Niedziela, 05 lutego 2023 r.   Imieniny: Agaty, Adelajdy
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-10-21, 07:21 Polska Agencja Prasowa

Hina Maeda zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Wieniawskiego

Laureatka I nagrody Hina Maeda z Japonii i członek jury Mariusz Patyra podczas ogłoszenia wyników XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego/fot. Jakub Kaczmarczyk, PAP
Laureatka I nagrody Hina Maeda z Japonii i członek jury Mariusz Patyra podczas ogłoszenia wyników XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego/fot. Jakub Kaczmarczyk, PAP
Japonka Hina Maeda zdobyła pierwszą nagrodę 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - ogłosili w piątek po północy organizatorzy.
Dyrektor konkursu Karolina Kaźmierczak po północy ogłosiła, że jury pod przewodnictwem francuskiego skrzypka i dyrygenta, Augustin Dumay, przyznało trzy główne nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia. Pierwszą nagrodą została uhonorowana Hina Maeda z Japonii.

- To duże zaskoczenie, ale dużo ćwiczyłam. Czuję się szczęśliwa, jestem bardzo zaskoczona - powiedziała dziennikarzom tuż po ogłoszeniu wyników Maeda.

Drugą nagrodą konkursu została uhonorowana Meruert Karmenova z Kazachstanu. Trzecia nagroda trafiła do reprezentanta Chin Qingzhu Weng.

Konkurs im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów skrzypcowych na świecie; jest też jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu miał być przeprowadzony w październiku 2021 r.; zmianę terminu wymusiła pandemia i przeniesienie na 2021 r. konkursu chopinowskiego. Tegoroczny konkurs im. H. Wieniawskiego był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Do preselekcji zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. Mogli w niej wystartować skrzypkowie w wieku do 31 lat. Eliminacje, z uwagi na pandemię COVID-19, odbyły się na podstawie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej. Jury wyłoniło 41 najlepszych instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni do udziału w pierwszym etapie konkursu.

Ostatecznie w Poznaniu od 8 października zaprezentowało się 31 młodych wykonawców. Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się w piątek w Poznaniu. Na 23 października w Warszawie zaplanowano II Koncert Laureatów. Pula nagród regulaminowych w konkursie wynosi 115 tys. euro. Dla zdobywcy I nagrody przeznaczono 50 tys. euro. Jak poinformowali w środę organizatorzy konkursu laureaci tegorocznej edycji zagrają 30 koncertów w Polsce i 30 za granicą. Zwycięzca wystąpi z orkiestrami w Europie, w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki.

Kultura

2023-02-05, godz. 09:22 Orchestra4Young oczarowała publiczność w Filharmonii Pomorskiej W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbyło się koncertowe podsumowanie projektu Orchestra4Young. To autorski projekt filharmonii, który wymyśliła… » więcej 2023-02-04, godz. 17:55 „Czas to miłość”. Wystawa w toruńskiej „Wozowni” dotyka straty szczególnej Czy ogromny ból można wyrazić poprzez sztukę? Podjęła się tego Anna Frąckowicz, która w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu prezentuje wystawę… » więcej 2023-02-03, godz. 08:00 Pomyśl dwa razy – to przekaz wystawy Arkadiusza Karapudy w toruńskiej Wozowni Patrzeć nie widząc, widzieć nie patrząc, prawda nie istnieje - między innymi takie hasła pojawiają się na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej… » więcej 2023-02-02, godz. 08:46 Bovska rysuje, i to śpiewająco! Wystawa w Galerii BWA w Bydgoszczy „Bovska - rysuje” - to tytuł wystawy, która w najbliższy piątek (3 lutego) zostanie otwarta w dawnym Kantorku, dzisiejszej siedzibie Galerii Miejskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 09:47 Nie żyje Leonard Pietraszak, wspaniały aktor urodzony w Bydgoszczy. Miał 86 lat Leonard Pietraszak, wspaniały, legendarny aktor i dumny ze swego pochodzenia bydgoszczanin, zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Ma na swoim koncie wiele kultowych… » więcej 2023-01-30, godz. 20:45 Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 09:50 „Orchestra4Young”: Adam Sztaba podzieli się z młodymi wiedzą i pasją Po ubiegłorocznym sukcesie „Orchestra4Young” znów rozpoczyna próby w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przez pięć dni młodzi będą intensywnie pracować… » więcej 2023-01-29, godz. 18:51 Towarzystwo Śpiewu „Halka" laureatem nagrody prymasa Glempa „Ku chwale" Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu odbyły się uroczystości nawiązujące do 10. rocznicy śmierci Kardynała Józefa Glempa… » więcej 2023-01-29, godz. 15:30 Człowiek, kosmos i próba ognia. Wystawa prac prof. Hanny Brzuszkiewicz Imponujący dorobek artystyczny, liczne wystawy międzynarodowe oraz ogólnopolskie, wieloletnia praca na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prof. Hanna Brzuszkiewicz… » więcej 2023-01-29, godz. 09:50 Jubileusz bydgoskiej Fundacji i Galerii Fotografistka. Wystawa na 10-lecie Bydgoska Fundacja i Galeria Fotografistka świętuje 10. urodziny. Z tej okazji w siedzibie galerii przy Pomorskiej 68A w Bydgoszczy przygotowano wernisaż wyjątkowych… » więcej
1234567