Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Kultura
Forum Rolnika 2021
2015-01-19, 19:20 Polska Agencja Prasowa

Filip Bajon kręci nowy film - „Panie Dulskie”

Krystyna Janda na planie filmowym. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Krystyna Janda na planie filmowym. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska i Mateusz Kościukiewicz są w obsadzie "Pań Dulskich" w reż. Filipa Bajona. Zdjęcia do filmu, opowiadającego o "formie duchowej mieszczaństwa", z akcją rozgrywającą się m.in. w latach 90., trwają w Warszawie.
Scenariusz, autorstwa Bajona, inspirowany jest dramatem Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" z 1906 roku.

W poniedziałkowej rozmowie z PAP na planie reżyser tłumaczył, że zdecydował się na "twórcze rozwinięcie tekstu Zapolskiej", próbując wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać dalsze losy Dulskich, "co się później działo z tą rodziną".

Akcja filmu "Panie Dulskie" rozgrywa się w trzech planach czasowych - w roku 1914, w roku 1954 oraz pod koniec lat 90. Głównymi bohaterkami są trzy przedstawicielki rodziny, reprezentantki kolejnych pokoleń: wnuczka Dulska (Maja Ostaszewska), matka Dulska (Katarzyna Figura) oraz babcia Dulska (Krystyna Janda). Najmłodsza, która jest reżyserką, postanawia zrealizować film dokumentalny, poznając zarazem tajemnice własnej rodziny. "Bezkompromisowa, mówiąca otwarcie o wszystkim chce dowiedzieć się, jaka była prawda. I ta prawda bardzo ją dziwi" - opowiadał Bajon.

W poniedziałek w hali na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej kręcono scenę Wigilii w mieszkaniu Dulskich, znajdującym się w filmie w kamienicy w Lublinie. Podczas świątecznego spotkania wyjaśnionych zostaje kilka rodzinnych tajemnic, dochodzi też do dramatycznego wydarzenia.

Bajon stara się opowiedzieć o różnych przejawach dulszczyzny - jako "formy duchowej mieszczaństwa", charakterystycznych dla różnych okresów czasu. Dulszczyzna w roku 1914 to, jak mówił, "trzymanie fasonu wbrew sytuacji, udawanie, że wszystko jest w porządku, by przypadkiem nie narazić się na skandal". Dulszczyzna współczesna to z kolei "pewien rodzaj ekshibicjonizmu, +jazda+ po własnej rodzinie", powiązana z odkrywaniem familijnych sekretów - ocenił. "Tak naprawdę nigdy nie dowiesz się, na czym polegały tajemnice rodzinne i jaka była prawda" - zaznaczył.

Oprócz Jandy, Figury i Ostaszewskiej, w obsadzie filmu "Panie Dulskie" są m.in.: Mateusz Kościukiewicz, Olgierd Łukaszewicz i Sławomir Orzechowski. Po zakończeniu pracy w Warszawie ekipa przeniesie się - 1 lutego - do Lublina, gdzie zdjęcia będą realizowane do 10 lutego. Premiera kinowa filmu planowana jest na październik.

Poprzedni film Filipa Bajona, "Śluby panieńskie" - z Anną Cieślak, Maciejem Stuhrem, Martą Żmudą Trzebiatowską, Borysem Szycem, Robertem Więckiewiczem i Edytą Olszówką w obsadzie, miał premierę w 2010 roku.(PAP)

Kultura

2021-10-26, godz. 14:16 Festiwal „Pejzaż bez Ciebie” w Toruniu: w roli głównej piosenki Ewy Demarczyk Piosenki Ewy Demarczyk zabrzmią podczas Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. 17. edycja wydarzenia odbędzie się we wtor ... » więcej 2021-10-26, godz. 07:45 Czekamy na II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego! W bydgoskiej Operze Nova zorganizowano konferencję prasową z udziałem organizatorów, i wylosowano uczestnika, który 16 listopada rozpocznie przesłuchania II O ... » więcej 2021-10-25, godz. 18:55 „Czas solidarności” to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu Sytuacja polityczna na Białorusi, walka z pandemią i zagrożenia klimatyczne to tematy podejmowane podczas tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Festiwalo ... » więcej 2021-10-25, godz. 14:42 Z tym zmagamy się przenosząc góry. Wojciech Kucharczyk w Galerii Miejskiej bwa „Obyś góry przenosił'' - to tytuł wystawy Wojciecha Kucharczyka, którą oglądać można w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Prezentacja makiet, obrazów i innyc ... » więcej 2021-10-24, godz. 23:15 Sukces "Cosi fan tutte" Mozarta w Operze Nova Chwila nieuwagi i znowu sukces, choć w tym przypadku nie była to chwila. Po kilku zmianach terminu premiery, które wynikały z obostrzeń pandemicznych, wreszci ... » więcej 2021-10-24, godz. 19:15 Aktor, Krzysztof Kiersznowski, nie żyje. Pamiętamy go z „Kilera” i „Vabanku” W wieku 70 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Krzysztof Kiersznowski znany z ról w filmach „Kiler”, „Vabank” i „Cześć Tereska”. O jego śmierci poinformował m ... » więcej 2021-10-24, godz. 19:03 Wystawa zdjęć Marcina Sautera. Jakie plany ma bydgoski reżyser? Reżyser, scenarzysta, operator. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Jego ostatni film „Miasto”, z Karoliną Gruszką, Robertem Więckiewiczem i Bartłomiejem ... » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Sukces Zuzy Wiśniewskiej z Torunia. Nagroda na ważnym festiwalu! Zuza Wiśniewska z Torunia została laureatką pierwszego miejsca 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP. » więcej 2021-10-24, godz. 10:09 Kto otrzymał Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy „Aurora”? Mikita Iljinczyk, 26-ciolatek z Białorusi otrzymał Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy AURORA za sztukę „Dark Room”. » więcej 2021-10-23, godz. 15:15 Który chór wyśpiewał Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni? [wideo] Chełmno było w sobotę (23 października) polską stolicą pieśni chóralnej. Dziewięć zespołów walczyło w mieście zakochanych o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jes ... » więcej
1234567