Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-11-19, 11:32 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Konkurs im. Paderewskiego. Za nami pierwsza część finału, wieczorem jury ogłosi werdykt

Próba przed pierwszą częścią finału/fot. Jarosław Pruss, Towarzystwo im. IJ Paderewskiego, Facebook
Próba przed pierwszą częścią finału/fot. Jarosław Pruss, Towarzystwo im. IJ Paderewskiego, Facebook
Piotr Pawlak i Mateusz Krzyżowski jako pierwsi wystąpili w rozpoczętym w piątek finale XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W ostatnim etapie konkursu rywalizuje pięcioro pianistów.
Finałowe przesłuchania podzielono na dwa dni. W piątek zaprezentowała się również Japonka Shio Okui, a w sobotę (19 listopada) wystąpią pozostali finaliści – Hiszpan Pedro Lopez Salas i Ukrainiec Danylo Saienko. Po ich prezentacjach rozpocznie się koncert specjalny RAPaderewski, a około godz. 22.00 jury ogłosi werdykt.

Zgodnie z regulaminem Konkursu Paderewskiego, w finale pianiści zobowiązani są do wykonania jednego z koncertów fortepianowych ze wskazanej przez organizatorów listy, na której znalazły się kompozycje: Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franza Liszta, Johannesa Brahmsa i Karola Szymanowskiego.

Pawlak wybrał Koncert nr 4 G-dur op. 58 Beethovena, a Krzyżowski – Symphonie concertante nr 4 op. 60 Szymanowskiego.

W finale uczestnikom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Grę uczestników konkursu ocenia w składzie: Rafał Blechacz, Dang Thai Son (Wietnam), Stanislav Ioudenitch (Stany Zjednoczone), Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Nikita Mndoyants (Francja), Alberto Nose (Włochy), Noriko Ogawa (Japonia) i Alicja Paleta-Bugaj. Ze względu stan zdrowia w pracach jury nie mógł wziąć udziału dyrektor artystyczny konkursu Piotr Paleczny.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. euro, za drugie miejsce nagroda wyniesie 15 tys. euro, a za trzecie - 7 tysięcy. Przyznane zostaną również dwa wyróżnienia po 2,5 tys. euro. Na pianistów czekają też liczne nagrody specjalne i pozaregulaminowe.

Koncert laureatów odbędzie się niedzielę (20 listopada) w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, a poniedziałek (21 listopada) zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca zagrają w Filharmonii Narodowej.

Kultura

2022-12-04, godz. 15:31 Konstrukcja z wielką księgą na toruńskim rynku przypomina o dziedzictwie UNESCO Toruń świętuje 25.rocznicę obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. » więcej 2022-12-04, godz. 13:04 Tabletkarka ciągle działa. Muzeum Okręgowe otwiera Aptekę pod Łabędziem „Aptekarstwo bydgoskie'' - tak zatytułowana będzie stała wystawa, która zaprezentowana zostanie z okazji otwarcia Apteki pod Łabędziem Muzeum Okręgowego… » więcej 2022-12-04, godz. 07:30 Wystawa, mapping 3D oraz inne atrakcje. Bydgoszcz uczciła Rejewskiego [wideo, zdjęcia] Wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu otwarto w sobotę w bydgoskich Młynach Rothera. Do końca roku zainteresowani mogą obejrzeć rekwizyty związane… » więcej 2022-12-02, godz. 19:10 Polskie tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Wielka radość w Toruniu - Tradycje flisackie to samo DNA dziedzictwa kulturowego Torunia — mówi dyrektor Festiwalu Wisły Marcin Karasiński. - Wpis na listę UNESCO może pozwolić… » więcej 2022-12-02, godz. 08:30 Toruń: wystawa prac Elżbiety Wiśniewskiej. Akwareli jest wierna od 40 lat Jest autorką akwarelowych pejzaży, jej prace znajdują się w wielu zagranicznych kolekcjach, jako kuratorka przygotowała 270 wystaw, a teraz...zaprasza na… » więcej 2022-11-30, godz. 21:18 Sześć wystaw i spotkania z fotografikami przyrody. „Sztuka Natury” w Toruniu Fotografowie przyrody zjadą w weekend do Torunia i wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych „Sztuka Natury'. » więcej 2022-11-30, godz. 17:43 „Patrząc z nadzieją w przyszłość". Prace z Japonii na wystawie w Toruniu [zdjęcia] Prace współczesnych japońskich artystów oraz dzieci z Japonii oglądać można na nowej wystawie prezentowanej w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy… » więcej 2022-11-30, godz. 10:15 W Toruniu zagrała Barbarę Niechcic. Krytycy ZASP: Najlepszy debiut aktorski sezonu! Julia Szczepańska została nagrodzona za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych. Uznanie krytyki zyskała dzięki roli Barbary Niechcic… » więcej 2022-11-29, godz. 10:18 Zidentyfikowano ciało pisarza zabitego przez Rosjan w obwodzie charkowskim Rosyjskie wojska okupacyjne zabiły ukraińskiego pisarza dziecięcego Wołodymyra Wakułenkę. Jego ciało, które zidentyfikowano przez badanie DNA, odnaleziono… » więcej 2022-11-28, godz. 14:10 Wystawy, prelekcje, gry terenowe. Bydgoszcz upamiętni Mariana Rejewskiego Grudzień w Bydgoszczy należeć będzie do Mariana Rejewskiego. W tym roku upływa 90 lat od chwili, gdy grupa polskich kryptologów złamała szyfr Enigmy. » więcej
1234567