Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2021-11-22, 09:48 Reklama

Jak wygląda rynek mieszkań w Polsce? Inwestycje na rynku pierwotnym [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Choć mówi się o tym, że w Polsce jest deficyt na mieszkania i ciągle ich brakuje, to jednak nie sposób nie zauważyć, że nowych inwestycji z roku na rok przybywa. Pomimo stałego wzrostu cen nieruchomości, nie brakuje chętnych na ich zakup. Co ciekawe w ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie mieszkaniami położonymi na obrzeżach miast. Choć oczywiście nie są one tak popularne, jak mieszkania położone blisko centrum, to jednak coraz więcej nabywców się na nie decyduje. Sprawdź, jak dokładnie wygląda rynek mieszkań w Polsce.
Nowe mieszkania – co decyduje o cenach nieruchomości w Polsce?

Niezmiennie od wielu lat jednym z najważniejszych kryteriów determinujących ceny mieszkań jest oczywiście ich lokalizacja. Wciąż najwyższe ceny mieszkań obowiązują w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Gdynia, Poznań i Lublin. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że duże miasta umożliwiają często lepsze warunki życia.

Oprócz samego miasta, o cenie decyduje także dzielnica, w jakiej położona jest inwestycja. Dawniej przez dobrą lokalizację rozumiało się głównie położenie blisko centrum miasta. Dziś coraz częściej można zauważyć, że dobrą lokalizacją określa się nie tylko bliskość do serca miasta, ale także prestiż okolicy. Dobra lokalizacja to także luksusowe, nowoczesne budownictwo oraz bezpieczne sąsiedztwo. Często nowe mieszkania, które powstają w cenionych dzielnicach miasta, mogą kosztować tyle samo lub więcej, co mieszkania położone w ścisłym centrum. Przykładem może być tu chociażby warszawski Wilanów.

Kolejną rzeczą determinującą cenę nieruchomości jest oczywiście standard inwestycji. Na polskim rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej nowych mieszkań, które projektowane i wykonane są w oparciu o najwyższe standardy. Konsumenci to osoby coraz bardziej świadome, które mają określone potrzeby mieszkaniowe. Nie brakuje nabywców, którzy mają jasno określone wymagania, nie tylko co do samego lokalu, ale także zagospodarowania przestrzeni i terenów wspólnych.

Dobre nasłonecznienie, odpowiedni układ mieszkania, strefy relaksu i wypoczynku na terenie inwestycji, plac zabaw, garaże podziemne, zagospodarowanie i estetyka przestrzeni wspólnych, tarasy i balkony, cichobieżne windy – to wszystko wpływa na ceny mieszkań.

Oczywiście warto zaznaczyć, że wszystkie te elementy stają się niejako pewnym standardem w budownictwie. Konkurencja na rynku mieszkaniowym jest duża, dlatego też inwestorzy muszą dokładać wszelkich starań, aby ich oferty były jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Nabywcy mają określone wymagania, co do nowych nieruchomości. Dlatego też, deweloperzy chcąc pozyskać klientów, muszą uwzględniać ich potrzeby. Bardzo atrakcyjne oferty mieszkaniowe można znaleźć np. na Wybierz Dewelopera - https://wybierzdewelopera.pl/

Rynek pierwotny w największych polskich miastach

Rynek pierwotny od lat najlepiej rozwija się w dużych miastach. To właśnie tu powstają coraz to nowe inwestycje. Jest to oczywiście dość naturalne, ponieważ duże miasta to także duże możliwości – edukacyjne, zawodowe, towarzyskie. Nic więc dziwnego, że od lat ceny mieszkań w największych polskich miastach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Chętnych na nowe lokale nie brakuje, a zainteresowanie nowymi inwestycjami było i jest ogromne.

Duża konkurencja wśród deweloperów oraz różne potrzeby mieszkaniowe sprawiają, że w dużych polskich miastach można znaleźć bardzo różnorodne oferty mieszkaniowe. Zarówno pod względem budowlanym, jak i cenowym.

W największych miastach często można spotkać się z dużymi dysproporcjami cenowymi. Nowe inwestycje w jednej dzielnicy mogą być droższe od innej nawet o kilka tysięcy złotych za metr. Ceny nowych mieszkań są oczywiście uzależnione od dynamiki między popytem a podażą. Dzielnice, które są najbardziej pożądane przez nabywców, są jednocześnie tymi najdroższymi.

W największych polskich miastach budowane są zarówno luksusowe apartamenty, wieżowce, jak i kameralne inwestycje. Nie brakuje też lokali przestronnych, dwupoziomowych, o ogromnym metrażu, jak i mieszkań małych, zaledwie kilkunasto metrowych.

Nowe inwestycje w mniejszych miastach

Sprzedaż mieszkań cały czas bije kolejne rekordy. Co ciekawe w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie nie tylko nowymi mieszkaniami w centrum dużych miast, ale także na ich obrzeżach oraz w mniejszych miejscowościach. Małe miasta to dla wielu osób często jedyna szansa na nabycie własnego mieszkania. Niestety, ceny nieruchomości w dużych miastach potrafią zwalać z nóg. Nie każdy posiada wystarczającą ilość gotówki, żeby kupić mieszkania deweloperskie. Często problemem jest także niewystarczająca zdolność kredytowa.

