Niedziela, 16 maja 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-12-16, 09:12 Polska Agencja Prasowa

"Zimna wojna" triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych

"Zimna wojna" to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem/fot. materiały dystrybutora
"Zimna wojna" to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem/fot. materiały dystrybutora
Europejskie Nagrody Filmowe za najlepszy film, dla najlepszego scenarzysty, reżysera, dla najlepszej aktorki i dla montażysty roku powędrowały do twórców "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Statuetkę otrzymali też Polak Damian Nenow i Hiszpan Raul de la Fuente za animację "Jeszcze dzień życia".
Przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej Agnieszka Holland, rozpoczynając galę wręczenia nagród, która odbyła się w sobotę w Sewilli, podkreśliła, że zebrani na niej filmowcy spotkali się, by celebrować różnice między sobą i jednoczyć się w nich. - Europa nie jest jednym głosem, ale chórem różnych głosów. Dzisiejsi prowadzący pochodzą z północy, południa, wschodu, zachodu i centrum Europy - powiedziała.

Najlepszy europejski film roku
"Zimna wojna", jeden z tegorocznych faworytów, mogła uzyskać łącznie sześć statuetek - łącznie z przyznaną wcześniej nagrodą dla Jarosława Kamińskiego jako montażysty roku. Paweł Pawlikowski wraz z ekipą, w tym producentkami filmu Ewą Puszczyńską i Tanyą Seghatchian, odebrał najważniejszą statuetkę - za najlepszy europejski film roku.

Paweł Pawlikowski otrzymał także nagrody dla najlepszego reżysera i dla najlepszego scenarzysty. Odebrał statuetkę w imieniu Joanny Kulig, uznanej za najlepszą europejską aktorkę roku.

Odbierając statuetkę za najlepszy europejski film roku Paweł Pawlikowski podkreślił, że szczególną radość sprawia mu fakt otrzymania nagród od członków Europejskiej Akademii Filmowej. - Na ich głosy nie miały wpływu ani pieniądze, ani kampania reklamowa - powiedział.

Jak zaznaczył reżyser, wszyscy współnominowani z nim w najważniejszej kategorii - Alice Rohrwacher, Matteo Garrone, Ali Abbasi, Lukas Dhont - zrobili unikalne filmy. - Wszystkie je widziałem i kocham. Reżyserzy nie stworzyli ich ze względów komercyjnych, ale dlatego, że naprawdę chcą opowiadać historie. Jestem bardzo podekscytowany, że znalazłem się w ich gronie. Dzięki Bogu, że istnieje takie kino – powiedział.

"Zimna wojna" to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Okrzyknięty arcydziełem obraz twórcy nagrodzonego w 2014 r. za "Idę" Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i pięcioma nagrodami EFA to polski kandydat do Oscara, doceniony wcześniej m.in. nagrodą za reżyserię w Cannes oraz Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polsko-brytyjsko-francuski melodramat o młodej dziewczynie szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze, to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Do filmu wg scenariusza Pawlikowskiego i Janusza Głowackiego (we współpracy z Piotrem Borkowskim) zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki. W produkcji wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza.

Statuetka dla Polaka za animację
Statuetka za najlepszą animację powędrowała do twórców koprodukcji "Jeszcze dzień życia" w reż. Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente. Polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańska animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku. Nenow, odbierając nagrodę, podkreślił, że to od Kapuścińskiego nauczył się, że powinniśmy być razem i przestać pojmować świat od zachodu do wschodu i od północy do południa.

Nagrodę dla najlepszego europejskiego aktora roku otrzymał Marcello Fonte, odtwórca głównej roli - uprzejmego fryzjera dla psów, który zostaje wciągnięty w mafijne porachunki - w "Dogmanie" Mateo Garrone. Kreacja Fonte została wcześniej dostrzeżona i nagrodzona m.in. w Cannes.

Wyróżnienie w kategorii europejskie roku (Prix FIPRESCI) odebrał Lucas Dhont, reżyser filmu "Girl", opowiadającego o piętnastolatce uwięzionej w ciele chłopaka, marzącej o zostaniu baletnicą. Film został wcześniej nagrodzony w Cannes statuetką Queer Palm, nagrodą krytyków FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard, nagrodą aktorską dla Victora Polstera oraz nagrodą dla najlepszego debiutu festiwalu Caméra d’Or.

Najlepszą europejską komedią członkowie Europejskiej Akademii Filmowej wybrali "Śmierć Stalina" Armando Iannucciego, film o walce o władzę po śmierci "wodza ludzkości".

Statuetkę dla najlepszego dokumentu otrzymała Jane Magnusson za "Bergmana-rok z życia", Sara Fgaier została zaś doceniona za krótkometrażówkę "Gli Anni". Publiczność doceniła z kolei "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagnino.

