Poniedziałek, 08 marca 2021 r.   Imieniny: Beaty, Wincentego, Jana / Utworzono Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia z siedzibą w Bydgoszczy (1945)
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-01-15, 11:28 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Budynek Teatru im. Horzycy ma 110 lat, ale po tym remoncie odmłodniał![zdjęcia]

Teatr im. W. Horzycy na finiszu wielkiego remontu./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Teatr im. W. Horzycy na finiszu wielkiego remontu./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Nowa widownia, elewacja, oświetlenie - toruński teatr przeszedł totalną metamorfozę. Generalny remont kosztował 9 milionów 600 tysięcy zł. Pozostały tylko kosmetyczne wykończenia, no i oczekiwanie na widzów.
Remont toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy już prawie zakończony...

- Praktycznie tak - mówi Andrzej Churski, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy Andrzej Churski. - Odbiory się odbyły, a w tej chwili, ponieważ nie gramy z powodów pandemicznych, więc bardzo spokojnie ekipy wykonawcy dokonują jeszcze drobnych poprawek, a nasze ekipy techniczne i sprzątające pieszczą teatr po to, żeby go uroczyście wszystkim państwu udostępnić wtedy, kiedy to będzie możliwe.

Ci się zmieniło na najważniejszej sali w teatrze?

- Po pierwsze zmieniła się widownia. Są nowe fotele ze zwiększonymi przestrzeniami międzyrzędowymi. To samo dzieje się na obu balkonach. Do dyspozycji państwa oddane są fotele drugiego balkonu. Widownia zwiększyła się stosunkowo niewiele, bo przez to że rozluźniliśmy teatr, to trochę straciliśmy miejsca. Realnie jest tak: sadzaliśmy widzów na 352 miejscach, w tej chwili będziemy sadzali na 399, w tym dwa miejsca dla widzów niepełnosprawnych, ale być może będziemy się chwalili 400 miejscami. Zobaczymy.

Co jeszcze się zmieniło?

- Jest jaśniej. W żyrandolu są nowe żarówki ledowe, podobnie jak we wszystkich 160 nowych reflektorach - jak mówimy o aparatach scenicznych, reflektorach z napędem energooszczędnym, z możliwościami zmian temperatury barwowej, czyli każdy z tych reflektorów jest jednocześnie reflektorem barwnym. W tym jest prawie 40 inteligentnych głów - to kolejna rewolucja techniczna.

Co ważne, teatr jest doskonale przewietrzony. W budynku działa wentylacja połączona z klimatyzacją (...).
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-03-08, godz. 09:16 Dzień Dobry Bydgoszcz. Fotografik stworzył stronę poświęconą swojemu miastu Należy do tych, których życie zawodowe w momencie wybuchu pandemii zmieniło się z dnia na dzień. Dla osoby, która uprawia wolny zawód to czas mało komfortowy. » więcej 2021-03-06, godz. 21:30 Piotr Wajrak z tytułem Profesora Sztuki Od lat związany z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy i Operą Nova. Jest prodziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego, przygotowuje muzycznie spektakle w operze i ze ... » więcej 2021-03-06, godz. 13:38 Urodziny Kina "Orzeł". Goście są mile widziani przez cały weekend, a nawet dłużej! Od dzisiaj (06.03.) do poniedziałku bydgoskie Kino Orzeł świętować będzie urodziny. Właśnie mija 9 lat od reaktywacji kultowego kina, które mieści się w Miejs ... » więcej 2021-03-05, godz. 17:11 „Napój miłosny” po wielu miesiącach przerwy. Bydgoska Opera Nova zaprasza Opera Donizettiego „Napój miłosny' w reżyserii nie żyjącego już Krzysztofa Nazara zostanie wystawiona w piątek, sobotę i niedzielę (5-7 marca) - po wielomiesi ... » więcej 2021-03-05, godz. 06:45 Wyspa Młyńska w pamięci bydgoszczan. Powstanie archiwum tego miejsca Park Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy chce stworzyć z mieszkańcami archiwum dotyczące Wyspy Młyńskiej. Mnóstwo osób ma swoje opowieści, zdjęcia i inne związ ... » więcej 2021-03-04, godz. 21:16 Baśniowa „Wyspa" Teatru Kameralnego. Ten spektakl trzeba zobaczyć! W sobotę (06.03.) premierę musicalu „Wyspa'. Będzie to polska prapremiera docenionego za granicą tytułu, w którym w rolę wielu bohaterów wcielają się dwie akt ... » więcej 2021-03-04, godz. 09:13 Rolnicy, graficy, tatuaże i malarze w Persie. Nowa galeria w Toruniu [zdjęcia] Galeria Ceglana to nowa oferta Klubokawiarni Pers w Toruniu. Od początku pandemii, miejsce to diametralnie zmieniło swoją ofertę, dostosowując się do aktualny ... » więcej 2021-03-03, godz. 18:00 Filharmonia Pomorska: Capella Bydgostiensis i Piotr Pławner - w podwójnej roli Podczas kolejnego koncertu Filharmonii Pomorskiej z udziałem publiczności, Piotr Pławner wystąpi w środę (03.03.), o godz. 19, jako solista, i jako dyrygent C ... » więcej 2021-03-03, godz. 08:15 Kolejny krok do powstania ECF Camerimage w Toruniu. Konkurs na koncepcję architektoniczną Ogłoszony został konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. » więcej 2021-03-02, godz. 19:40 Stypendia dla artystów i promotorów kultury przyznane Fotograf, tancerka, muzycy, plastycy, promotorzy kultury i zaangażowani w opiekę nad zabytkami - czternaścioro utalentowanych artystów odebrało z rąk marszałk ... » więcej
1234567