Choć wiele mówi się o tym, że mieszkańcy małych miast migrują do dużych ośrodków miejskich, to jednak pandemia pokazała nam wszystkim, że życie z dala od miasta ma także swoje mocne strony. Osiedla podmiejskie oraz osiedla położone w mniejszych miastach to świetna propozycja dla osób, które szukają dobrego standardu w rozsądnej cenie.

W jakich miastach warto kupować nowe mieszkania na wynajem?

Od wielu lat inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na lokowanie kapitału. Zwłaszcza w czasach, kiedy lokaty bankowe nie są zbyt opłacalne, najrozsądniejszym rozwiązaniem może być zainwestowanie pieniędzy w nową nieruchomość.

Przede wszystkim decydując się na zakup mieszkania na wynajem gwarantujemy sobie stały dochód, a oprócz tego zachowujemy wartość całego zainwestowanego kapitału w postaci nieruchomości. Oczywiście wynajem długoterminowy to nie jedyny sposób na zarobek na nieruchomości. W dużych miastach bardzo popularne jest także najmowanie krótkoterminowe, które pozwala osiągnąć dużo większe wpływy. W jakich zatem miastach opłaca się nabyć mieszkania deweloperskie na wynajem?

Przede wszystkim warto najpierw określić komu chcemy wynajmować mieszkanie. Czy chcemy wynająć lokal studentom, osobie pracującej, turystom czy może rodzinom z dziećmi. W dwóch pierwszych przypadkach najlepszymi rozwiązaniami będą oczywiście największe polskie miasta, takie w których znajdują się wyższe uczelnie, biurowce i duże zakłady pracy. Na pewno jednym z bezpieczniejszych rozwiązań będzie Warszawa, Wrocław, Kraków, czy Lublin.

Jeśli szukamy mieszkania deweloperskiego pod wynajem krótkoterminowy warto rozważyć wybór miejsc, które są atrakcyjne turystycznie. Takie jak Gdańsk, Gdynia, Lublin, Wrocław, Kraków. Oczywiście w przypadku wynajmu ogromną rolę odgrywa nie tylko samo miasto, ale także dzielnica i bliskość do centrum oraz ważnych obiektów, takich jak uczelnie czy zakłady pracy.

Biznes

2021-12-08, godz. 19:10 PKP Intercity pierwszy raz w Rypinie, Brodnicy i Grudziądzu. Jest rozkład jazdy PKP Intercity prezentuje nowy rozkład jazdy dla Kujawsko-Pomorskiego. Najważniejsza nowość to włączenie do siatki połączeń Rypina, Brodnicy i Grudziądza. » więcej 2021-12-08, godz. 12:00 Cedrob inwestuje w gminie Rypin. Będzie praca dla 500 osób Największy polski producent mięsa - Cedrob - planuje budowę nowej ubojni zintegrowanej z zakładową oczyszczalnią oraz biogazownię w wiejskiej gminie Rypin. Fi ... » więcej 2021-12-08, godz. 09:43 Co to jest scam i jak się przed nim bronić? [reklama] Internet na przestrzeni ostatnich lat stał się narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Opłacanie rachunków czy robienie zakupów nigdy ... » więcej 2021-12-07, godz. 16:03 Dodatkowe ubezpieczenie na życie, jak wybrać? [reklama] Z biegiem czasu, tak jak i nasze życie, zmieniają się nasze potrzeby. Planujesz kupić ubezpieczenie na życie lub zastanawiasz się nad rozszerzeniem już posiad ... » więcej 2021-12-07, godz. 13:32 Modne kobiece dodatki [reklama] Stanowią nieodzowny element każdej stylizacji, podkreślając charakter damskiego stroju. Kobiece dodatki, bo o nich mowa, są dopełnieniem wielu kreacji, którym ... » więcej 2021-12-07, godz. 13:00 Tworzy spersonalizowane trumny. „Pokazują wyjątkowość człowieka” [zdjęcia] - Trumna powinna odzwierciedlać charakter i upodobania osoby zmarłej - twierdzi Kamila Babińska, która zajmuje się  tworzeniem spersonalizowanych trumien. » więcej 2021-12-07, godz. 10:00 Czym jest regres ubezpieczeniowy i jak go uniknąć? [reklama] Komunikacyjna polisa OC chroni sprawcę szkód przed koniecznością wypłaty nierzadko wysokiego odszkodowania. Takie koszty bierze na siebie ubezpieczyciel. W ni ... » więcej 2021-12-06, godz. 13:57 Dezynsekcja - czyli jak pozbyć się niechcianych owadów? [reklama] Nie podlega wątpliwościom, że niektóre owady potrafią skutecznie uprzykrzać życie, a nawet być zagrożeniem dla zdrowia. Ciągle powracające mrówki w kuchni, mo ... » więcej 2021-12-04, godz. 09:15 Te metody płatności powinien zapewniać każdy hotel [reklama] Pandemia koronawirusa i związane z nią lockdowny sprawiły, że ucierpiała branża turystyczna. Aby zachęcić jak najwięcej osób do skorzystania z oferty hotelu, ... » więcej 2021-12-03, godz. 22:15 Inwestycje w Dąbrówkach Nowych i Wojnowie. Co wybudowano? Nowych dróg doczekała się gmina Sicienko. Dwu i pół kilometrowa trasa do Dąbrówek Nowych, wraz ze ścieżką rowerową otrzymała 50% dofinansowania ze środków bud ... » więcej
1234567