Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Kultura
NCK
2016-11-14, 10:56 Bogumiła Wresiło

Twórcy "Ostatniej Rodziny" na Camerimage w Bydgoszczy

Od lewej: Kacper Fertacz, Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Fot. Piotr Walczak
Od lewej: Kacper Fertacz, Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Fot. Piotr Walczak
''Ostatnia Rodzina'', czyli historia rodziny Beksińskich to kolejna produkcja z konkursu filmów polskich na Festiwalu Camerimage. Do Bydgoszczy przyjechali Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik, którzy w filmie zagrali ojca i syna - Zdzisława i Tomasza Beksińskiego.
Operator filmu Kacper Fertacz podkreślił, że niezwykle trudno było pokazać 25 lat z życia rodziny i zmieniającej się Polski, ale niewątpliwą inspiracją były materiały wideo, kręcone przez lata przez Zdzisława Beksińskiego.

- Oglądając godzina po godzinie te materiały miałem wrażenie, że oglądam wideo własnej rodziny. To było bardzo osobiste. Dwie kamery, które mieliśmy należały naprawdę do Zdzisława Beksińskiego. Dostaliśmy je z muzeum w Sanoku i oczywiście zagrały w filmie - powiedział Kacper Fertacz.

- Mieliśmy masę materiału - wideo, zdjęć, obrazów, rzeźb, fotografii, literatury, wspomnień i książkę. To była dla nas fantastyczna inspiracja - powiedział Andrzej Seweryn, odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego.

Dziś w programie Festiwalu Camerimage zobaczyć będzie można m.in. ''Na granicy'' - polski thriller z Andrzejem Chyrą i Marcinem Dorocińskim.

Autorem zdjęć do tej produkcji jest Łukasz Żal - laureat Złotej Żaby za zdjęcia do oskarowej ''Idy'', który będzie naszym gościem w kolejnych relacjach z Festiwalu Camerimage.
Twórcy "Ostatniej Rodziny" na Camerimage w Bydgoszczy
Bydgoszcz

Kultura

2021-10-26, godz. 19:59 Pomogli matce sześciorga dzieci. Koncert dla Magdy Sobeckiej i jej Rodzinki Zespół Własny port, Adrianna Rychwalska znana z programu „The Voice of Poland”, Triumphal Brass Quintet, studenci i wykładowcy UKW i wielu innych wykonawców w ... » więcej 2021-10-26, godz. 14:16 Festiwal „Pejzaż bez Ciebie” w Toruniu: w roli głównej piosenki Ewy Demarczyk Piosenki Ewy Demarczyk zabrzmią podczas Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. 17. edycja wydarzenia odbędzie się we wtor ... » więcej 2021-10-26, godz. 07:45 Czekamy na II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego! W bydgoskiej Operze Nova zorganizowano konferencję prasową z udziałem organizatorów, i wylosowano uczestnika, który 16 listopada rozpocznie przesłuchania II O ... » więcej 2021-10-25, godz. 18:55 „Czas solidarności” to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu Sytuacja polityczna na Białorusi, walka z pandemią i zagrożenia klimatyczne to tematy podejmowane podczas tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Festiwalo ... » więcej 2021-10-25, godz. 14:42 Z tym zmagamy się przenosząc góry. Wojciech Kucharczyk w Galerii Miejskiej bwa „Obyś góry przenosił'' - to tytuł wystawy Wojciecha Kucharczyka, którą oglądać można w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Prezentacja makiet, obrazów i innyc ... » więcej 2021-10-24, godz. 23:15 Sukces "Cosi fan tutte" Mozarta w Operze Nova Chwila nieuwagi i znowu sukces, choć w tym przypadku nie była to chwila. Po kilku zmianach terminu premiery, które wynikały z obostrzeń pandemicznych, wreszci ... » więcej 2021-10-24, godz. 19:15 Aktor, Krzysztof Kiersznowski, nie żyje. Pamiętamy go z „Kilera” i „Vabanku” W wieku 70 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Krzysztof Kiersznowski znany z ról w filmach „Kiler”, „Vabank” i „Cześć Tereska”. O jego śmierci poinformował m ... » więcej 2021-10-24, godz. 19:03 Wystawa zdjęć Marcina Sautera. Jakie plany ma bydgoski reżyser? Reżyser, scenarzysta, operator. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Jego ostatni film „Miasto”, z Karoliną Gruszką, Robertem Więckiewiczem i Bartłomiejem ... » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Sukces Zuzy Wiśniewskiej z Torunia. Nagroda na ważnym festiwalu! Zuza Wiśniewska z Torunia została laureatką pierwszego miejsca 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP. » więcej 2021-10-24, godz. 10:09 Kto otrzymał Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy „Aurora”? Mikita Iljinczyk, 26-ciolatek z Białorusi otrzymał Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy AURORA za sztukę „Dark Room”. » więcej
1234567