Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-06-28, 11:05 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Tofifest czas zacząć! W kinie i online

Grafika: www.facebook.com/tofifest
Grafika: www.facebook.com/tofifest
Koncert poświęcony pamięci Poli Negri zainauguruje 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. W tym roku przypada 125. rocznica urodzin wybitnej polskiej aktorki, przedwojennej gwiazdy Hollywood, która urodziła się w Lipnie. Na estradzie pojawią się Joanna Czajkowska oraz Małgorzata Chruściel. A w programie festiwalu do niedzieli projekcje filmów oraz spotkania z twórcami.
Największe emocje zawsze związane są z pokazami filmów w konkursie głównym. To siedem tytułów. Filmy między innymi z Kolumbii, Włoch, Litwy i Francji. Historie niezwykle różnorodne, sięgające po ludzkie dramaty i wybory. To opowieść o matce, która walczy o odzyskanie syna siłą wcielonego do wojska. Historia młodej dziewczyny, która walczy o prawo do aborcji. Poznamy przyjaciół Mario i Lino ze słonecznego Neapolu oraz Deauville, która musi przygotować idealny pogrzeb ojca, ale będzie też zabawnie, kiedy obejrzymy czeską komedię o członkach ochotniczej straży pożarnej z małej wioski.

W konkursie kina Polskiego 12 tytułów. Wśród nich „Wszystkie nasze strachy”, „Lokatorka”, „Chrzciny” oraz „Moje wspaniałe życie”. Najlepszą polską produkcję w głosowaniu wybiera jak zawsze publiczność.

Tofifest to także szereg nagród, przyznawanych uznanym twórcom filmowym. Anioła za niepokorność twórczą odbiorą w tym roku Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowani zostaną Anna Seniuk i Filip Bajon. Maria Dębska została laureatką Złotego Anioła dla obiecującej europejskiej aktorki. Flisaki - nagrody dla artystów z regionu kujawsko-pomorskiego trafią w tym roku do młodych aktorów - Tomasza Ziętka z Inowrocławia oraz Krystiana Pesty z Torunia.

Inauguracja festiwalu dziś (28.06) o godz. 19:00. Zakończenie Tofifest w sobotę, ale pokazy filmów i spotkania potrwają do niedzieli (3 lipca). Część filmów dostępna jest także online na stronie: program.tofifest.pl/filmy-online
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek
Toruń

Kultura

2022-08-12, godz. 15:35 Festiwal Fontanna Muzyki i „Café Bodo”. Muzyka z lat 20. przy zabytku „Café Bodo” - tak zatytułowany będzie drugi koncert letniego Festiwalu Fontanna Muzyki, który odbędzie się w sobotę (13 sierpnia) w Parku Kazimierza… » więcej 2022-08-12, godz. 14:05 „Tałoka” na Dzień Niepodległości Ukrainy. Tworzą centrum kulturalne dla uchodźców Ukraińsko-Polski Hub Kulturalny tworzy Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Miejsce ma zrzeszać Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy oraz stać się centrum… » więcej 2022-08-12, godz. 10:26 Nocna parada i artyści na ulicach Chełmna. Będzie zjawiskowo [program] Chełmno zaprasza na 7. edycję Perspektywy - 9 Hills Festival. Wiele atrakcji czeka na gości. Będą to trzy dni pełne koncertów, spektakli, wystaw, instalacji… » więcej 2022-08-10, godz. 07:55 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny: sprzedaż biletów już trwa [program] 19 sierpnia będzie miało miejsce Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, który odbędzie się pod hasłem „Kontrasty - Nowa Nadzieja”. Inauguracja… » więcej 2022-08-09, godz. 13:25 Aktorzy siedzą na walizkach. Rozpoczął się remont bydgoskiego teatru [zdjęcia, wideo] Długo wyczekiwana modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy stała się faktem. Przebudowa 70-letniego obiektu kosztować będzie prawie 40 mln zł. Projekt… » więcej 2022-08-08, godz. 18:56 W ramach tych warsztatów obrazy ożyją. Ich bohaterowie zejdą z płócien! Toruńska młodzież rozpoczęła warsztaty z Mirosławą Sobik, aktorką Teatru Wilama Horzycy. Być może któryś z uczestników odkryje w sobie powołanie… » więcej 2022-08-07, godz. 10:00 Stare zdjęcia ślubne pilnie poszukiwane! Warto poszperać w rodzinnych albumach Fundacja Fotografistka przygotowuje wyjątkowy projekt zatytułowany „Archiwum Pięknej Miłości”. Premiera zaplanowana została we wrześniu podczas organizowanego… » więcej 2022-08-05, godz. 06:51 Fontanna Muzyki przez cały sierpień. Festiwal przy symbolu Bydgoszczy Po przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy wraca letni Festiwal Fontanna Muzyki. Przez cztery sierpniowe soboty w Parku Kazimierza Wielkiego odbywać się… » więcej 2022-08-03, godz. 17:45 Filmowy zamek wieczorową porą. Do niedzieli w Toruniu Pięć filmów znalazło się w programie plenerowego kina w Toruniu. Startuje Filmowe zacisze zamkowe. Pokazy odbywać będą się o godz. 21:00, codziennie do… » więcej 2022-08-03, godz. 07:00 Kobiety w bwa: wystawa, warsztat twórczy na żywo i ceremonia parzenia herbaty „Wszystko jest historią pewnej miłości” to tytuł wystawy, która w środę (3 sierpnia) otwarta zostanie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. » więcej
1234567