Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
2023-01-23, 17:30 Redakcja

Koncerty raz w miesiącu. Rok Szwalbego zainaugurowany w Ostromecku

Inauguracja Roku Andrzeja Szwalbego w Pałacu w Ostromecku/fot. bydgoszcz.pl
Inauguracja Roku Andrzeja Szwalbego w Pałacu w Ostromecku/fot. bydgoszcz.pl
W ramach obchodów Roku Andrzeja Szwalbego co miesiąc będą się odbywały koncerty młodych i już znanych polskich pianistów w Pałacu Nowym w Ostromecku. Podczas pierwszego w minioną niedzielę wystąpił pianista jazzowy Łukasz Ojdana.
Podczas inauguracji Roku Szwalbego w Starym Pałacu udostępniony został zwiedzającym odnowiony Gabinet Andrzeja Szwalbego, w którym można zobaczyć m.in. projekty gobelinów z cyklu „Kawartet Zapustny” Tadeusza Brzozowskiego, dzieła uznanych twórców lokalnych – m.in.: Mariana Turwida czy Andrzeja Nowackiego, a także obrazy Magdaleny Abakanowicz, Romana Artymowskiego czy Edwarda Dwurnika. Zaprezentowany też został najnowszy nabytek do zabytkowej kolekcji fortepianów, której twórcą był  dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Obecnie kolekcja liczy ponad 50 zabytkowych instrumentów. 

- Cieszymy się, że możemy być testamentariuszami myśli Andrzeja Szwalbego i nieść je dalej w czas – czytamy na oficjalnym profilu Pałacu w Ostromecku na Facebooku. - Do stworzonej przez niego przed laty kolekcji historycznych fortepianów Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy dokupiło instrument szczególny – pochodzący z Kopenhagi, z lat 1815–1820, fortepian pionowy, tzw. leżącą żyrafę, jedną z trzech tego typu konstrukcji zachowanych na świecie, autorstwa Petera Christiana Uldahla. Instrument jest bardzo nietypową formą, dzięki której można było m.in. uzyskać zmniejszenie wysokości ówczesnych instrumentów pionowych, przekraczających niejednokrotnie 200 cm. Nasz „prezent dla Szwalbego” ma za zadanie, jak napisał współtwórca kolekcji prof. Beniamin Vogel, wzbogacić kolekcję o rzadki instrument, praktycznie niespotykany w muzeach Europy (poza jej północną częścią).

Kolekcja fortepianów powstała z inicjatywy Andrzeja Szwalbego w latach 1986-88. Do dziś pozostaje własnością Filharmonii Pomorskiej, choć od 1990 roku opiekę nad nią, w ramach depozytu, sprawuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Dzięki współpracy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z tymi instytucjami wybrane dzieła z kolekcji wracają na swoje pierwotne miejsce ekspozycji.

Andrzej Szwalbe przez wiele lat kierował bydgoską Filharmonią Pomorską. Dzięki niemu w Bydgoszczy powstała także m.in. opera, Akademia Muzyczna czy Biuro Wystaw Artystycznych. W 2023 roku honorowy dyrektor FP skończyłby 100 lat.

Kultura

2023-02-05, godz. 14:45 Tribute to Stan Getz, czyli połączenie klasyki i jazzu w Filharmonii Pomorskiej Piotr Baron - saksofonista, który od lat czaruje dźwiękiem, wystąpi w niedzielę (5 lutego), o godz. 17:00 w Filharmonii Pomorskiej razem z Capellą Bydgostiensis… » więcej 2023-02-05, godz. 12:15 Jakub Elwertowski długo dojrzewał do minimalizmu. Wystawa we Włocławku „Minimal' to tytuł wystawy Jakuba Elwertowskiego prezentowanej w Galerii Sztuki „Antresola” w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Jest to odsłona… » więcej 2023-02-05, godz. 09:22 Orchestra4Young oczarowała publiczność w Filharmonii Pomorskiej W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbyło się koncertowe podsumowanie projektu Orchestra4Young. To autorski projekt filharmonii, który wymyśliła… » więcej 2023-02-04, godz. 17:55 „Czas to miłość”. Wystawa w toruńskiej „Wozowni” dotyka straty szczególnej Czy ogromny ból można wyrazić poprzez sztukę? Podjęła się tego Anna Frąckowicz, która w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu prezentuje wystawę… » więcej 2023-02-03, godz. 08:00 Pomyśl dwa razy – to przekaz wystawy Arkadiusza Karapudy w toruńskiej Wozowni Patrzeć nie widząc, widzieć nie patrząc, prawda nie istnieje - między innymi takie hasła pojawiają się na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej… » więcej 2023-02-02, godz. 08:46 Bovska rysuje, i to śpiewająco! Wystawa w Galerii BWA w Bydgoszczy „Bovska - rysuje” - to tytuł wystawy, która w najbliższy piątek (3 lutego) zostanie otwarta w dawnym Kantorku, dzisiejszej siedzibie Galerii Miejskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 09:47 Nie żyje Leonard Pietraszak, wspaniały aktor urodzony w Bydgoszczy. Miał 86 lat Leonard Pietraszak, wspaniały, legendarny aktor i dumny ze swego pochodzenia bydgoszczanin, zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Ma na swoim koncie wiele kultowych… » więcej 2023-01-30, godz. 20:45 Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 09:50 „Orchestra4Young”: Adam Sztaba podzieli się z młodymi wiedzą i pasją Po ubiegłorocznym sukcesie „Orchestra4Young” znów rozpoczyna próby w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przez pięć dni młodzi będą intensywnie pracować… » więcej 2023-01-29, godz. 18:51 Towarzystwo Śpiewu „Halka" laureatem nagrody prymasa Glempa „Ku chwale" Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu odbyły się uroczystości nawiązujące do 10. rocznicy śmierci Kardynała Józefa Glempa… » więcej
1234567