Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Biznes
NCK
2021-09-09, 15:50 Michał Zaręba/Redakcja

Podwyżek nie widać, kierowcy MPK mówią o strajku. Konflikt w Inowrocławiu

Kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu w sporze zbiorowym z pracodawcą/fot. Facebook
Kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu w sporze zbiorowym z pracodawcą/fot. Facebook
Kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu w sporze zbiorowym z pracodawcą. - Trwające od zeszłego roku rozmowy nie przyniosły oczekiwanych przez pracowników podwyżek – tłumaczą.
- Zaproponowaliśmy 150 zł podwyżki brutto dla każdego pracownika plus o stopień inflacji, a także by co roku automatycznie pracownicy dostawali podwyżkę. Pan prezes powiedział, że w dalszym ciągu nie ma pieniędzy, miasto żadnych subwencji większych nie chce dać – tłumaczy Piotr Althaus, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność". - Od przyszłego roku najniższa krajowa ma wynieść 3 tys. zł, a świeży kierowca w tej chwili w MPK dostaje w granicach 3,1 tys. zł. Żaden kierowca, który wyda 14 czy 15 tys. zł na prawo jazdy nie przyjdzie za takie pieniądze tu pracować, w związku z tym brakuje u nas ludzi i zatrudnia się na emerytów, a kierowcy robią nadgodziny. Nie wiem, czy pan prezydent sobie zdaje z tego sprawę, jaka jest sytuacja w firmie?

W poniedziałek prezes MPK ma wydać oświadczenie. - Ustalanie wysokości wynagrodzeń pracowników mieści się w wyłącznej kompetencji pracodawcy – mówi Adriana Szymanowska, rzecznik prezydenta Inowrocławia. - Takie decyzje podejmuje zarząd firmy, kierując się posiadanymi możliwościami finansowymi.

W sporze uczestniczą też organizacje związkowe NSZZ Kierowców oraz Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP. Trwa wybór mediatora. Jeżeli negocjacje nie dadzą porozumienia, kierowcy zapowiadają strajk.  
Mówi Piotr Althaus, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność"

Biznes

2021-09-23, godz. 19:20 Warto inwestować w ludzi. 15 lat Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje jubileusz 15-lecia działalności w Kujawsko-Pomorskiem. Gala zorganizowana została w Centrum Kultury Browar B we ... » więcej 2021-09-23, godz. 12:08 Poczta Polska zatrudni prawie 500 kurierów i pracowników sortowni. Praca w Lisim Ogonie W związku z rozwojem sektora e-commerce i wprowadzaniem nowego standardu usługi Pocztex, Poczta Polska rekrutuje kurierów i pracowników sortowni - podała w cz ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:45 Kolejne sieciowe sklepy otwierają się w niedziele z zakazem handlu Ogólnopolska sieć dyskontów Netto zapowiada, że otworzy niektóre sklepy w niedziele objęte zakazem. Część punktów tej sieci stanie się placówkami pocztowymi d ... » więcej 2021-09-22, godz. 20:23 Gigantycznie zadłużony szpital w Grudziądzu weźmie kolejny kredyt Grudziądzki szpital znów weźmie pożyczkę - pozwolili na to na sesji (22 września) grudziądzcy radni. Lecznica będzie się starała o 100 mln zł. » więcej 2021-09-21, godz. 14:35 Nowy zimowy rozkład lotów Ryanaira. Są nowe kierunki Ryanair na zimę 2021/2022 uruchamia 25 nowych tras z Polski, m.in. na Maltę, do Helsinek, Rygi, Sztokholmu, Walencji, Ammanu, Agadiru, i Budapesztu; z tej oka ... » więcej 2021-09-21, godz. 13:25 Lokomotywa wodorowa PESY - premiera roku na Targach TRAKO [wideo] Lokomotywę wodorową SM 42 zaprezentowała w Gdańsku bydgoska PESA. Pokaz odbył się na Targach TRAKO - największych tego typu w Polsce i jednych z najbardziej p ... » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Wsiąść do pociągu - teraz będzie łatwiej. Stacja Zieleń ma dwa nowe perony Dwa nowe perony oddano do użytku w Zieleniu (powiat wąbrzeski). To kolejny przystanek zmodernizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na trasie z Inowroc ... » więcej 2021-09-20, godz. 11:29 Nowe mieszkania w Bydgoszczy [reklama] Spółdzielnia Mieszkaniowa SIM na bydgoskim rynku budowlanym działa od 29 lat, realizując w tym czasie kilkadziesiąt inwestycji: mieszkania, budynki wielorodzi ... » więcej 2021-09-20, godz. 10:53 Konkurs na lokalny produkt we Włocławku. Jest nagroda – 30 tys. zł Włocławski ratusz poszukuje lokalnego produktu Śródmieścia, który wyróżnia się jakością i jest związany  z tradycją i kulturą miasta. Od poniedziałku przedsię ... » więcej 2021-09-17, godz. 08:53 Przygotuj się na zimę - znajdź ciepłe kurtki zimowe damskie! [reklama] Wiedza o tym, jaką kurtkę kupić, jest dziś niezwykle istotna. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów, które powinniśmy dobierać w zależności od tego, jaką ... » więcej
1234567