Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2020-09-25, 16:20 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Góra pasty dla słonia powstanie podczas Nocy Naukowców w Toruniu!

Noc Naukowców zaprasza na pokazy. Wydarzenie potrwa do godz. 22./fot. materiały organizatorów
Noc Naukowców zaprasza na pokazy. Wydarzenie potrwa do godz. 22./fot. materiały organizatorów
Interaktywne wystawy, specjalnie stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania z naukowcami i transmisja z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - to atrakcje Nocy Naukowców, która w piątek, 25 września odbędzie się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W tym roku wydarzenie odbywa się hybrydowo - także w plenerze. Atrakcją tegorocznej edycji będzie doświadczenie „pasta dla słonia" i próba pobicia rekordu Polski.

- „Pasta dla słonia" to substancja, która powstaje w wyniku reakcji chemicznej - wyjaśnia Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy.

- Potrzebujemy, akurat w naszym przypadku, kilkaset litrów perhydrolu, katalizatora, detergentu i barwnika. Reakcja nie jest do końca przewidywalna. Ona była testowana, są sprawdzane różnego rodzaju proporcje, więc nie da się w łatwy sposób wyliczyć, ile czego potrzeba. Może coś wybuchnąć, piana może gwałtownie wystrzelić. Na pewno będzie przez chwilę wysoka temperatura. Piany nie będzie można dotykać, ale zobaczyć coś takiego w takiej makroskali, to jest naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie.

Przyjedzie tutaj specjalna ekipa, która będzie później mierzyła, ile tej pasty zostało wyprodukowane, bo na pewno pobijemy rekord Polski, który obecnie wynosi 10 m sześciennych. My celujemy w rekord świata, i w Rekord Guinnessa, który obecnie wynosi niespełna 276 m sześciennych. Firma chce wyprodukować około 300 metrów tej pasty.

Doświadczenie „pasta dla słonia" przeprowadzone zostanie o godz. 17.30 na terenie parkingu, który na czas imprezy zostanie zamknięty. Noc naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu potrwa do godziny 22.00.
Mówi Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy

Kultura

2021-06-18, godz. 17:23 To będzie koncert idealny na gorący wieczór: „Sen nocy letniej" „Sen Nocy Letniej' - tak Filharmonia Pomorska zatytułowała koncert symfoniczny, który poprowadzi dziś (18.06.) Jose Maria Florencio - obecnie dyrektor muzyczn ... » więcej 2021-06-18, godz. 16:48 Dzieci świata na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej. Plenerowa wystawa w Toruniu Plenerowa wystawa „Dzieci świata' otwarta zostanie dziś przed Książnica Kopernikańską w Toruniu. Autorką prac jest znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. » więcej 2021-06-18, godz. 07:47 Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia, to dużo więcej. Tak jest na „Londynku” [zdjęcia, wideo] Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy otwarta. To nowa odsłona filii nr 5 dla dorosłych i dzieci „Londynek - międzykulturowe i mię ... » więcej 2021-06-17, godz. 20:53 Kanał pełen kultury czyli nowy cykl w pięknych okolicznościach przyrody [program na lato] „Kanał Kultura” to projekt społeczny realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to cykl koncertów plenerowych wzdłuż Kanału Bydgoskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 07:45 Stworzą nowe murale i odnowią stare. Dzieje się w Bydgoszczy [zdjęcia] Młodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach fotograficznych, starsze rozmawiały o muralach i sztuce ulicznej - skąd wziął się street art i jak go czytać. Wszys ... » więcej 2021-06-16, godz. 19:21 Toruń świętuje. Na afiszu mnóstwo koncertów, warsztatów, animacji [program] Zawody strażaków, mobilne koncerty, rycerskie festyny - w Toruniu już w najbliższą niedzielę (20.06.) zaczyna się Święto Miasta. Będzie okazja nie tylko do ro ... » więcej 2021-06-16, godz. 16:34 Jerzy Maksymiuk dyryguje Capellą Bydgostiensis. W repertuarze muzyka dawna Maestro Jerzy Maksymiuk od kilku dni wraz z Capellą Bydgostiensis przygotowuje środowy (16 czerwca) koncert kameralny. W programie znajdą się kompozycje Telem ... » więcej 2021-06-16, godz. 11:40 Nasze miasto na dużym ekranie, czyli premiera „Miasta" Marcina Sautera 23 czerwca, w bydgoskim Kinie „Orzeł' odbędzie się uroczysta prapremiera debiutu fabularnego Marcina Sautera pt. „Miasto”. W rolach głównych wystąpili: Karoli ... » więcej 2021-06-16, godz. 10:16 Historia Rocka Symfonicznie, czyli Żuki i Rock Symphony Orchestra Żuki i Rock Symphony Orchestra pod dyrekcją Marka Czekały wykonują repertuar legendarnej grupy The Beatles i to wszystko można zobaczyć na ekranach komputerów. » więcej 2021-06-16, godz. 07:18 „Wieloryb z Lorino” zdobył kilka nagród. Ale dopiero teraz będzie miał premierę W piątek (18 czerwca) odbędzie się oficjalna, bydgoska i co najważniejsze kinowa premiera dokumentu Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino''. » więcej
1234567