Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2020-09-24, 17:30 Magda Jasińska

Ewa Leszczyńska w podwójnej roli na radiowej scenie. Zobaczcie sami!

Ewa Leszczyńska/fot. Ewa Leszczyńska/Facebook
Ewa Leszczyńska/fot. Ewa Leszczyńska/Facebook
"Sama i w duecie" to tytuł drugiego koncertu w ramach Trzeciego festiwalu Muzyka w willi Blumwego. W czwartek 24 września, o godz. 19, w studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK wystąpi Ewa Leszczyńska - głos i fortepian, która przedstawi pieśni Mozarta, Paderewskiego, Poulenca, Moniuszki i Lutosławskiego.
- Parę lat temu zdarzyło się, że nagle potrzebowali pianisty i śpiewaka, żeby wykonać pieśni Chopina przed dziećmi, które przyjeżdżały do Polski z Białorusi, tylko na kilkanaście godzin. Nikogo nie było, kto mógłby to zrobić. Zadzwoniono do mnie z pytaniem, czy mogłabym zaśpiewać. Zaczęłam szukać pianisty. Dzwoniłam do jednego, drugiego, trzeciego, siódmego, nikt nie mógł. Miałam dwie możliwości, albo odwołać wszystko, albo dać tym dzieciom posłuchać muzyki Chopina. Wybrałam to drugie. To było moje pierwsze, takie poważniejsze, zetkniecie z fortepianem. Wcześniej próbowałam podchodzić do instrumentu, który łączy w sobie dwa instrumenty, ale byłam w tych próbach dość nieśmiała, i raczej moje poczynania nie wyszły poza cztery ściany (...).

Czy łatwo skupić się na śpiewaniu jednocześnie akompaniując sobie, a może raczej towarzysząc sobie?

O tym w materiale Magdy Jasińskiej.

Festiwal "Muzyka w willi Blumwego" przygotowuje Fundacja im. Piotra Orawskiego oraz Polskie Radio PiK dzięki finansowemu wsparciu Miasta Bydgoszcz.

Początek transmisji na kanale You Tube Fundacji im. Piotra Orawskiego, oraz na stronie radia PiK i Facebooku - godzina 19.00. Retransmisja koncertu na antenie Polskiego Radia PiK w piątek, 25 września, w Salonie Klasycznym po godzinie 21.00.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-08-02, godz. 19:32 50 lat pracy artystycznej! Brawa dla Ewy Bem! [zdjęcia] 31 lipca... to był wyjątkowy wieczór i choć trudno doszukiwać się tutaj wątków regionalnych, to warto na chwilę wrócić do tego, co działo się podczas finału L ... » więcej 2021-08-02, godz. 18:18 Tadeusz Gronowski i kobiety - dwa światy na jednej wystawie w Bydgoszczy „Girls, girls, girls. Tadeusz Gronowski oczami kobiet” to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki. » więcej 2021-08-01, godz. 20:36 Kazimierz Kowalski nie żyje. Znany śpiewak wkrótce miał obchodzić 50-lecie pracy artystycznej W wielu 70 lat zmarł śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Kowalski. Informację o śmierci artysty ... » więcej 2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej 2021-07-26, godz. 20:08 Anna Maria Jopek i Jojo Mayer na Festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy W sierpniu na bydgoskim festiwalu Drums Fusion zaśpiewa Anna Maria Jopek, pojawi się też znany na świecie producent muzyczny, muzyk, kompozytor i instrumental ... » więcej
1234567