Wtorek, 28 września 2021 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Polskie Radio PiK » Kultura
2020-10-07, 19:53 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Plany: Centrum Sztuki Współczesnej otwiera okno na świat. Szeroko!

Konferencja Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Od lewej: Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW i Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult. /fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Konferencja Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Od lewej: Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW i Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult. /fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
W ubiegłym tygodniu witaliśmy na stanowisku dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Krzysztofa Stanisławskiego. Wracamy do CSW, by posłuchać o tym, jakie plany na przyszłość ma kulturalna placówka.
Konferencji z udziałem nowego szefa CSW oraz kuratora Marka Żydowicza, który jest prezesem Fundacji Tumult, z którą CSW współpracuje już od kilku lat, przysłuchiwała się Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

- Bronisław Wojciech Linke - to będzie wystawa artysty XX wieku. On umarł w 1963 roku, ale jest to jeden z najważniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej. Druga duża sztandarowa wystawa to będzie retrospektywa - największa wystawa Dwurnika, jaka miała miejsce - chodzi o około 300 obrazów Edwarda Dwurnika, głównie zbiory muzealne, ale współpracujemy także z rodziną tego artysty (...) - mówi Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW Toruń.

A co Fundacja Tumult wniesie do przestrzeni CSW?

- 16 października zapraszamy na wystawę fotografii Helmuta Newtona, na pierwszą dużą prezentację tego fotografika w Polsce, rozmawiamy z Annie Leibovitz, z Cindy Sherman, z Anselmem Kieferem, Patricią Piccinini - mówi Marek Żydowicz (...).

Nowością w programie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie także międzynarodowy konkurs na najlepszy obraz. Pierwsza edycja adresowana do artystów z Polski i Europy Wschodniej planowana jest na przyszły rok. Do wygrania tylko jedna nagroda, ale wartości 100 tysięcy złotych.
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-09-27, godz. 23:00 "Operowy zawrót głowy" z nagrodą im. Jana Kiepury 'Operowy zawrót głowy' otrzymał prestiżową nagrodę imienia Jana Kiepury. » więcej 2021-09-27, godz. 18:10 Czasy są ciężkie, ale łączą nas te same wartości. Polsko-niemiecki projekt w bwa „Harte Zeiten/Ciężkie czasy'' - to tytuł wystawy, którą oglądać można w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. To druga odsłona projektu artystycznego, który sku ... » więcej 2021-09-26, godz. 18:45 Dumne one na 59. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym — Kontrasty „Dumne one' — tak zatytułowano specjalny program w ramach 59 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego — Kontrasty. » więcej 2021-09-26, godz. 12:45 Festiwal Filmowy Przeźrocza zbliża się powoli do napisów końcowych! Dokument „Piach'' w reżyserii Bartka Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej z Grand Prix w konkursie „Błysk Oka' na 7. edycji Festiwalu Filmowego Przeźrocza w Bydgoszc ... » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Adam Kośmieja Tribute to Gulda W piątek ukazała się kolejna płyta młodego pianisty Adama Kośmieji. 'Tribute to Gulda' to projekt z kompozycjami Friedricha Guldy i ulubioną sonatą L.van Beet ... » więcej 2021-09-25, godz. 09:51 Pola Negri i inni wielcy artyści. Rozpoczął się festiwal filmowy w Lipnie [program] Pokaz niemego  filmu „Safona' z Polą Negri zainaugurował w Lipnie 14. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni'. W programie zaplanowano wiele filmowych poka ... » więcej 2021-09-24, godz. 20:45 "Jednogłośna" - Natalia Kukulska opowiada o najnowszym projekcie Natalia Kukulska wieczorem w Filharmonii Pomorskiej zaprezentowała swój projekt chopinowski 'Czułe struny' w ramach 59 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego — Kont ... » więcej 2021-09-24, godz. 19:30 Co przeżywają Nina i Paul? Premiera dla starszych dzieci w Teatrze Kameralnym Na premierę sztuki „Nina i Paul' zaprasza w sobotę (25 września) bydgoski Teatr Kameralny. » więcej 2021-09-24, godz. 15:39 Obrazy wychowanka bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a na wystawie w Krakowie Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie. Jej wernisaż odbędzie ... » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Z pasją badał dorobek Samuela Bogumiła Lindego. Medal dla dr. Mariana Ptaszyka Jest autorem wielu publikacji na temat Słownika Języka Polskiego, a swoje życie zawodowe poświęcił na badanie dorobku jego twórcy, Samuela Bogumiła Lindego. D ... » więcej
1234567