Czwartek, 06 października 2022 r.   Imieniny: Artura, Brunona
Polskie Radio PiK » Biznes
2021-10-01, 06:48 Polska Agencja Prasowa

Pesa i Newag razem złożą ofertę na piętrowe pociągi dla PKP Intercity

Pesa i Newag podpisały umowę konsorcjum i razem złożą ofertę na piętrowe składy dla PKP Intercity/fot. nadesłane
Pesa i Newag podpisały umowę konsorcjum i razem złożą ofertę na piętrowe składy dla PKP Intercity/fot. nadesłane
Pesa i Newag podpisały umowę konsorcjum i razem złożą ofertę na piętrowe składy push-pull i lokomotywy do nich w przetargu ogłoszonym przez PKP Intercity. Przewoźnik planuje pozyskać 38 siedmiowagonowych składów i 45 lokomotyw wielosystemowych.
Jak podkreśliły obie spółki, powołanie konsorcjum i złożenie wspólnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu ogłoszonym przez PKP Intercity oznacza, że zespoły obu firm w ramach dialogu technicznego rozpoczęły wspólne prace nad piętrowym pojazdem dla PKP Intercity. - Jesteśmy przekonani, że dzięki doświadczeniom zebranym do tej pory przez nasze zespoły możemy razem zaproponować PKP IC nowoczesny pojazd piętrowy, który może być konkurencyjny nie tylko w Polsce, ale również na rynkach europejskich - ocenił prezes bydgoskiej Pesy Krzysztof Zdziarski.

Według prezesa Newagu Zbigniewa Konieczka złożenie indywidualnych ofert obarczone byłoby istotnym ryzykiem niewykonania zamówienia ze względu na złożoność jego przedmiotu, możliwości produkcyjne w kontekście terminu realizacji oraz inne zobowiązania kontraktowe. Stąd podjęcie decyzji o utworzeniu konsorcjum. - Sądzimy, iż zawarte konsorcjum wpłynie pozytywnie na dalszy dynamiczny rozwój kolei w Polsce - dodał Konieczek.

Pesa i Newag to najwięksi polscy producenci taboru. Obie spółki produkują go w oparciu o własne rozwiązania i projekty swoich biur konstrukcyjnych. Pesa przypomniała, że wyprodukowała już ponad 600 zespołów trakcyjnych i rozwija rodzinę lokomotyw, a jako jedyny polski producent zaprojektowała i dostarczyła zestawy typu push-pull, czyli piętrowe pojazdy pasażerskie składające się z wagonu sterowniczego, wagonów środkowych i lokomotywy elektrycznej. Piętrowe Pesa Sundeck są od 2016 r. eksploatowane przez Koleje Mazowieckie.

Newag produkuje m.in. lokomotywy Griffin i Dragon. Griffin to pierwsza polska lokomotywa wielosystemowa dostosowana zarówno do krajowego systemu zasilania prądem stałym 3kV, jak i do obowiązujących w krajach europejskich systemów zasilania prądem zmiennym 15kV lub 25kV. Do eksploatacji na rynkach europejskich przystosowana jest również 6-osiowa lokomotywa Dragon przeznaczona do prowadzenia ciężkich składów towarowych. Spółka dostarczyła do tej pory ponad 80 lokomotyw elektrycznych i ponad 200 pasażerskich zespołów trakcyjnych.

wkr/ mk/

Biznes

2022-10-05, godz. 17:50 Jakie wnioski po dyskusji o „Firmie Przyszłości"? Przedsiębiorcy chcą przetrwać zimę! - Mimo trudnych czasów szans trzeba upatrywać tam, gdzie są innowacje i nowe przedsięwzięcia - mówili eksperci podczas konferencji „Firma Przyszłości”… » więcej 2022-10-04, godz. 12:06 Jak kupić dobrą karmę dla psa w internecie? [reklama] W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie kupić dosłownie każdą rzecz nie wychodząc z domu. Jednym kliknięciem z kanapy możemy zaopatrzyć się we wszystko… » więcej 2022-10-03, godz. 11:18 10 pomysłów na niezapomniany prezent [reklama] Znalezienie idealnego upominku dla bliskiej osoby może stanowić nie lada wyzwanie. Szukasz prezentu, który zachwyci obdarowywanego? Sprawdź nasze propozycje… » więcej 2022-10-03, godz. 10:56 Jak wybrać dobrą karmę dla kota? [reklama] Kot jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jeśli jesteś właścicielem tego zwierzaka, być może zastanawiasz się, jak zadbać o jego prawidłowe… » więcej 2022-10-03, godz. 08:00 Agencja ratingowa S&P utrzymała dotychczasową ocenę ratingową Polski Agencja ratingowa S&P ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie… » więcej 2022-10-03, godz. 00:01 Zobacz relację z ostatniego spotkania w ramach projektu Ekologiczna Gmina! [WIDEO] Tym razem projekt odwiedził Święto Śliwki. Ten znany w całej Polsce (i nie tylko) jarmark żywności tradycyjnej co roku odwiedzany jest przez kilkadziesiąt… » więcej 2022-10-02, godz. 23:00 Negocjacje, czyli świadomy element dobrego zakupu [reklama] Potencjalni nabywcy nieruchomości - podobnie jak same oferty rynku - są różnorodni. Łączy ich jednak jedna cecha - większość chce kupić jak najtaniej… » więcej 2022-09-30, godz. 14:58 Tłumacz chorwacki - jak go znaleźć? [reklama] Potrzebujesz znaleźć tłumacza chorwackiego? To prostsze niż myślisz! Wystarczy otworzyć wyszukiwarkę internetową i zrobić research. Dzięki Internetowi… » więcej 2022-09-30, godz. 07:00 Ceny są rekordowo wysokie. Oto trzy sposoby na tani prąd dla firm [reklama] Prąd dla firm w Polsce stale drożeje. Obecnie jego ceny hurtowe utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach i przewyższają te obowiązujące w wielu innych… » więcej 2022-09-28, godz. 00:01 Jest praca i kariera w Deutsche Post DHL Group [REKLAMA] Deutsche Post DHL Group - największy na świecie koncern logistyczny, działający w ponad 220 krajach na świecie i zatrudniający prawie 600 tys. pracowników… » więcej
1234567