Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Kultura
Eurostandard
2020-10-08, 15:12 Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Betoniarki, noże i rozwalane rzeźby w spektaklu „Warunki zabudowy"

Spektakl "Warunki zabudowy" na Festiwalu Klamra w Toruniu./fot. materiały prasowe
Spektakl "Warunki zabudowy" na Festiwalu Klamra w Toruniu./fot. materiały prasowe
Było naprawdę dynamicznie. Arti Grabowski wspólnie ze Zbigniewem Szumskim zrealizował spektakl projekt z pogranicza teatru plastycznego i performance. Bardzo mocno i głośno wybrzmiał kolejny wieczór na toruńskim festiwalu Klamra.
Arti Grabowski opowiadał na festiwalu Klamra historię szamana, budowniczego placów i murów. I wyjaśniał tło powstania swojego niezwykłego spektaklu.

- Może to przez to, że twórcy to przede wszystkim rzeźbiarze i malarze, więc gdzieś ta praca z obiektem, z przestrzenią, i też moja osobista fascynacja maszynami, ruchomym elementami wpływa na kształt przedstawień. To także chyba spuścizna myśli Duchampowskiej, czyli zamiłowanie do obiektu, do równoprawnego traktowania rekwizytu i obiektu na scenie. Tak, może kiedyś dojrzejemy do tego, żeby na scenie był tylko aktor, ale nam sam prosty teatr nie wystarcza, lubimy się otaczać elementami które pomagają dopowiedzieć treść (...)

Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek.


Program Klamry jest: TUTAJ
Festiwal Klamra - relacja Iwony Muszytowska-Rzeszotek

Kultura

2021-06-18, godz. 17:23 To będzie koncert idealny na gorący wieczór: „Sen nocy letniej" „Sen Nocy Letniej' - tak Filharmonia Pomorska zatytułowała koncert symfoniczny, który poprowadzi dziś (18.06.) Jose Maria Florencio - obecnie dyrektor muzyczn ... » więcej 2021-06-18, godz. 16:48 Dzieci świata na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej. Plenerowa wystawa w Toruniu Plenerowa wystawa „Dzieci świata' otwarta zostanie dziś przed Książnica Kopernikańską w Toruniu. Autorką prac jest znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. » więcej 2021-06-18, godz. 07:47 Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia, to dużo więcej. Tak jest na „Londynku” [zdjęcia, wideo] Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy otwarta. To nowa odsłona filii nr 5 dla dorosłych i dzieci „Londynek - międzykulturowe i mię ... » więcej 2021-06-17, godz. 20:53 Kanał pełen kultury czyli nowy cykl w pięknych okolicznościach przyrody [program na lato] „Kanał Kultura” to projekt społeczny realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to cykl koncertów plenerowych wzdłuż Kanału Bydgoskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 07:45 Stworzą nowe murale i odnowią stare. Dzieje się w Bydgoszczy [zdjęcia] Młodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach fotograficznych, starsze rozmawiały o muralach i sztuce ulicznej - skąd wziął się street art i jak go czytać. Wszys ... » więcej 2021-06-16, godz. 19:21 Toruń świętuje. Na afiszu mnóstwo koncertów, warsztatów, animacji [program] Zawody strażaków, mobilne koncerty, rycerskie festyny - w Toruniu już w najbliższą niedzielę (20.06.) zaczyna się Święto Miasta. Będzie okazja nie tylko do ro ... » więcej 2021-06-16, godz. 16:34 Jerzy Maksymiuk dyryguje Capellą Bydgostiensis. W repertuarze muzyka dawna Maestro Jerzy Maksymiuk od kilku dni wraz z Capellą Bydgostiensis przygotowuje środowy (16 czerwca) koncert kameralny. W programie znajdą się kompozycje Telem ... » więcej 2021-06-16, godz. 11:40 Nasze miasto na dużym ekranie, czyli premiera „Miasta" Marcina Sautera 23 czerwca, w bydgoskim Kinie „Orzeł' odbędzie się uroczysta prapremiera debiutu fabularnego Marcina Sautera pt. „Miasto”. W rolach głównych wystąpili: Karoli ... » więcej 2021-06-16, godz. 10:16 Historia Rocka Symfonicznie, czyli Żuki i Rock Symphony Orchestra Żuki i Rock Symphony Orchestra pod dyrekcją Marka Czekały wykonują repertuar legendarnej grupy The Beatles i to wszystko można zobaczyć na ekranach komputerów. » więcej 2021-06-16, godz. 07:18 „Wieloryb z Lorino” zdobył kilka nagród. Ale dopiero teraz będzie miał premierę W piątek (18 czerwca) odbędzie się oficjalna, bydgoska i co najważniejsze kinowa premiera dokumentu Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino''. » więcej
1234567