Środa, 10 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2022-05-11, 17:29 Monika Kaczyńska/Redakcja

Naukowcy UMK na lodowcach Spitsbergenu. Tak wygląda ich miejsce pracy [zdjęcia]

Stacja polarna UMK na Spitsbergenie – otwarcie wystawy fotografii w Urzędzie Marszałkowskim/ fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Stacja polarna UMK na Spitsbergenie – otwarcie wystawy fotografii w Urzędzie Marszałkowskim/ fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Jak wygląda praca naukowców w Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie? Można to zobaczyć na wystawie zdjęć otwartej w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Na fotografiach są nie tylko piękne krajobrazy, ale też naukowcy podczas badań i codziennego życia.
- Wszystko jest uzależnione od pogody - przyznaje prof. Ireneusz Sobota z UMK, który na Spitsbergenie był już 35 razy.
- Każdą dobrą pogodę wykorzystujemy na wyjścia w teren, na wypłynięcia w teren gdzieś dalej i na całodzienne prowadzenie badań na lodowcach, na rzekach. Nasze stacja to nie tylko baza naukowa, ale też takie nasze małe gospodarstwo, nasz mały kawałek kujawsko-pomorskiego gdzieś tam daleko od kraju - mówi prof. Ireneusz Sobota.

- Na Spitsbergenie miałem okazję być już 35 razy, ale jeździłem tam dwa razy do roku, żeby nie było, że już tak dawno temu zacząłem. Będąc tam możemy poznać, zobaczyć jakby na żywo wszystko to, co kiedyś działo się na terenie Polski, a zwłaszcza na terenie Kujaw i Pomorza, których rzeźba została ukształtowana przez dawny lądolód (...)

Wystawę zdjęć można oglądać na drugim piętrze Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Otwarcie wystawy połączono z nagrodzeniem laureatów konkursu fotograficznego „Świat Śniegu i Lodu". Wręczono też ufundowane przez samorząd województwa vouchery na wyprawę polarną dla studentów UMK.Toruńscy badacze prowadzą na Spitsbergenie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne. Stacja posłużyła za bazę czterdziestu dziewięciu już wypraw polarnych UMK, w których uczestniczyli także studenci uczelni, alpiniści, speleolodzy i płetwonurkowie. Pierwsza z takich wypraw, którą kierował prof. Jan Szupryczyński z Instytutu Geografii Polskiej Akademii Nauk, miała miejsce w 1975 roku.

Dziełem tej pierwszej toruńskiej ekipy polarnej był domek pod morenami lodowca Aavatsmarkbreen, przekształcony później w obiekt służący naukowcom obecnie. Inicjatorem (a także projektantem domku) był prof. Czesław Pietrucień. W wernisażu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczył jego syn, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Rafał Pietrucień.
Materiał Moniki Kaczyńskiej (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-08-09, godz. 13:25 Aktorzy siedzą na walizkach. Rozpoczął się remont bydgoskiego teatru [zdjęcia, wideo] Długo wyczekiwana modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy stała się faktem. Przebudowa 70-letniego obiektu kosztować będzie prawie 40 mln zł. Projekt… » więcej 2022-08-08, godz. 18:56 W ramach tych warsztatów obrazy ożyją. Ich bohaterowie zejdą z płócien! Toruńska młodzież rozpoczęła warsztaty z Mirosławą Sobik, aktorką Teatru Wilama Horzycy. Być może któryś z uczestników odkryje w sobie powołanie… » więcej 2022-08-07, godz. 10:00 Stare zdjęcia ślubne pilnie poszukiwane! Warto poszperać w rodzinnych albumach Fundacja Fotografistka przygotowuje wyjątkowy projekt zatytułowany „Archiwum Pięknej Miłości”. Premiera zaplanowana została we wrześniu podczas organizowanego… » więcej 2022-08-05, godz. 06:51 Fontanna Muzyki przez cały sierpień. Festiwal przy symbolu Bydgoszczy Po przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy wraca letni Festiwal Fontanna Muzyki. Przez cztery sierpniowe soboty w Parku Kazimierza Wielkiego odbywać się… » więcej 2022-08-03, godz. 17:45 Filmowy zamek wieczorową porą. Do niedzieli w Toruniu Pięć filmów znalazło się w programie plenerowego kina w Toruniu. Startuje Filmowe zacisze zamkowe. Pokazy odbywać będą się o godz. 21:00, codziennie do… » więcej 2022-08-03, godz. 07:00 Kobiety w bwa: wystawa, warsztat twórczy na żywo i ceremonia parzenia herbaty „Wszystko jest historią pewnej miłości” to tytuł wystawy, która w środę (3 sierpnia) otwarta zostanie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-02, godz. 19:35 Lato w „Zachwycie” na wystawie i warsztatach. Nowe miejsce nad Brdą [program] Koncerty, wystawy, spotkania z filozofią i warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży - tak będzie wyglądał sierpień w „Zachwycie” - nowym miejscu… » więcej 2022-08-02, godz. 14:15 Kolejna gwiazda w bydgoskim cyklu „Rzeka Muzyki”. To Aga Zaryan! Kolejna odsłona „Rzeki Muzyki” w Bydgoszczy. Tym razem na scenie amfiteatru przy Operze Nova wystąpi wokalistka jazzowa Aga Zaryan. » więcej 2022-08-02, godz. 08:02 Budowa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dużo prac przy wykopie Kontynuowane są prace przy budowie nowego kampusu. Po zabezpieczeniu wykopu ścianami szczelnymi rozpoczęło się wybieranie mas ziemi. Zajrzeliśmy ponownie… » więcej 2022-08-01, godz. 21:07 96. rocznica śmierci Jana Kasprowicza. Uroczystości i wystawa w Inowrocławiu Przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. » więcej
1234567