Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-06-26, 18:48 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Tomasz Kawiak zostawia cegły na całym świecie. To nie budowlanka, to sztuka!

„Tu byłem...z cegłą" to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Podróżników w Toruniu. Tytuł ten parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie „Tu byłem. Tony Halik”, ale tym razem chodzi o podróże Tomasza Kawiaka i o jego...cegły, które zostawia w różnych krajach świata./fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
„Tu byłem...z cegłą" to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Podróżników w Toruniu. Tytuł ten parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie „Tu byłem. Tony Halik”, ale tym razem chodzi o podróże Tomasza Kawiaka i o jego...cegły, które zostawia w różnych krajach świata./fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
„Tu byłem...z cegłą" to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Podróżników w Toruniu. Tytuł ten parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie: „Tu byłem. Tony Halik”, ale tym razem chodzi o podróże Tomasza Kawiaka i o jego...cegły, które zostawia w różnych krajach świata.
Tomasz Kawiak przyjaźnił się z Tonym Halikiem i do dziś pozostaje w bliskich kontaktach z Elżbietą Dzikowską, która podsunęła pomysł, aby toruńskiej wystawie Tomasza Kawiaka nadać taki właśnie tytuł.

Artysta jest jednym z najbardziej charakterystycznych twórców polskich, od 50 lat mieszka we Francji. Znany jest przede wszystkim z oryginalnych działań artystycznych, m.in. z akcji „Cegłowania świata". Gdzie zostawia swoje cegły?

- Są to miejsca bardzo symboliczne takie jak Mur Chiński, gdzie cegła została przyklejona, czy wmurowana, nie pamiętam dokładnie, w jakąś wnękę tego muru. W Piramidzie Cheopsa leży pod sarkofagiem. W Krakowie, na Wawelu udało mi się ją wcisnąć pod jakiś element muru. Pierwsza cegła została w 1976 roku wrzucona do fundamentów betonowych tej słynnej piramidy Luwru w Paryżu. W Meksyku są w różnych miejscach piramid meksykańskich. Akcja się rozwija w sposób spontaniczny - wyjaśnia artysta.

Na wystawie w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika obejrzeć można obrazy Tomasza Kawiaka oraz zdjęcia z podróży, także kolekcję zabytkowych cegieł znalezionych we Francji. Ekspozycja czynna będzie do października.

Więcej: TUTAJ
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-09-25, godz. 12:30 Dziewczynki nie mają z kim tańczyć. Ziemia Bydgoska poszukuje chłopców! - Taniec ludowy to taniec w parach - mówi szefowa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. I prosi chętnych chłopców, by zgłaszali się do zespołu. » więcej 2022-09-24, godz. 16:45 Vadim Brodski i Bartłomiej Wezner na inaugurację V Festiwalu Muzyka w willi Blumwego Festiwal to kameralne muzyczne spotkania z artystami w lokalizacjach o ciekawej, historycznej przeszłości. Koncerty odbywać się będą w Polskim Radiu PiK… » więcej 2022-09-24, godz. 15:30 Pół wieku Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury Najważniejsze są ludzkie więzi, bez nich nie byłoby tego jubileuszu. Mówią muzycy Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury. W tym roku zespół świętuje… » więcej 2022-09-23, godz. 21:40 Małgorzata Potocka na Festiwalu Vintage Photo: Fotografia jest sensem życia Aktorka, producentka, ale także fotografka Małgorzata Potocka zaprezentowała swoją twórczość podczas piątkowej gali otwarcia Festiwalu Miłośników Fotografii… » więcej 2022-09-23, godz. 19:40 Biesiadnie, na ludowo, prosto z serca! W Bydgoszczy występują seniorzy [zdjęcia, wideo] Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy ponownie zawitały zespoły biorące udział w tradycyjnym Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów… » więcej 2022-09-23, godz. 17:00 Janina Fies, siostra himalaistki Wandy Rutkiewicz gościem Festiwalu Vintage Photo [wideo] Festiwal Vintage Photo to doskonała okazja do zaprezentowania bardzo bogatego dorobku fotograficznego Wandy Rutkiewicz. W Młynach Rothera pokazane zostaną zdjęcia… » więcej 2022-09-23, godz. 14:50 15. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” rozpoczyna się dziś w Lipnie Wydarzenie przygotowuje rokrocznie Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, pielęgnujące pamięć o międzynarodowej gwieździe kina urodzonej właśnie… » więcej 2022-09-22, godz. 19:29 Zdzisław Pruss ma 80 lat! Piękny jubileusz poety, radiowca, satyryka, publicysty Urodziny znanego i cenionego bydgoszczanina odbyły się w Galerii Autorskiej. Była okazja i do świętowania, i do promocji najnowszego tomiku Zdzisława Prussa… » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 Ewa Bem śpiewa z orkiestrą, aranżacje - Krzysztof Herdzin. Trwa 60. BFM „Ewa Bem symfonicznie” to premierowy projekt realizowany na zamówienie Filharmonii Pomorskiej. Pierwsza dama polskiego jazzu spotka się na jednej estradzie… » więcej 2022-09-22, godz. 09:28 „Faust” na inaugurację. Bydgoski Festiwal Operowy powraca po przymusowej przerwie Po dwuletniej przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa 8 października rozpocznie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują… » więcej
1234567