Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-08-19, 17:00 Magda Jasińska/Redakcja

Filharmonia Pomorska pod rozgwieżdżonym niebem. To był kosmiczny koncert

Filharmonia Pomorska wyszła z budynku i zaprasza na koncert plenerowy./fot. FP/Facebook
Filharmonia Pomorska wyszła z budynku i zaprasza na koncert plenerowy./fot. FP/Facebook
Filharmonia Pomorska „wychodzi" z budynku i zaprasza na koncert plenerowy./fot. FP/Facebook
Filharmonia Pomorska „wychodzi" z budynku i zaprasza na koncert plenerowy./fot. FP/Facebook
Filharmonia Pomorska „wychodzi" z budynku i zaprasza na koncert plenerowy. Fot. Magda Jasińska
Filharmonia Pomorska „wychodzi" z budynku i zaprasza na koncert plenerowy. Fot. Magda Jasińska
Na placu przed Filharmonią Pomorską od czwartkowego ranka stawiana była wielka scena, a wcześniej cała konstrukcja plenerowej estrady, która w piątek (19 sierpnia) pomieści kilkudziesięcioosobową orkiestrę symfoniczną. To będzie pierwszy koncert, który poprzedzi zaplanowany na wrzesień i październik 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny.
Plac im. Krzysztofa Pendereckiego to wymarzony plac, by przy tak pięknej pogodzie organizować koncerty...

- Bydgoszcz ma wielkie tradycje organizowania koncertów plenerowych. Odbywają się one w kilku, o ile już nie w kilkunastu już miejscach, i to od kilku lat. Filharmonia Pomorska w ubiegłym roku dołączyła do organizatorów takich koncertów - mówi Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

Pod gwieździstym, letnim niebem wysłuchamy utworów, które łączy jeden wspólny motyw: kosmos – zapowiadają organizatorzy. W programie znajdą się m.in.: „Światło księżyca” Debussy’ego, poemat symfoniczny „Tako rzecze Zaratustra” op. 30 (intro z filmu „Odyseja kosmiczna”) Ryszarda Straussa, muzyka z filmów „Kontakt”, „Interstellar”, „Apollo 13” i „Gwiezdne wojny”.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Macieja Sztora. Początek w piątek (19 sierpnia) o godz. 20.30 na placu im. Krzysztofa Pendereckiego przed gmachem Filharmonii Pomorskiej.

Mecenasem Filharmonii jest „Enea".
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Koncert na placu przed Filharmonią Pomorską. Wideo Magda Jasińska

Kultura

2022-12-07, godz. 10:02 Wybitny aktor Jan Nowicki nie żyje. Zmarł w swoim domu koło Kowala Smutne wieści dotarły do nas z okolic Włocławka. W wieku 83 lat zmarł Jan Nowicki - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog… » więcej 2022-12-07, godz. 09:54 Stworzył filmy „Och, Karol” czy „Kogel-mogel”. Reżyser Roman Załuski nie żyje Zmarł reżyser i scenarzysta Roman Załuski. Za kilka dni, 10 grudnia, obchodziłby 86. urodziny. » więcej 2022-12-07, godz. 08:31 Wygraj płytę DVD z filmem „Ennio”. Konkursy mikołajkowe – część druga We wtorek można było zdobyć w naszym konkursie Kalendarz Melomana, a w środę mamy do rozdania pięć płyt DVD z filmem „Ennio” - żywiołowym portretem… » więcej 2022-12-06, godz. 09:21 Recital sentymentalny Ewy Dałkowskiej w Polskim Radiu PiK. Retransmisja w święta! Recital Ewy Dałkowskiej zatytułowany „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz' odbył się w poniedziałek w studiu im. Jeremiego Przybory w Polskim… » więcej 2022-12-06, godz. 08:40 Zagrają artyści z Orkiestry Symfoników Bydgoskich. Klub Rotary pomaga Charytatywny Koncert Mikołajkowy odbędzie się w niedzielę (11 grudnia) w Auli Copernicanum w Bydgoszczy. Organizuje go klub Rotary Bydgoszcz Stare Miasto. » więcej 2022-12-05, godz. 09:47 Będą rzeźbić w domach i „na żywo”. Ku czci Stanisława Zagajewskiego Podobnie jak patron konkursu, będą rzeźbić z gliny. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Centrum Kultury „Browar B” zapraszają młodzież do udziału… » więcej 2022-12-04, godz. 15:31 Konstrukcja z wielką księgą na toruńskim rynku przypomina o dziedzictwie UNESCO Toruń świętuje 25.rocznicę obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. » więcej 2022-12-04, godz. 13:04 Tabletkarka ciągle działa. Muzeum Okręgowe otwiera Aptekę pod Łabędziem „Aptekarstwo bydgoskie'' - tak zatytułowana będzie stała wystawa, która zaprezentowana zostanie z okazji otwarcia Apteki pod Łabędziem Muzeum Okręgowego… » więcej 2022-12-04, godz. 07:30 Wystawa, mapping 3D oraz inne atrakcje. Bydgoszcz uczciła Rejewskiego [wideo, zdjęcia] Wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu otwarto w sobotę w bydgoskich Młynach Rothera. Do końca roku zainteresowani mogą obejrzeć rekwizyty związane… » więcej 2022-12-04, godz. 06:51 Święty Mikołaj u nas też był. Kalendarze i DVD z filmem „Ennio” do wygrania Kalendarze Melomana na 2023 rok oraz DVD ze wspaniałym filmem „Ennio” w reżyserii Giuseppe Tornatore można zdobyć w naszych mikołajkowych konkursach. » więcej
1234567