Nagrody techniczne
Na gali pojawili się też laureaci ogłoszonych wcześniej tzw. nagród technicznych.
Prócz Kamińskiego docenieni zostali m.in. Martin Otterbeck, autor zdjęć do "Utoi, 22 lipca" Erika Poppego, scenograf "Lata" w reż. Kiriłła Sieriebriennikowa Andriej Pomkratow, charakteryzatorzy (Dalia Colli, Lorenzo Tamburini i Daniela Tartari) i autor kostiumów (Massimo Cantini Parrini) do "Dogmana", odpowiedzialny za efekty specjalne "Granicy" Aliego Abbasiego Peter Hjorth, twórcy muzyki do "3 dni w Quiberon" w reż. Emily Atef - Christoph M. Kaiser i Julian Maas - oraz odpowiedzialni za dźwięk do "Kapitana" w reż. Roberta Schwentke Andre Bendocchi-Alvesa i Martin Steyer.

Wręczono także wyróżnienia specjalne. Nagrodę EFA za osiągnięcia życia odebrała Carmen Maura - aktorka znana m.in. z filmów "Volver", "Kobiety na skraju załamania nerwowego" i "Prawo pożądania".

Ralph Fiennes - aktor, reżyser i producent, gwiazda "Angielskiego pacjenta", "Listy Schindlera" i "Grand Budapest Hotel" - otrzymał zaś Europejską Nagrodę Filmową za osiągnięcia w światowej kinematografii (European Achievement in World Cinema).

Nagrodę Honorową prezydenta i zarządu Europejskiej Akademii Filmowej i zarządu otrzymał Costa-Gavras - francuski reżyser greckiego pochodzenia, twórca m.in. "Z", "Zaginiony", "Sekcja specjalna", "Pozytywka", "Żądza bankiera".

W Teatro Maestranza w Sewilli nie brakło akcentów politycznych. Carmen Maura mówiła do aktorek i aktorów o ciałopozytywności, padły też odniesienia do akcji #metoo. Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej zaapelowali też o wolność dla rosyjskiego reżysera teatralnego i filmowego Kiriłła Sieriebriennikowa przebywającego w areszcie domowym w swoim moskiewskim mieszkaniu. Wspomnieli także ukraińskiego reżysera Oleha Sencowa - oskarżonego o terroryzm i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawane przez ponad trzy tysiące filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W ostatnich latach nagrody odebrali także m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację "Twój Vincent" oraz Anna Zamecka za dokument "Komunia".

Kultura

2021-05-16, godz. 09:30 Pierwsza premiera na Scenie Szekspirowskiej Baja Pomorskiego „Lalki śpiewają” to najnowsza premiera zespołu aktorskiego Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Jest to pierwsza produkcja, która powstała z myślą o Scenie Szekspir ... » więcej 2021-05-15, godz. 09:18 „Moja ziemio wyśniona”. Transmisja koncertu w PR PiK z amfiteatru w Opolu Koncert upamiętniający 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego zatytułowany „Moja ziemio wyśniona” odbędzie się w niedzielę (16 maja) w Opolu i transmitowan ... » więcej 2021-05-15, godz. 07:42 Noc Muzeów w czasach pandemii. Co przygotowano w Bydgoszczy? Choć święto muzealników przypada 18 maja, obchody już w sobotę, 15 maja. Bydgoskie muzea przygotowały wyjątkowe atrakcje dla mieszkańców. » więcej 2021-05-14, godz. 20:51 Wystawa multimedialna w Brześciu Kujawskim. Dla małych i dużych! [zdjęcia] W Centrum Kultury i Historii w Brześciu Kujawskim otwarto w piątek multimedialną wystawę „Wahadło czasu”. To ekspozycja interaktywna - można nie tylko oglądać ... » więcej 2021-05-14, godz. 15:32 Grafiki z nowego świata. Dzieła Edgara Degasa w Inowrocławiu [wideo] Grafiki francuskiego impresjonisty Edgara Degasa można oglądać w inowrocławskim muzeum Jana Kasprowicza. Wystawa prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce. » więcej 2021-05-14, godz. 13:51 „W Cichej Dolinie". Pierwsza radionowela nagrywana w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia] Wielopokoleniowa rodzina Malinowskich, mieszkająca w Cichej Dolinie - małej miejscowości niedaleko Bydgoszczy to bohaterowie pierwszej radionoweli nagrywanej ... » więcej 2021-05-14, godz. 09:25 60 wydarzeń w trzy tygodnie. Święto teatru, czyli festiwal Kontakt 2021 22 maja rozpocznie się w Toruniu 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Większość propozycji odbędzie się online, będą to spektakle wcześniej zarejest ... » więcej 2021-05-13, godz. 13:40 Coraz bliżej do rozpoczęcia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Umowy podpisane [zdjęcia] Pracownia Kozień Architekci s.c. z Krakowa może już rozpocząć prace nad dokumentacją projektową remontu, przebudowy i rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej. ... » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Konkurs Pianistyczny w Szafarni hybrydowo. Można podglądać w Internecie 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży startuje w środę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. » więcej 2021-05-12, godz. 08:42 Rysunek, malarstwo, grafika, konserwacja. Dyplomy studentów w CSW [zdjęcia] Najlepsi z najlepszych na wspólnej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Na dwóch piętrach galerii prezentowane są nagrodzone i wyróżnione dyplomy ... » więcej
1234567