Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Kultura
BSM - Trzciniec
2021-01-31, 16:29 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Tatiana Adonis/PAP

Galerie i muzea znowu czynne. CSW otwiera się w poniedziałek o godz. 12.00

W CSW można oglądać wystawę Sylwestra Ambroziaka „Niewinność"/fot. Archiwum
W CSW można oglądać wystawę Sylwestra Ambroziaka „Niewinność"/fot. Archiwum
Teoretycznie od poniedziałku (1 lutego), a praktycznie od wtorku - bo poniedziałek jest dniem zamkniętym dla instytucji - ponownie otwarte zostają muzea i galerie sztuki w regionie.
Wyjątkiem jest Galeria Miejska bwa, gdzie właśnie w poniedziałek będzie można zobaczyć po raz ostatni wystawę „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91". Potem - z powodu zmiany ekspozycji - bwa będzie do 9 lutego zamknięte.

W poniedziałek o 12.00 otwiera się także Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Będzie czynne od godziny 12 do 18. W tym samym czasie otwarte będą działające w ramach tej instytucji księgarnia i czytelnia. W tej drugiej zaplanowano przerwy na wietrzenie i dezynfekcję powierzchni. Publikacje zwracane przez czytelników będą trafiały do trzydniowej kwarantanny. Nieczynne pozostanie znajdujące się w CSW Kino Centrum.

W CSW można oglądać wystawę Sylwestra Ambroziaka „Niewinność". To jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Na jego wystawę w CSW składają się trzy grupy rzeź oraz filmy animowane. Dla zwiedzających dostępna będzie także m.in. wystawa „Helmut Newton: Lubię silne kobiety" - to przedsięwzięcie towarzyszące 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage.

Do Muzeum w Grudziądzu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku będzie się można wybrać od wtorku. Muzeum Okręgowe w Toruniu tego dnia uruchamia Ratusz, Muzeum Podróżników oraz Kamienicę pod Gwiazdą - na zwiedzanie tych placówek obowiązywał będzie jeden bilet wstępu. Nowy oddział Muzeum Twierdzy Toruń otwarte zostanie 5 lutego.

Zwiedzanie wszędzie będzie możliwe pod warunkiem zakrywania ust i nosa. Goście muszą także zdezynfekować dłonie przed wejściem na salę wystawienniczą. Konieczne jest także zachowywanie 1,5-metrowego dystansu w stosunku do innych osób.
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)
Materiał Tatiany Adonis

Kultura

2021-04-18, godz. 12:05 10. edycja Festiwalu Animocje. Coś dla miłośników animacji Konkurs o grand prix Bydgoskiej Nagrody za najlepszy film animowany, wizyty w polskich studiach animacji, warsztaty oraz pokazy najciekawszych animowanych pro ... » więcej 2021-04-18, godz. 10:07 Fundacja „Fotografistka" poszukuje starych, podkolorowanych zdjęć Poszukiwane są zdjęcia zrobione na przestrzeni lat w Bydgoszczy, a o szczegółach kolejnej fotograficznej akcji Bogumiła Wresiło rozmawia z Katarzyną Gębarowsk ... » więcej 2021-04-16, godz. 15:50 Premiera „Zemsty” Fredry w Teatrze im. Horzycy w Toruniu [zdjęcia, wideo] W piątek (16.04.) na scenie toruńskiego Teatru Wilama Horzycy premiera „Zemsty”. - Mamy nadzieję, że być może w maju uda nam się zagrać przed publicznością, a ... » więcej 2021-04-16, godz. 09:10 W Internecie nic nie zginie! I dobrze, gdy trafia tam projekt „Pamięć bydgoszczan"! Projekt „Pamięć bydgoszczan' - Archiwum Historii Mówionej zagościł w mediach społecznościowych. Wspomnienia i relacje mieszkańców oraz osób związanych z miast ... » więcej 2021-04-15, godz. 08:54 Kameralne, powściągliwe, milczące. Obrazy Magdaleny Rucińskiej w bydgoskim bwa Wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej pt. „Międzyprzestrzeń” otwarta została w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Na razie można oglądać ją tylko online - mat ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:25 Emilia Pawłowska o swojej najnowszej płycie „Niebo nad jeziorem" [wideo] Emilia Pawłowska to wokalistka, która ma odwagę sięgać po swoje marzenia. Po ewidentnym sukcesie, jakim okazała się płyta „Czas nas uczy pogody' z ponadczasow ... » więcej 2021-04-11, godz. 10:04 Bronisław Kaper w Klubie Akademii Jazzu. Bydgoski MCK zaprasza Kolejną odsłonę Klubu Akademii Jazzu będzie można zobaczyć w niedzielę (11 kwietnia) na kanale YouTube bydgoskiego MCK-u. » więcej 2021-04-10, godz. 17:55 Bydgoskie Muzeum Telefonów Komórkowych otwiera się wirtualnie! W sobotę (10.04.) o godz. 20, muzeum, które z domowej piwnicy założyciela placówki, przeniosło się na ul. Pomorską 15, zaprasza na, nie bójmy się tego słowa: ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:57 Tylko laureatka grand prix odebrała nagrodę. Finał konkursu rzeźbiarskiego [wyniki] XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego podsumowano w piątek w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Laureatką grand prix została ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:26 Do zaczytania jeden krok! Bydgoska biblioteka ma ok. 60 tysięcy ebooków Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy współpracuje z platformą Legimi, na której są setki książek w formie cyfrowej do czytania na tablecie, ... » więcej
1234567