Festiwal światła, łodzie na Wiśle i koncerty pod gwiazdami. Weekend pełen imprez [przewodnik]

2023-08-18, 15:27  Redakcja
W Toruniu Mikołaj Kopernik śpiewa na Bella Skyway Festivalu/fot. Piotr Całbecki, Facebook

W Toruniu Mikołaj Kopernik śpiewa na Bella Skyway Festivalu/fot. Piotr Całbecki, Facebook

Festiwal Wisły w piątek dopłynął do Bydgoszczy, Filharmonia zaprasza na wyjątkowe koncerty plenerowe, a w Toruniu jeszcze przez dwa dni potrwa Bella Skyway Festival. Te i wiele innych wydarzeń w kujawsko-pomorskiem odbędzie się w rozpoczynający się właśnie weekend. Zaplanuj go z nami!

BYDGOSZCZ

Filharmonia pod gwiazdami

18-19 sierpnia (piątek i sobota), godz. 20.00, estrada przed gmachem Filharmonii Pomorskiej
Dwa koncerty w plenerze, przygotowane przez bydgoską FP. W piątek zatytułowany „61. BFM – Preludium. Filharmonia pod gwiazdami”. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna FP, Paweł Kapuła – dyrygent, Marcin Żebrowski – prowadzenie. W programie:
Tańce symfoniczne – Johannes Brahms, Wojciech Kilar, Stanisław Moniuszko.
Sobotni koncert z kolei to „Filharmonia pod gwiazdami. Muzyka ogni sztucznych”. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Paul Esswood – dyrygent, Joanna Radziszewska – sopran, Marcin Żebrowski – prowadzenie. W programie:
Georg Friedrich Händel – Muzyka na wodzie: I Suita F-dur HWV 348 i Muzyka ogni sztucznych HWV 351 oraz Wolfgang Amadeus Mozart – Motet „Exsultate, jubilate” na sopran i orkiestrę KV 165.

Festiwal Wisły
18-19 sierpnia (piątek i sobota), różne lokalizacje
Po raz pierwszy w historii Festiwal Wisły odbędzie się w Bydgoszczy. W Starym Fordonie zaplanowano m.in. koncerty, atrakcje dla najmłodszych i smakoszy. Będzie też uroczysta parada drewnianych łodzi na Brdzie i – „Flis” – widowisko plenerowe z okazji wpisu tradycji flisackich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Program festiwalu – TUTAJ.

Buchanka – droga do znalezienia siebie

18 sierpnia (piątek), godz. 20.00, kawiarnia Zakładka (ul. Gdańska 5)
- Przedstawiamy człowieka, który jest specjalistą w dziedzinie mechaniki i rajdów terenowych. Kocha emocjonujące podróże - i wie jak to robić - od strony logistycznej i tej odpowiadającej za odpowiednie nastawienie. A oprócz tego jest żywym przykładem jak można zmienić swoje życie o 180 stopni niezależnie od marki kompasu, którego się używa – zapowiadają organizatorzy. - Kiedy skończył z pracą w korporacji zorganizował i odbył podróże do Krajów Bałtyckich, Kirgistanu, na Sycylię, do Passo Delo Stelvio, na Bałkany, do Słowenii i Pamiru. Poznajcie Załogę Buchanki!

Summer Inner City vol.3 - Adela Konop
18 sierpnia (piątek), godz. 20.00, Music Cafe Szpulka (ul. Marcinkowskiego 12)
Koncert Adeli Konop. To wokalistka, pedagog, autorka piosenek. Jest absolwentką wokalistyki jazzowej na wydziale jazzu i muzyki estradowej w bydgoskiej Akademii Muzycznej, a także laureatką m.in. nagrody Grand Prix na Ladies' Jazz Festival w Gdyni. Wystąpi z zespołem, w którego skład wchodzą: Jakub Andrzejewski, Bartłomiej Werachowski, Bartosz Andrzejewski.

Kino nad Balatonem
18 sierpnia (piątek), godz. 20.25, plenerowy seans nad Balatonem
W plenerze będzie można obejrzeć film prod. USA „Królowe życia” z 2019 roku. Wstęp wolny.

