Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2018-09-26, 08:49 Redakcja

Dawniej i dziś. Górecki, Paderewski, Gorczycki w filharmonii

Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie ma w repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego/fot. Bartosz Bańka, materiały filharmonii
Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie ma w repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego/fot. Bartosz Bańka, materiały filharmonii
Koncert „Dawniej i dziś” to kolejna propozycja trwającego w filharmonii 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Wystąpi Polski Chór Kameralny, orkiestra Capella Bydgostiensis oraz soliści.
Polski Chór Kameralny z Gdańska od 1983 prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, który poprowadzi także środowy (26 września) koncert w filharmonii. Repertuar zespołu sięga od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Jako jedyny na świecie ma też w swoim repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego.

Zespół dokonał ponad 630 prawykonań, w tym dzieł Góreckiego, Kilara czy Pendereckiego. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale czy tournée koncertowe w całej Europie, a także w USA, Kanadzie czy Japonii.

W bydgoskim koncercie wezmą udział cenieni w Polsce i za granicą śpiewacy – Joanna Freszel (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Sylwester Smulczyński (tenor), Artur Janda (bas) oraz argentyński artysta Juan Sebastian Lima - jeden z najbardziej rozchwytywanych wirtuozów teorby, lutni i gitary barokowej swojego pokolenia.

W programie koncertu znajdą się utwory: Henryka Mikołaja Góreckiego (Przybądź, Duchu Święty), Ignacego Jana Paderewskiego (Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali), Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego (Completorium na sopran, alt, tenor, bas, dwoje skrzypiec i b.c.), Augustyna Blocha (W górze nad nami) i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Completorium na chór mieszany i zespół instrumentalny).

Koncert odbędzie się w ramach trwającego do 5 października 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego „Kontrasty – Niepodległość”. Początek w środę o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.
Zapowiedź Ewy Dąbskiej

Kultura

2021-01-25, godz. 08:10 W Bydgoskiej Akademii Sztuki wykład o ludowych inspiracjach w modzie [wideo] 'Ludowe inspiracje w polskiej modzie i dizajnie XX oraz XXI wieku'' - to tytuł kolejnego wykładu w ramach Bydgoskiej Akademii Sztuki, cyklu organizowanego prz ... » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 „Lustra, Odbicia, Refleksy i Skazy” w Galerii Sztuki Wozownia Wystawa ukazuje bogactwo symbolicznych znaczeń, z jakimi w naszej kulturze wiąże się motyw lustra. » więcej 2021-01-24, godz. 17:30 Spotkanie z Bartłomiejem i Marią Weznerami Muzyczna rodzina: mama Dorota Owczarzy - skrzypaczka, tata Bartłomiej Wezner - pianista i córka Maria również pianistka. Nie wiadomo czy niedługo nie dołączy ... » więcej 2021-01-24, godz. 08:39 Inowrocław zagra w teledysku do piosenki Marka Dutkiewicza pt. „Czas ołowiu” To przebój, który przed laty rozsławiła Budka Suflera. Nowa aranżacja będzie wspomnieniem polskich muzyków, których już z nami nie ma. A zaśpiewają między inn ... » więcej 2021-01-24, godz. 07:15 Filharmonia Pomorska nagrywa: tanecznym krokiem z nowym rokiem W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy trwają kolejne nagrania - tym razem orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Pawła Kapuły przygotowuje program z tańcami z róż ... » więcej 2021-01-22, godz. 13:40 Krótkie historie o nas samych. Rzeźby Sylwestra Ambroziaka w CSW [zdjęcia] Monumentalne rzeźby podwieszone w sali kolumnowej, postaci uwięzione w piaskownicy, filmy animowane prezentowane na  ekranach - w Centrum Sztuki Współczesnej  ... » więcej 2021-01-22, godz. 09:16 Dźwięki kosmosu na czarnej płycie. Pulsary jak perkusja Płyty, koncerty, wykłady i warsztaty... Od kilku lat artyści i naukowcy z naszego regionu realizują wspólny projekt „Voices of the cosmos”. Zwieńczeniem 10 la ... » więcej 2021-01-22, godz. 08:36 Nie żyje rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, Powstaniec Warszawski. I ... » więcej 2021-01-21, godz. 19:03 Klub Akademii Jazzu online. Tym razem twórczość Victora Younga Klub Akademii Jazzu - cykl koncertów - audycji edukacyjnych cieszący się od lat wielką popularnością tym razem odbędzie się w piątek o godzinie 19.00 w formie ... » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 20 stycznia 1920 roku, czyli 101 lat temu Bydgoszcz wróciła do Polski Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim będzie częścią obchodów 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Warto też wrócić do słuchowiska „Szepty rzeki', jest t ... » więcej
1234567