Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-10-01, 06:48 Polska Agencja Prasowa

Pesa i Newag razem złożą ofertę na piętrowe pociągi dla PKP Intercity

Pesa i Newag podpisały umowę konsorcjum i razem złożą ofertę na piętrowe składy dla PKP Intercity/fot. nadesłane
Pesa i Newag podpisały umowę konsorcjum i razem złożą ofertę na piętrowe składy dla PKP Intercity/fot. nadesłane
Pesa i Newag podpisały umowę konsorcjum i razem złożą ofertę na piętrowe składy push-pull i lokomotywy do nich w przetargu ogłoszonym przez PKP Intercity. Przewoźnik planuje pozyskać 38 siedmiowagonowych składów i 45 lokomotyw wielosystemowych.
Jak podkreśliły obie spółki, powołanie konsorcjum i złożenie wspólnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu ogłoszonym przez PKP Intercity oznacza, że zespoły obu firm w ramach dialogu technicznego rozpoczęły wspólne prace nad piętrowym pojazdem dla PKP Intercity. - Jesteśmy przekonani, że dzięki doświadczeniom zebranym do tej pory przez nasze zespoły możemy razem zaproponować PKP IC nowoczesny pojazd piętrowy, który może być konkurencyjny nie tylko w Polsce, ale również na rynkach europejskich - ocenił prezes bydgoskiej Pesy Krzysztof Zdziarski.

Według prezesa Newagu Zbigniewa Konieczka złożenie indywidualnych ofert obarczone byłoby istotnym ryzykiem niewykonania zamówienia ze względu na złożoność jego przedmiotu, możliwości produkcyjne w kontekście terminu realizacji oraz inne zobowiązania kontraktowe. Stąd podjęcie decyzji o utworzeniu konsorcjum. - Sądzimy, iż zawarte konsorcjum wpłynie pozytywnie na dalszy dynamiczny rozwój kolei w Polsce - dodał Konieczek.

Pesa i Newag to najwięksi polscy producenci taboru. Obie spółki produkują go w oparciu o własne rozwiązania i projekty swoich biur konstrukcyjnych. Pesa przypomniała, że wyprodukowała już ponad 600 zespołów trakcyjnych i rozwija rodzinę lokomotyw, a jako jedyny polski producent zaprojektowała i dostarczyła zestawy typu push-pull, czyli piętrowe pojazdy pasażerskie składające się z wagonu sterowniczego, wagonów środkowych i lokomotywy elektrycznej. Piętrowe Pesa Sundeck są od 2016 r. eksploatowane przez Koleje Mazowieckie.

Newag produkuje m.in. lokomotywy Griffin i Dragon. Griffin to pierwsza polska lokomotywa wielosystemowa dostosowana zarówno do krajowego systemu zasilania prądem stałym 3kV, jak i do obowiązujących w krajach europejskich systemów zasilania prądem zmiennym 15kV lub 25kV. Do eksploatacji na rynkach europejskich przystosowana jest również 6-osiowa lokomotywa Dragon przeznaczona do prowadzenia ciężkich składów towarowych. Spółka dostarczyła do tej pory ponad 80 lokomotyw elektrycznych i ponad 200 pasażerskich zespołów trakcyjnych.

wkr/ mk/

Biznes

2021-10-19, godz. 15:59 Jak wprowadzić kolor grafitowy do wnętrza? [reklama] Tajemniczy i elegancki grafit to bardzo modny od kilku sezonów kolor, który nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń i pasuje do wszystkich stylów. Jednak ja ... » więcej 2021-10-19, godz. 14:26 Smak Włoch w Twojej restauracji [reklama] Piec do pizzy jest stanowi niezbędne wyposażenie gastronomii, która zajmuje się tworzeniem aromatycznych, prawdziwie włoskich potraw. To serce każdej pizzerii ... » więcej 2021-10-19, godz. 07:54 Już 225 firm może posługiwać się znakiem - certyfikatem „Made in Toruń”! 14 firm odebrało certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, fir ... » więcej 2021-10-18, godz. 13:31 Bez rozstrzygnięcia przetargu na przewozy kolejowe w regionie w tym roku! W grudniu pociągi staną? Samorząd województwa nie rozstrzygnie w tym roku przetargu na przewozy kolejowe. Według marszałka Piotr Całbeckiego nie zakłóci to funkcjonowania kolei. » więcej 2021-10-15, godz. 18:55 Tradycyjne smakołyki w centrum Torunia. Smakoszy nie brakowało! [zdjęcia] Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki - na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można było zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące ... » więcej 2021-10-14, godz. 21:17 Firmy z regionu na Expo 2020 w Dubaju. Czym się chwalimy? Restauracja, firma transportowa, pracownia projektowania wnętrz, agencja zatrudnienia - przedstawiciele m.in. tych firm pojadą w grudniu na Expo 2020. » więcej 2021-10-12, godz. 12:40 Oferty, konsultacje z ekspertami, zdjęcia do CV. Targi Pracy w Myślęcinku Przedstawiciele kilkudziesięciu firm pojawili się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku na odbywających się tam we wtorek targach pracy. » więcej 2021-10-08, godz. 20:54 Przestrzeń na biznes: warsztaty, spotkania, rozmowy. Nowe miejsce w Bydgoszczy W Bydgoszczy powstała nowa przestrzeń biznesowa. To miejsce, w którym będą odbywać się warsztaty, szkolenia i liczne spotkania, które mają na celu rozszerzani ... » więcej 2021-10-08, godz. 09:54 Odbierz terminal stacjonarny za darmo - Program Polska Bezgotówkowa [reklama] Płatności bezgotówkowe rosną w siłę. Jeśli wciąż nie oferujesz swoim klientom możliwości opłacenia rachunku kartą, najwyższa pora, aby to zmienić. W artykule ... » więcej 2021-10-06, godz. 17:45 Stopy procentowe w górę, złoty zyskał na wartości W środę po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej złoty umocnił się o kilka groszy wobec euro i dolara. Wcześniej nasza waluta zyskała ... » więcej
1234567