Kino z widokiem na niebo
18 sierpnia (piątek), Zielone Arkady, godz. 21.30
- Przez całe wakacje w każdy piątek na wygodnych leżakach pod gołym niebem możecie bezpłatnie oglądać polskie i zagraniczne hity – zapowiadają organizatorzy seansu w bydgoskiej galerii. Tym razem wyświetlony zostanie film „In the Heights: Wzgórza marzeń”. Wstęp wolny.

Joga na trawie
19 sierpnia (sobota), godz. 10.00, park Kochanowskiego
Darmowe zajęcia jogi na trawie odbywają się raz w tygodniu przez całe wakacje. - To wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli ze Stanu Harmonii – zapowiadają organizatorzy.

Poznaj Stare Miasto - Spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy
19 sierpnia (sobota), godz. 12.30 , Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2
To okazja, by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Czas trwania: 1,5 godz. Spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską.

Piknik na urodziny Mariana Rejewskiego

19 sierpnia (sobota), godz. 12.30, Młyny Rothera
Taras Młynów Rothera zamieni się w prawdziwe piknikowe miasteczko. Do wspólnego świętowania zapraszają Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, Centrum Szyfrów Enigma, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Centrum Edukacyjne ROBOproject i Stowarzyszenie Freelab.
Program pikniku TUTAJ.

Bydgoska Wyspa Siatkówki

19 sierpnia (sobota), godz. 15.00, Wyspa Młyńska
Turniej siatkówki plażowej mężczyzn „Nowy Port Bydgoszcz”.

Spacer „Bydgoskie Osiedla bez tajemnic: Osowa Góra”
19 sierpnia (sobota), godz. 17.00, start - ul. Maksymiliana Kolbego – parking przed sklepem „Netto”
Wycieczki są bezpłatne. Na spacery nie trzeba się zapisywać!

Festiwal Fontanna Muzyki
19 sierpnia (sobota), godz. 18.00, park Kazimierza Wielkiego
Wieczór Kabaretowy „Piosenka Jest Dobra na Wszystko”. - Będzie to koncert złożony z utworów dowcipnych i błyskotliwych, zaśpiewanych przez utalentowanych solistów Judytę Wendę i Mateusza Wiśniewskiego – zapowiadają organizatorzy. W repertuarze znajdą się piosenki stworzone m.in. przez Mariana Hemara, Kabaret Starszych Panów, ale i współcześnie działający Kabaret Hrabi. Za konferansjerkę będzie odpowiedzialny Szymon Jachimek - artysta kabaretowy, znany mi.in. z popularnego Kabaretu Limo czy programu „Szkło kontaktowe” w TVN24, a bydgoskiej publiczności m.in. z prowadzenia koncertów sylwestrowo-noworocznych w Operze Nova.

KUKON – koncert
19 sierpnia (sobota), godz. 20.30, Fabryka Lloyda
Plenerowy koncert Kukona w Fabryce Lloyda. Poniżej 16. roku życia wstęp tylko z opiekunem.

Spływ Smukała – Zimne Wody
20 sierpnia (niedziela), godz. 10.00, zbiórka - przystanek linii 58 / Biwakowa-Opławiec
Spływ z przewodnikiem, odbywający się w ramach cyklu „Zostań turystą w swoim mieście”. Atrakcje organizowane są dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, dzięki czemu udział w nich jest całkowicie darmowy. Przewodnik: Tomasz Izajasz, zapisy: www.kanalbydgoski.pl.

Spacer „Bartodzieje - od wsi do blokowiska”
20 sierpnia (niedziela), godz. 10.00, zbiórka na plaży przy Balatonie
Spacer w ramach cyklu „Zostań turystą w swoim mieście” jest darmowy. Prowadzący: Piotr Weckwerth.

Frymark Bydgoski
20 sierpnia (niedziela), godz. 10.00-14.00, plac przy Bydgoskim Centrum Finansowym
Jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem.

