Niedziela, 26 września 2021 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2020-01-14, 09:12 Ewa Dąbska

Ta nagroda skrzydeł doda! Instytut Teatralny docenił bydgoski spektakl „Ptak”

Magda Drab, reżyser spektaklu i Albert Pyśk, autor muzyki./fot. Ewa Dąbska/archiwum
Magda Drab, reżyser spektaklu i Albert Pyśk, autor muzyki./fot. Ewa Dąbska/archiwum
Spektakl „Ptak" Teatru Polskiego w Bydgoszczy otrzymał Nagrodę Specjalną w wysokości 30 tysięcy złotych, przyznaną przez Komisję Artystyczną V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".
W uzasadnieniu czytamy, że teatr w sposób interesujący podjął próbę inscenizacji tekstu z repertuaru Reduty, w związku z obchodami 100-lecia Reduty. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wzięło w nim udział 41 spektakli z całej Polski.

Przedstawienie, które powstało na podstawie tekstu Jerzego Szaniawskiego z 1923 roku, wyreżyserowała Magda Drab, a jego premiera odbyła się 1 grudnia 2019 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

- Wydaje mi się, że ten tekst jest bardzo aktualny, ponieważ opowiada tak naprawdę o bardzo uniwersalnych rzeczach, czyli o jakiejś takiej naszej skłonności, żeby w miarę upływu życia osiadać w komforcie, unikać rozwoju, zmiany swojej sytuacji, starać się zachować za wszelką cenę to, co mamy. Tutaj chcemy pobawić się tą granicą, która też jest w tekście: między rzeczywistością a teatrem, między rzeczywistością a bajką. Historia jest taka: mamy małe miasteczko, w którym jest burmistrz, są radcy. Burmistrz ma córkę tak zwaną burmistrzankę oraz swojego sekretarza. Jest wynalazca - zgorzkniały pan, no i jest student. Nagle w ich świat wkracza afisz, na którym jest napisane, że po niedzielnym nabożeństwie zostanie wypuszczony ptak. I wtedy oni wpadają w popłoch.. - mówiła Magda Drab.

Nagrodzony spektakl „Ptak" będzie można zobaczyć w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 24 i 25 stycznia o godz. 19.00
O spektaklu „Ptak” mówi jego reżyserka Magda Drab.

Kultura

2021-09-25, godz. 13:15 Adam Kośmieja Tribute to Gulda W piątek ukazała się kolejna płyta młodego pianisty Adama Kośmieji. 'Tribute to Gulda' to projekt z kompozycjami Friedricha Guldy i ulubioną sonatą L.van Beet ... » więcej 2021-09-25, godz. 09:51 Pola Negri i inni wielcy artyści. Rozpoczął się festiwal filmowy w Lipnie [program] Pokaz niemego  filmu „Safona' z Polą Negri zainaugurował w Lipnie 14. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni'. W programie zaplanowano wiele filmowych poka ... » więcej 2021-09-24, godz. 20:45 "Jednogłośna" - Natalia Kukulska opowiada o najnowszym projekcie Natalia Kukulska wieczorem w Filharmonii Pomorskiej zaprezentowała swój projekt chopinowski 'Czułe struny' w ramach 59 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego — Kont ... » więcej 2021-09-24, godz. 19:30 Co przeżywają Nina i Paul? Premiera dla starszych dzieci w Teatrze Kameralnym Na premierę sztuki „Nina i Paul' zaprasza w sobotę (25 września) bydgoski Teatr Kameralny. » więcej 2021-09-24, godz. 15:39 Obrazy wychowanka bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a na wystawie w Krakowie Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie. Jej wernisaż odbędzie ... » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Z pasją badał dorobek Samuela Bogumiła Lindego. Medal dla dr. Mariana Ptaszyka Jest autorem wielu publikacji na temat Słownika Języka Polskiego, a swoje życie zawodowe poświęcił na badanie dorobku jego twórcy, Samuela Bogumiła Lindego. D ... » więcej 2021-09-23, godz. 20:00 Toruń pamięta o twórcy Słownika Języka Polskiego Wystawa oraz sesja popularno-naukowa. Toruń świętuje 250. rocznicę urodzin twórcy Słownika Języka Polskiego. Ekspozycja zatytułowana „Samuel Bogumił Linde - w ... » więcej 2021-09-23, godz. 18:15 Muzyka Bacha, Brahmsa, Karłowicza i Straussa, czyli koncert laureatów konkursów Młodzi, niezwykle utalentowani artyści, laureaci konkursów muzycznych, studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy: Justyna Kopeć - sopran, Rozalia Ki ... » więcej 2021-09-23, godz. 10:08 Chopin inaczej. Natalia Kukulska na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym [wideo] Materiał ze swojej płyty „Czułe strony” zaprezentuje w piątek (24 września) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej Natalia Kukulska. Wybrane dzieła Chopina po ra ... » więcej 2021-09-22, godz. 16:40 Słowiańskie obrzędy w Nowogrodzie, w noc przesilenia jesiennego 22 września to pierwszy dzień jesieni, a także wrześniowa równonoc. Od czterech lat słowiańskie obrzędy związane z tym wydarzeniem odprawiane są w Nowogrodzie ... » więcej
1234567