Wtorek, 18 stycznia 2022 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Biznes
Nova
2021-09-09, 15:50 Michał Zaręba/Redakcja

Podwyżek nie widać, kierowcy MPK mówią o strajku. Konflikt w Inowrocławiu

Kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu w sporze zbiorowym z pracodawcą/fot. Facebook
Kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu w sporze zbiorowym z pracodawcą/fot. Facebook
Kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu w sporze zbiorowym z pracodawcą. - Trwające od zeszłego roku rozmowy nie przyniosły oczekiwanych przez pracowników podwyżek – tłumaczą.
- Zaproponowaliśmy 150 zł podwyżki brutto dla każdego pracownika plus o stopień inflacji, a także by co roku automatycznie pracownicy dostawali podwyżkę. Pan prezes powiedział, że w dalszym ciągu nie ma pieniędzy, miasto żadnych subwencji większych nie chce dać – tłumaczy Piotr Althaus, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność". - Od przyszłego roku najniższa krajowa ma wynieść 3 tys. zł, a świeży kierowca w tej chwili w MPK dostaje w granicach 3,1 tys. zł. Żaden kierowca, który wyda 14 czy 15 tys. zł na prawo jazdy nie przyjdzie za takie pieniądze tu pracować, w związku z tym brakuje u nas ludzi i zatrudnia się na emerytów, a kierowcy robią nadgodziny. Nie wiem, czy pan prezydent sobie zdaje z tego sprawę, jaka jest sytuacja w firmie?

W poniedziałek prezes MPK ma wydać oświadczenie. - Ustalanie wysokości wynagrodzeń pracowników mieści się w wyłącznej kompetencji pracodawcy – mówi Adriana Szymanowska, rzecznik prezydenta Inowrocławia. - Takie decyzje podejmuje zarząd firmy, kierując się posiadanymi możliwościami finansowymi.

W sporze uczestniczą też organizacje związkowe NSZZ Kierowców oraz Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP. Trwa wybór mediatora. Jeżeli negocjacje nie dadzą porozumienia, kierowcy zapowiadają strajk.  
Mówi Piotr Althaus, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność"

Biznes

2022-01-17, godz. 07:45 Odbiór śmieci wielkogabarytowych częściej. Zmiany we Włocławku Mieszkańcom Włocławka będzie łatwiej pozbyć się odpadów wielkogabarytowych. Ma się też skończyć zaleganie starych mebli w pergolach śmietnikowych na osiedlach ... » więcej 2022-01-14, godz. 16:30 Jak udokumentować wkład własny do kredytu? [reklama] Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa oraz normami unijnymi, a przede wszystkim tzw. Rekomendacją S, dzisiaj kredyt hipoteczny nie może zost ... » więcej 2022-01-14, godz. 12:21 Mister Budownictwa 2021 wybrany. Firma przekazała nagrodę dla WOŚP Blok wielorodzinny przy ulicy Rzepakowej 28 w Inowrocławiu otrzymał główną nagrodę w miejskim konkursie „Mister Budownictwa 2021'. Kapituła konkursowa wyłonił ... » więcej 2022-01-13, godz. 18:34 Sejm uchwalił ustawę o ochronie odbiorców gazu - zamrożenie stawek i ochrona taryfowa Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ochronie odbiorców gazu, zakładającą m.in. zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową m.in. szpi ... » więcej 2022-01-13, godz. 09:52 Napięcie mięśniowe, jak je zminimalizować? [reklama] Nocny odpoczynek ma bardzo istotny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się i tym samym jest g ... » więcej 2022-01-12, godz. 19:35 PKN Orlen: Saudi Aramco kupi część rafinerii Lotosu, część stacji Lotosu kupi MOL Saudi Aramco kupi 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL kupi 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. W środę PKN Orlen poinformował, że ... » więcej 2022-01-10, godz. 16:10 Wybudował halę za kilka milionów złotych, ale jej nie otworzy. „Prąd jest za drogi” Właścicielowi nowo wybudowanej hali produkcji mebli w Sępólnie Krajeńskim nie opłaca się jej otwierać. - Przez podwyżki cen prądu - tłumaczy. » więcej 2022-01-10, godz. 07:48 Bony na zasiedlenie dla młodych pracujących poza Toruniem. Ile mogą dostać? Bon na zasiedlenie można otrzymać w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”. Projekt jest skierowany do osób do 30. roku ... » więcej 2022-01-09, godz. 20:48 Jak ogrzewasz dom lub mieszkanie? Każdy musi złożyć deklarację Samorządy z regionu przypominają o konieczności złożenia deklaracji o sposobie ogrzewania domu lub mieszkania. Trzeba to zrobić do 30 czerwca, a dla nowo pows ... » więcej 2022-01-09, godz. 16:42 Lokalne produkty, menu dla wegan. Kto poprowadzi restaurację w Młynach Rothera? Pierwsza restauracja w Młynach Rothera znajdzie się na szczycie Spichrza, na dwóch poziomach. - Oferta, charakter i nazwa lokalu powinna nawiązywać do działal ... » więcej
1234567