Dookoła Śródmieścia – spacer z przewodnikiem
20 sierpnia (niedziela), godz. 12.30, Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2
Spacer w okolice fontanny „Potop”, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki. Czas trwania: ok. 1,5 godz.

Zbigniew Zamachowski i Rzeka Muzyki
20 sierpnia (niedziela), godz. 19.00, Wyspa Młyńska
Podczas prawie dwugodzinnego recitalu Zbigniew Zamachowski zaśpiewa piosenki autorskie (między innymi „Credo życiowe”, czy „W małym miasteczku”) oraz oryginalnie interpretowane utwory znanych twórców: Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Włodzimierza Korcza czy Jaromira Nohavicy.

TORUŃ

Bella Skyway Festival
18-19 sierpnia, (piątek-sobota), godz. 20.30 do północy, Stare Miasto
Festiwal światła trwa w Toruniu. Instalacje zostały przygotowane m.in. na budynku Collegium Maximum na Placu Rapackiego, na Rynku Staromiejskim, w ruinach podominikańskich, na ul. Chełmińskiej, Moście im. J. Piłsudskiego, Urzędzie Miasta, Urzędzie Marszałkowskim i Młodzieżowym Domu Kultury.
Więcej TUTAJ.

Medytacje impresjonistyczne
19 sierpnia (sobota), godz. 18.00, Kościół św. Szczepana
Wydarzenie w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. Wystąpią: Gosia Marciniak – wibrafon, instrumenty perkusyjne, Kuba Marciniak – saksofon. W programie: muzyka inspirowana twórczością kompozytorów, takich jak: Ravel, Satie, Roussel, Debussy.

Odetchnij na trawie - niedziele z jogą
20 sierpnia (niedziela), ogród hotelu Copernicus, godz. 10.00
W sierpniowe niedziele w ogrodzie hotelu Copernicus mieszkańcy i goście Torunia mogą wziąć udział w bezpłatnej jodze na świeżym powietrzu. W każdych zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 40 osób. Do udziału wystarczą wygodne ubrania oraz mata do jogi lub fitnessu, albo koc lub ręcznik, który można rozłożyć na trawie. Na miejscu dostępnesą także bloczki i paski do jogi.

Europejskie zbliżenia – klasyka i saksofony
20 sierpnia (niedziela), godz. 17.00, CKK Jordanki
Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. Wystąpią: Hanna Herasymova-Liakhovych (Ukraina) – fortepian, Maria Pińska - saksofon sopranowy, Martyna Waszak - saksofon altowy, Paweł Trawczyński - saksofon tenorowy, Dawid Kameduła - saksofon barytonowy, Weronika Kudrej – prowadzenie. W programie: R. Binge – Koncert na saksofon altowy, J.S. Bach - Sonata g-moll na flet BWV 1020 (trans. na saksofon sopranowy), P. Iturrialde - Pequena Czarda, W.A. Mozart - Serenada G-dur KV 525, cz. I Allegro, J. Cosma - Autumn Leaves, A. Piazzolla - Libertango.

Muzyczna Podróż
19 sierpnia (sobota), godz. 17.00, Muzeum Etnograficzne – amfiteatr
Muzyczna Podróż", czyli ukraińska muzyka, gry i zabawy. Wystąpią zespoły: Krajka, Krajeczka i Kapela Serhija Ochrimczuka.

Ekologiczny piknik rodzinny
20 sierpnia (niedziela), godz. 11.00, Podgórz, ul. Poznańska 49
- Rozpoczniemy uroczystą Mszą św. odpustową, którą odprawi nasz biskup diecezjalny Wiesław Śmigiel - zapowiada o. dr Jozue Marcin Misiak, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. - Następnym punktem programu będzie piknik rodzinny, ale już nie w kościele, tylko przed liceum - na placu bezpośrednio koło kościoła. Będzie straż pożarna, będą konkursy, pokazy policji, nawet będzie element edukacyjny - w szkole Ojców Franciszkanów - warsztaty i wykłady dotyczące rozwiązywania problemów wychowawczych oraz społecznych.
Program festynu TUTAJ.

