Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-21, 18:00 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Marcel Woźniak: jeździ, śledzi, notuje - i publikuje. O Tyrmandzie!

Marcel Woźniak./fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Marcel Woźniak./fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Pierwszą książkę o Leopoldzie Tyrmandzie napisał cztery lata temu, teraz toruński pisarz i reżyser proponuje drugie, jeszcze bardziej obszerne wydawnictwo. Książka, pt. "Tyrmand pisarz o białych oczach" właśnie ukazała się w księgarniach.
Tym razem jest to opowieść reporterska, w której znalazło się wiele nowych faktów. Autor z detektywistyczną dokładnością podąża śladami legendarnego pisarza - podróżując na Litwę, do Niemiec i do Ameryki. Z Marcelem Woźniakiem rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

- Napisałem pierwszą, oficjalną biografię, dziś mamy rok Tyrmanda (...) Nie wiem, czy jest jakiś związek z moją działalnością popularyzatorską, ale nie chcę sobie tego przypisywać. Ruszyłem w tę podróż dalej: kolejne wywiady, spotkania, podróże po świecie, po Ameryce, Aż dochodzimy do tego roku. Książka miała wyjść wiosną, ale z wiadomych powodów, nie ukazała się. Jest teraz.

Dlaczego ukazała się druga książka, skoro biografia byłą opracowaniem kompleksowym, obejmującym całe życie Tyrmanda, i, co ważne, takiej książki do tej pory nie było? Druga publikacja jest równie obszernych rozmiarów. Czym różnią się obie książki?

- Okazało się, że nie odkryłem wszystkiego, poza tym historię można opowiedzieć na wiele sposobów. Uznałem, że to, do czego dotarłem, jest na tyle ważne, niezwykłe i ciekawe, że trzeba było pisać dalej. Pomyślałem, że reportaż będzie dobrą formą. Historia Tyrmanda jest niezwykłą nie tylko dlatego, że mamy fakty x i y, o których nie wiemy, i teraz, o proszę , już wiemy, tylko to jest jeszcze ciekawsze: dlaczego o nich nie wiemy, dlaczego są ukryte, kto je ukrył, jak ten ktoś strzegł przez lata tajemnicy, i teraz ona wypłynęła. Wart podążyć drogą reporterską i zabrać czytelników, jak zabiera się słuchaczy, w podróż. Razem wchodzimy i słuchamy, jak otwierają się drzwi (...)...
Relacja Iwony Muszytowskiej- Rzeszotek
Toruń

Kultura

2021-01-18, godz. 22:50 Nie żyje Maria Koterbska, królowa polskiego swingu, artystka z klasą [audycja z archiwum] - 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak 'Karu ... » więcej 2021-01-18, godz. 09:22 „Polish Songs", amerykańscy wokaliści i Eljazz Big Band. Płyta już jest „Tomaszów', „Sex Appeal', „Moje serce to jest muzyk' czy „Byłaś serca biciem' - kilkanaście dobrze znanych polskich piosenek, dzięki bydgoskiemu muzykowi Józe ... » więcej 2021-01-17, godz. 20:46 Sztuka nie tylko w Internecie. Plany Galerii Miejskiej bwa na nowy rok Nowy 2021 rok to w Miejskiej Galerii bwa w Bydgoszczy nowe wystawy i ciekawi artyści. Będzie malarstwo, rzeźba czy instalacja. Pojawi się nowy projekt Elżbiet ... » więcej 2021-01-17, godz. 17:45 Trzy premiery - musical, opera i balet. Opera Nova w nowym roku Nowy rok przynosi nowe wyzwania. Mimo pandemii zespoły operowe cały czas przygotowują się do kolejnych premier, a dyrekcja układa program Bydgoskiego Festiwal ... » więcej 2021-01-17, godz. 16:38 Hala Pomp i Wieża Ciśnień z przeszłości. Muzeum prosi o stare zdjęcia i dokumenty [wideo] Bydgoszczanie mogą współtworzyć wystawę przygotowywaną przez Muzeum Wodociągów. Placówka poszukuje starych zdjęć przedstawiających wodociągowe obiekty, Halę P ... » więcej 2021-01-16, godz. 20:15 „Aurora” - nowa nagroda dla teatralnych twórców Teatr Polski, organizator Festiwalu Prapremier, powołał Międzynarodową Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy -„Aurora”, przyznawaną za wybitny dramat współ ... » więcej 2021-01-16, godz. 14:10 Kolędowanie w sieci. Ogólnopolski Festiwal Chórów Akademickich w Bydgoszczy XIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” w Bydgoszczy odbędzie się mimo pandemii. Tym razem w internecie. » więcej 2021-01-15, godz. 11:28 Budynek Teatru im. Horzycy ma 110 lat, ale po tym remoncie odmłodniał![zdjęcia] Nowa widownia, elewacja, oświetlenie - toruński teatr przeszedł totalną metamorfozę. Generalny remont kosztował 9 milionów 600 tysięcy zł. Pozostały tylko kos ... » więcej 2021-01-15, godz. 08:30 Sercem wytańczone! Zespół Płomienie zdobył złoto na konkursie w Egipcie [wideo] Zespół Pieśni i Tańca Płomienie z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy zdobył złoty medal na World Children Festival Egipt 2020. » więcej 2021-01-14, godz. 15:20 Historia krótkiej podróży i jednej nocy. Powstaje etiuda studencka torunianki Julii Smoleń „Moja Europa tonie” to tytuł filmu, który realizuje torunianka Julia Smoleń. Będzie to niezależna etiuda, którą każdy może wesprzeć finansowo na stronie zrzut ... » więcej
1234567