Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Kultura
Nova
2019-01-05, 10:00 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/muzeum.torun.pl

Pomysł na weekend? Wizyta w Domu Mikołaja Kopernika! [film]

Najmłodszym widzom natomiast dedykowany jest film animowany "Mikołaja Kopernika pierwsze spotkanie z niebem". Fot. zrzut ekranu/youtube
Najmłodszym widzom natomiast dedykowany jest film animowany "Mikołaja Kopernika pierwsze spotkanie z niebem". Fot. zrzut ekranu/youtube
Krótkometrażowy film animowany oraz nowy przewodnik po wystawie - to nowości, jakie pojawiły się w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Po gruntownym remoncie i przebudowie, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Toruniu otwarte zostało przed wakacjami w 2018 roku.

- Całkowicie zmieniona wystawa wymagała nowego opracowania i przewodnika - wyjaśnia Alicja Lubowicka, współautorka publikacji.

- Najmłodszym widzom natomiast dedykowany jest film animowany "Mikołaja Kopernika pierwsze spotkanie z niebem" - dodaje Alicja Lubowicka.

- W tym katalogu postawiliśmy na bardzo dobre zdjęcia i właściwe, ciekawe opisy będące taką kwintesencją tego, czego chcemy się dowiedzieć na temat naszej wystawy. Opowiadamy o tym wszystkim, co kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem, o jego zainteresowaniach naukowych. Chcieliśmy też się położyć nacisk na życie codzienne. Prezentowane są przede wszystkim przedmioty życia codziennego. Chcieliśmy stworzyć także krótką historię, którą mogliby obejrzeć najmłodsi. Prezentujemy krótką, ok. 4-minutową historię o małym ciekawskim chłopcu, który rozbudza swoją wyobraźnię biegnąc przez uliczki średniowiecznego Torunia. To może być taka przenośnia do tego jak mógł bawić się Mikołaj Kopernik, jako mały chłopiec - mówi wyjaśnia Alicja Lubowicka, współautorka publikacji.Animowany film o pasji Mikołaja Kopernika dostępny jest na stronach toruńskiego Muzeum Okręgowego.
O nowych atrakcjach w Domu Mikołaja Kopernika mówi Alicja Lubowicka (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-01-28, godz. 13:00 Kruszwica zaczyna jubileusz 600 - lecia. Myszy już harcują po Mysiej Wieży! [wideo, zdjęcia] Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich. Z tej okazji mieszkańcy i turyści mogą podziwiać nowe atrakcje. W Mysiej Wieży pojawiła się m ... » więcej 2022-01-28, godz. 09:00 Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK opisuje zabytki regionu od 30 lat „30 lat minęło” to hasło przewodnie 55. „Spotkania z historią” w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, czyli jubileuszu powstania Pracowni Dzi ... » więcej 2022-01-27, godz. 17:43 Dziewięć godzin ćwiczeń dziennie! To już finał projektu Orchestra 4Young w FP Kilku ostatnich dni w Filharmonii Pomorskiej ćwiczyli muzycy zrzeszeni w projekcie Orchestra 4Young, czyli najlepsi z najlepszych, bo zgłosiło się ponad 200 m ... » więcej 2022-01-26, godz. 16:01 „Matylda” na dobry początek. Uroczyste otwarcie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy Musical „Matylda” 19 marca zainauguruje uroczyste otwarcie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ulicy Grodzkiej. » więcej 2022-01-26, godz. 08:16 Pierwsze w Polsce radiowe archiwum online. I intermedialna audycja [wideo] Prezentujemy pierwszą w Polsce intermedialną audycję w adaptacji audiowizualnej. Premiera jej czwartego odcinka - już w środę (26 stycznia) w Polskim Radiu Pi ... » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 „Akademickie kolędowanie" w Bazylice Mniejszej w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo] Kolędy i pastorałki zabrzmiały w niedzielę (23 stycznia) w kościołach diecezji bydgoskiej w Osielsku, Łążynie, Solcu Kujawskim i Cielu. Pieśni wykonali chórzy ... » więcej 2022-01-23, godz. 16:18 Organizatorzy „zasypani” zgłoszeniami. Zbliża się Festiwal „Animocje” Ponad 3 tysiące tytułów animacji z całego świata napłynęło w tym roku do selekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. » więcej 2022-01-23, godz. 14:16 Pismo „Akant” świętuje 25-lecie. Publikowało w nim już ponad 5 tys. autorów Kolejka na łamy tego kulturalnego periodyku jest długa. Czasem miesięczna, a czasem nawet i roczna, bo o miejsce dla siebie proszą twórcy z całego kraju. Mies ... » więcej 2022-01-23, godz. 10:31 Pamiętamy ją m.in. z „Czterech pancernych...”. Zmarła Barbara Krafftówna W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna - Felicja w 'Jak być kochaną' Wojciecha Hasa, Honorata z 'Czterech pancernych…' i Leokadia z 'Banku nie z tej ziemi'; ... » więcej 2022-01-21, godz. 21:31 Muzyka z „Gwiezdnych wojen” i „E.T.” w Filharmonii Pomorskiej. Dyryguje Mariusz Smolij! Mariusz Smolij to dyrygent mieszkający w Stanach Zjednoczonych od przeszło 30 lat. Wyjechał z Polski jako skrzypek - Kwartetu Smyczkowego im. Krzysztofa Pende ... » więcej
1234567