WŁOCŁAWEK

Zielony festiwal
18–19 sierpnia (sobota–niedziela), 12.00–18.00, bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 25/parking przy moście
Na uczestników czekają stoiska handlowe i gastronomiczne, pokazy sportowe, animacje dla dzieci, darmowe dmuchańce, konkursy. Zielony Festiwal to docelowo seria dziesięciu dwudniowych bezpłatnych wydarzeń skierowanych do lokalnych przedsiębiorców.

Zawody BMX/SKATE Włocławek
19 sierpnia (sobota), godz. 9.30, Skatepark przy ul. Wysokiej
Druga edycja zawodów Skate Championship. Pula nagród wynosi 19 tys. złotych. Dla dzieci zorganizowane będą darmowe warsztaty z jazdy na rolkach i rowerach typu BMX, czekać będzie też basen do skimboardingu.

FRESHLAND FESTIVAL
Włocławski Festiwal Muzyki Elektronicznej
19 sierpnia (sobota), godz. 17.00, park na Słodowie
Uczestnicy Festiwalu mogą spodziewać się połączenia muzyki prezentowanej przez znanych didżejów z oprawą akustyczno-wizualną.

GRUDZIĄDZ

XXXIV Zjazd Kawalerzystów
18–20 sierpnia (piątek–niedziela), różne lokalizacje
W programie zjazdu przewidziano zarówno oficjalne uczczenie kawalerzystów, jak i pokazy kawaleryjskie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Wystąpią Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, Chór „Tibi Mariae” oraz zespół „Sweet Accordion”, które zaprezentują piosenki z lat 20. ubiegłego wieku. Szczegółowy program TUTAJ. Wszystkie wydarzenia Zjazdu mają charakter otwarty.

ChillHill – strefa klubowa na Górze Zamkowej
18–19 sierpnia (piątek–sobota) w godz. 16.00–2.00 i 20 sierpnia (niedziela) w godz. 14.00–20.30
Góra Zamkowa zamieni się strefę klubową – nie zabraknie muzyki, jedzenia, okazji do relaksu na leżaku i do tańca. Szczegółowy program występów jest dostępny TUTAJ.

Lato na Starym Mieście
Kwartet Mądzielewski/Salamon/Zaborski/Wierzbicki
19 sierpnia (sobota), godz. 19.00, Rynek (w przypadku niepogody w Klubie Akcent)
Koncert z muzyką improwizowaną nu-jazzową z melodiami ludowymi oraz z motywami przestrzennymi. Na scenie wybrzmią głównie kompozycje Michała Salamona oraz Michała Zaborskiego. W repertuarze również zagraniczne kompozycje muzyki rozrywkowej, popowej w przewrotnych aranżacjach kwartetu.

INOWROCŁAW

Spacer z przewodnikiem – Inowrocław Śródmieście
20 sierpnia (niedziela), godz. 10.00, początek na Rynku przy pomniku Królowej Jadwigi
Na trasie są m.in. kościół pw. św. Mikołaja, plac Klasztorny, Bazylika Mniejsza im. NMP, kościół pw. Zwiastowania NMP oraz budynek Sądu Rejonowego. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Inowrocławskie Lato Muzyczne – Szulerzy
20 sierpnia (niedziela), 16.00, park Solankowy
Klimaty tanecznego rock&rolla i bluesowej energii zapewni inowrocławska grupa Szulerzy.

GRUCZNO

Festiwal Smaku
19–20 sierpnia (sobota–niedziela), 10.00–20.00, ul. Młyńska 4
Okazja, by posmakować produktów tradycyjnych, przetworów domowych z różnych stron kraju. Ogłoszenie wyników Konkursu na Smak Roku odbędzie się w sobotę (19 sierpnia) o godzinie 17.00 w czasie Gali Festiwalowej.

DĄBROWA CHEŁMIŃSKA

Dożynki gminne
19–20 sierpnia (sobota–niedziela)
Przewidziano pokazy żniwne, kiermasze, animacje dla dzieci, występy zespołów ludowych. Gwiazdami imprezy będą zespoły Momenty i Kombi.

