Poniedziałek, 25 października 2021 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Biznes
NCK
2021-07-13, 17:55 Tatiana Adonis/Redakcja

Solidarność przeciw zamrożeniu płac w budżetówce na kolejny rok. Będą protesty? Porozumienie z Inspekcją Pracy

Konferencja bydgoskiej „Solidarności”. Fot. Tatiana Adonis
Konferencja bydgoskiej „Solidarności”. Fot. Tatiana Adonis
Jeśli rząd nie zmieni zdania, może dojść do protestów - ostrzegają bydgoscy związkowcy. Działacze „Solidarności” mówią w tej sprawie jednym głosem z innymi organizacjami pracowniczymi.
Rząd proponuje przyjąć na 2022 rok tzw. zerowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Oznacza to, że urzędnicy państwowi nie dostaną podwyżek.

- Dla nas jest to nie do przyjęcia - podkreśla Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.

- Zarówno „Solidarność” jak i OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych w stanowisku stwierdziły jednoznacznie, że nie ma na to zgody. Proponujemy wzrost o 12 proc., rząd w dalszym ciągu upiera się, że ma to być zerowy wzrost wynagrodzeń. Najniższe wynagrodzenie powinno rzeczywiście rosnąć, ale nie można zapominać o tym, żeby również rosły płace specjalistów, pracowników wysoko wykwalifikowanych, bo oni zaczną zrezygnować i uciekać do przemysłu, wszędzie tam, gdzie proponowane są znacznie wyższe stawki - tłumaczy Leszek Walczak.

- W urzędach wojewódzkich, w Narodowym Funduszu Zdrowia, w Urzędzie Statystycznym, urzędach miar czy Instytucie Nasiennictwa zaczyna brakować pracowników - dodał Mariusz Kolasiński, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”

- Na domiar złego nie zwiększa się liczba etatów, co powoduje, że pracownikom zwiększa się zakres obowiązków - podkreśla Walczak.

- Zapomina się też o tym, że urzędnicy państwowi wkładają bardzo dużo wysiłku w swoją pracę zawodową również po godzinach pracy - dodaje Marcin Spychała, szef zakładowej „Solidarności” przy Okręgowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy.

- Są przygotowywane przez organizacje związkowe spory zbiorowe, które będą zgłaszane pracodawcom i kiedy rząd nie ustąpi będziemy zmuszeni do podjęcia czynnych działań statutowo - prawnych - ostrzega Leszek Walczak.

Tymczasem bydgoska „Solidarność” i Okręgowa Inspekcja Pracy w Bydgoszczy podpisały porozumienie o współpracy. Umowa ma sprawić, że obrona praw pracowniczych i walka o bezpieczne warunki pracy będą jeszcze bardziej skuteczne.

- To nasza wspólna inicjatywa - mówi Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność".

- Każda inicjatywa, która powoduje, że poprawiają się warunki pracy pracowników i ich bezpieczeństwo jest niezwykle cenna. Jestem przekonany, że nowe wyzwania, które nas czekają - przede wszystkim mówimy o pracy zdalnej, ale sprawa nie jest jeszcze uregulowana prawnie i budzi wiele kontrowersji - to jest ogromna praca zarówno dla Inspekcji Pracy, jak i dla organizacji związkowych. Dlatego dziękujemy bardzo, że możemy wspólnie realizować niektóre programy i cele zawarte w tym porozumieniu - zaznacza Leszek Walczak.

Współpraca związkowców i inspektorów pracy to nie tylko interwencje i kontrole, ale także prewencja i szkolenia - dodaje Zbigniew Studziński, Okręgowy Inspektor Pracy w Bydgoszczy.

- Prewencja, aby „uzbroić” zarówno środowisko pracodawców, jak i środowisko pracowników i związkowców w stosowną, właściwą dla nich wiedzę, tak aby te działania wyprzedzały ewentualne nieporozumienia na tle prawnym i by uchroniły niejedną osobę w stosunku pracy od niebezpieczeństwa - wyjaśnia Zbigniew Studziński.

Powodem konfliktów na linii pracodawca - pracownik są najczęściej problemy związane z niewypłaceniem wynagrodzeń czy niezachowaniem przepisów i zasad bhp, np. niezapewnienie pracownikom wody do picia w czasie upałów, nierzetelne szkolenia lub ich brak, czy też brak środków ochrony.
Solidarność przeciw zamrożeniu płac w budżetówce na kolejny rok. Będą protesty? (Popołudnie z nami)
Bydgoska „Solidarność” podpisała porozumienie z Okręgową Inspekcją Pracy w Bydgoszczy. Wideo: Tatiana Adonis

Biznes

2021-10-25, godz. 16:23 Nowoczesne płytki podłogowe z efektem słojów drewna - sprawdź najlepsze płytki ceramiczne inspiracja drewnem [reklama] Płytki podłogowe imitujące drewno to ostatnio coraz bardziej popularne rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć klasyczną, „drewnianą podłogę” z praktycznym ... » więcej 2021-10-25, godz. 15:30 Prezydent Rafał Bruski rozlicza Polski Ład. Minister Schreiber odpowiada Bydgoszcz w ramach Programu Inwestycji Strategicznych otrzyma prawie 35 mln zł. Zdaniem prezydenta miasta Rafała Bruskiego oraz jego zastępcy Michała Sztybla, ... » więcej 2021-10-20, godz. 22:02 Dziura w budżecie Inowrocławia. Zabraknie 7 milionów złotych. Dlaczego? - 7 mln zł może zabraknąć w przyszłorocznym budżecie Inowrocławia z powodu wprowadzenia „Polskiego Ładu” - poinformował prezydent Ryszard Brejza. » więcej 2021-10-20, godz. 20:15 Umowy RPO: przedsiębiorczość, termomodernizacja i nowe obiekty sportowe Doradztwo, szkolenia i granty dla włocławskich firm, termomodernizacja budynków w powiecie nakielskim i kolejny etap rewitalizacji przestrzeni publicznej w Lu ... » więcej 2021-10-20, godz. 13:55 Wybór najlepszych smartwatchy do sportu i na co dzień [reklama] Najlepsze smartwatche nie tylko wyglądają stylowo, ale będą wspierać naszą kondycję, kontrolować aplikacje, dostarczać powiadomienia i pomagać w komunikacji p ... » więcej 2021-10-20, godz. 12:05 Energa-Operator zmodernizowała sieć i stacje elektroenergetyczne w regionie 100 km sieci energetycznych średniego napięcia oraz cztery kluczowe stacje elektroenergetyczne w Kujawsko-Pomorskiem zostały zmodernizowane. Inwestycje firmy ... » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Co dzieje się na rynku pracy? Targi w toruńskim „Gastronomiku” W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu zorganizowane zostały Targi Pracy. Była to możliwość poznania ofert zatrudnienia, rozmowy z doradcą zawo ... » więcej 2021-10-19, godz. 15:59 Jak wprowadzić kolor grafitowy do wnętrza? [reklama] Tajemniczy i elegancki grafit to bardzo modny od kilku sezonów kolor, który nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń i pasuje do wszystkich stylów. Jednak ja ... » więcej 2021-10-19, godz. 14:26 Smak Włoch w Twojej restauracji [reklama] Piec do pizzy jest stanowi niezbędne wyposażenie gastronomii, która zajmuje się tworzeniem aromatycznych, prawdziwie włoskich potraw. To serce każdej pizzerii ... » więcej 2021-10-19, godz. 07:54 Już 225 firm może posługiwać się znakiem - certyfikatem „Made in Toruń”! 14 firm odebrało certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, fir ... » więcej
1234567