i na stronie internetowej.

W programie znajdą się m.in.:

- Wielkie Czytanie Kolberga – przybliżenie ciekawych i zabawnych fragmentów autorstwa Oskara Kolberga opisujących nasz region
- EtnoMOB – filmik z cyklu #MOBon prezentujący interesujące obiekty z Działu Etnografii
- DIY-etnodizajn – specjalny szablon do pobrania, dzięki któremu powstaną oryginalne dekoracje inspirowane sztuką ludową.

Do akcji przyłączyło się także Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na stronie instytucji posłuchać można fragmentów tekstów Kolberga.

Oscar Kolberg był etnografem i folklorystą, który w XIX wieku prowadził przełomowe etnograficzne badania kultury ludowej. - Jego prace są wyjątkowo bogatym źródłem informacji i wiedzy - podkreślają Hubert Czachowski - dyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz Olga Kwiatkowska kierownik działu edukacji.

Fragmenty „Wszystkich dzieł” Oskara Kolberga zrealizowane zostały w przestrzeniach muzealnych ekspozycji w Kaszczorku, Toruniu i Wielkiej Nieszawce. Dostępne są bezpłatnie na stronie etnomuzeum.pl
Relacja Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)
Wielkie czytanie Kolberga i inne wydarzenia (Popołudnie z nami)

Kultura

2021-05-15, godz. 09:18 „Moja ziemio wyśniona”. Transmisja koncertu w PR PiK z amfiteatru w Opolu Koncert upamiętniający 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego zatytułowany „Moja ziemio wyśniona” odbędzie się w niedzielę (16 maja) w Opolu i transmitowan ... » więcej 2021-05-15, godz. 07:42 Noc Muzeów w czasach pandemii. Co przygotowano w Bydgoszczy? Choć święto muzealników przypada 18 maja, obchody już w sobotę, 15 maja. Bydgoskie muzea przygotowały wyjątkowe atrakcje dla mieszkańców. » więcej 2021-05-14, godz. 20:51 Wystawa multimedialna w Brześciu Kujawskim. Dla małych i dużych! [zdjęcia] W Centrum Kultury i Historii w Brześciu Kujawskim otwarto w piątek multimedialną wystawę „Wahadło czasu”. To ekspozycja interaktywna - można nie tylko oglądać ... » więcej 2021-05-14, godz. 15:32 Grafiki z nowego świata. Dzieła Edgara Degasa w Inowrocławiu [wideo] Grafiki francuskiego impresjonisty Edgara Degasa można oglądać w inowrocławskim muzeum Jana Kasprowicza. Wystawa prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce. » więcej 2021-05-14, godz. 13:51 „W Cichej Dolinie". Pierwsza radionowela nagrywana w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia] Wielopokoleniowa rodzina Malinowskich, mieszkająca w Cichej Dolinie - małej miejscowości niedaleko Bydgoszczy to bohaterowie pierwszej radionoweli nagrywanej ... » więcej 2021-05-14, godz. 09:25 60 wydarzeń w trzy tygodnie. Święto teatru, czyli festiwal Kontakt 2021 22 maja rozpocznie się w Toruniu 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Większość propozycji odbędzie się online, będą to spektakle wcześniej zarejest ... » więcej 2021-05-13, godz. 13:40 Coraz bliżej do rozpoczęcia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Umowy podpisane [zdjęcia] Pracownia Kozień Architekci s.c. z Krakowa może już rozpocząć prace nad dokumentacją projektową remontu, przebudowy i rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej. ... » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Konkurs Pianistyczny w Szafarni hybrydowo. Można podglądać w Internecie 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży startuje w środę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. » więcej 2021-05-12, godz. 08:42 Rysunek, malarstwo, grafika, konserwacja. Dyplomy studentów w CSW [zdjęcia] Najlepsi z najlepszych na wspólnej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Na dwóch piętrach galerii prezentowane są nagrodzone i wyróżnione dyplomy ... » więcej 2021-05-11, godz. 17:37 Dziewięć książek nominowanych. Które zdobędą Strzały Łuczniczki? Znamy tytuły książek nominowanych do Bydgoskiej Nagrody Literackiej „Strzała Łuczniczki'. Są wśród nich tomiki poezji, proza i eseistyka oraz pięknie wydane a ... » więcej
1234567