MOGILNO

Piknik rodzinny
19 sierpnia (sobota), godz. 14.00–17.00, plac przy Hali Sportowej w Mogilnie
W programie konkurs profilaktyczny z nagrodami, kurs samoobrony, pokaz pierwszej pomocy, warsztaty profilaktyczne, animacje i dmuchańce, fotobudka, słodki poczęstunek.

WIERZCHUCIN

Inscenizacja i piknik historyczny
sobota (19 sierpnia), godz. 15.30, plac przy dworcu PKP
Inscenizacja (o godz. 17.30) nawiązuje do największej bitwy partyzanckiej w Borach Tucholskich – z 27 października 1944, pod Błędną i Starą Rzeką. W programie wydarzenia także wystawy, tradycyjne jedzenie przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, koncert pieśni patriotycznych, strzelnica, loteria fantowa. Piknik zakończy się imprezą taneczną.

ŁOJEWO

Święto Młodzieży
piątek (18 sierpnia), 18.00–23.00, teren na jeziorem
Przewidziano pokazy, możliwość skorzystania ze ścianki wspinaczkowej, symulatora rajdowego czy fotobudki, zajęcia profilaktyki uzależnień, wystąpienie Marcina Kruszewskiego (prawnika, influencera), pokaz teatru ognia i zabawę (DJ Wojciech Szachnowski).

Dzień rodziny
niedziela (20 sierpnia), godz. 16.00–20.00, teren na jeziorem
Przewidziano m.in. gry, konkursy, animacje dla dzieci, dmuchańce, eksperymenty chemiczne, zlot zabytkowych mercedeeów, gry, rejsy Barwanną, zabawę z zespołem Figaro (godz. 20.00).

PŁAWIN
Dożynki gminne
19 sierpnia (sobota), 15.00–24.00, różne lokalizacje
W programie m.in. Msza św. dziękczynna z obrzędem dożynkowym, finał sołtysiady, koncert Golec uOrkiestra i zabawa taneczna.

Kultura

Koncerty, spektakle pod gołym niebem, odsłonięcie katarzynek. Startują Dni Torunia

Koncerty, spektakle pod gołym niebem, odsłonięcie „katarzynek”. Startują Dni Torunia

2024-06-19, 07:45
Złote Anioły, niepokorne kino, spotkania z gwiazdami. Toruń gotowy na festiwal filmowy Tofifest

Złote Anioły, niepokorne kino, spotkania z gwiazdami. Toruń gotowy na festiwal filmowy Tofifest

2024-06-18, 19:11
Polski Balet Narodowy - Junior Absolwenci szkół baletowych wystąpią w Operze Nova

Polski Balet Narodowy - Junior! Absolwenci szkół baletowych wystąpią w Operze Nova

2024-06-18, 14:47
Mystic Festival 2024  wspomnienia i optymistyczna przyszłość [zdjęcia, wideo]

Mystic Festival 2024 – wspomnienia i optymistyczna przyszłość [zdjęcia, wideo]

2024-06-17, 20:57
Poczuj sztukę miasta. Uczniowie bydgoskiego Plastyka zapraszają na wystawę

„Poczuj sztukę miasta”. Uczniowie bydgoskiego „Plastyka” zapraszają na wystawę!

2024-06-17, 07:51
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy znowu rozbił bank nagród

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy znowu rozbił bank nagród!

2024-06-17, 06:45
Kim jest kobieta z portretu znalezionego w Toruniu Pasjonaci szukają odpowiedzi

Kim jest kobieta z portretu znalezionego w Toruniu? Pasjonaci szukają odpowiedzi!

2024-06-16, 18:41
Bromba, Hans Kloss, Gapiszon i Filutek. Wystawa komiksu w Galerii Wozownia w Toruniu

Bromba, Hans Kloss, Gapiszon i Filutek. Wystawa komiksu w Galerii Wozownia w Toruniu

2024-06-16, 07:55
Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Chóralny Musica in Urbe

Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Chóralny „Musica in Urbe”

2024-06-16, 07:45
Pory roku z Mistrzem

Pory roku z Mistrzem

2024-06-15, 18:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę