Piątek, 18 czerwca 2021 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Biznes
2021-06-07, 10:52 Reklama

Leasing samochodu - dostępne opcje [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Każdy leasingodawca ma prawo do indywidualnego podejścia w kwestii treści umowy leasingowej. Oczywiście istniejące w niej zapisy podlegają stosownym wymogom prawnym, ale ograniczenia te mają zazwyczaj bardzo ogólny charakter. I właśnie dlatego jest to jedna z najbardziej elastycznych umów nazwanych, z jaką najczęściej ma się do czynienia.
Serwis - to nie żaden problem!
Jednym z bardziej "elastycznych" zapisów, jeśli chodzi o leasing samochodowy (a konkretnie o umowę), jest zapis o regulacjach dotyczących serwisowania pojazdu. Prawdę mówiąc, właśnie dlatego wielu leasingodawców chce stworzyć konkurencję dla podmiotów wypożyczających auta.
Zobacz też: cesja leasingu
Wynika to z faktu, że w tym drugim przypadku całość serwisu pozostaje w kompetencjach podmiotu wypożyczającego auta osobom trzecim. Tymczasem w przypadku leasingu, właściciel pojazdu nie jest zobligowany do tego, by zajmować się serwisem auta. Choć oczywiście może on zdecydować się na taki krok, zwiększając tym samym miesięczną ratę leasingową.

Wakacje od leasingu?

O ile wakacje kredytowe stają się powoli czymś normalnym (i modnym!) o tyle wakacje leasingowe wciąż raczkują... Mowa tu oczywiście o możliwości zawieszenia spłaty rat leasingowych, a co za tym idzie - o przynajmniej jedno lub dwumiesięcznym odciążeniu własnego budżetu. Od razu trzeba zaznaczyć, że w treści umów leasingowych takie zapisy znajdują się dość rzadko. Niemniej warto o taką możliwość zapytać leasingodawcy. Co ważne - w przypadku zgody, trzeba się będzie liczyć z pewnym wzrostem wartości aktualnych rat. Można też zdecydować się na negocjacje dopiero w przypadku utraty płynności finansowej, ale nie da się ukryć, że mało który leasingodawca pójdzie na taki krok.

Zmiany techniczne w leasingowanym samochodzie

W ramach umowy leasingowej, samochód będący własnością leasingodawcy, nie może podlegać żadnym przeróbkom technicznym. Ale czy na pewno? Nic nie stoi na przeszkodzie, by w umowie leasingowej nie wprowadzić regulacji, które mogłyby otworzyć furtkę na takie działania. Wystarczy tylko kilka zdań mówiących o tym, że w przypadku chęci zrealizowania kilku inwestycji technicznych, leasingobiorca powinien w tej kwestii skierować się do leasingodawcy i poprosić go o zgodę na takie działania. Na ich podstawie można już rozpocząć określone inwestycje, przy czym sposób ich rozliczenia należy już do leasingodawcy i leasingobiorcy.

Leasing samochodu a prawo do jego wykupu

W argumentacji dotyczącej zalet leasingu często podkreśla się, że leasingobiorca ma pierwszeństwo w zakupie leasingowanego samochodu. Warto jednak dodać, że zapis ten wynika głównie z ustaleń pomiędzy stronami. Oczywistym jest, że dla leasingodawcy taka opcja będzie bardziej korzystna. Co więcej, jeśli leasingobiorca się na nią zdecyduje, to powinno się to przełożyć na wysokość rat leasingowych lub też na wysokość ewentualnego wkładu własnego. Opcja ta może być zaznaczona w oparciu o zapis (w ramach aneksu do umowy) lub też już na wstępie, jako deklaracja ze strony leasingobiorcy.

Zmiana limitu przebiegu

Osobę, która zawiera umowę o leasing samochodu, obowiązuje deklaracja w ramach której określony jest miesięczny lub roczny limit przejechanych kilometrów. Najczęściej wartość ta waha się w okolicach 10 - 50 tysięcy kilometrów i - jak łatwo się domyśleć - jest uzależniona od potrzeb użytkownika auta. Co ważne - limit ten może być zmieniany w trakcie obowiązywania umowy leasingowej. Oczywiście zmiana ta (zwłaszcza w górę) będzie przedkładać się na raty leasingowe. Niemniej zdeklarowanie rocznej liczby przejechanych kilometrów jest pod tym względem bardzo ważne i jest jednym z obowiązków, jakie ma leasingobiorca względem leasingodawcy. Nawiasem mówiąc, trudno przewidzieć, jak dana firma rozwinie się w przeciągu 2, 3 czy też 5 lat.
Sprawdź także: światła w samochodzie
Podsumowując, umowa o leasing samochodowy nie jest (najczęściej) sztywnym zapisem określającym wszystkie reguły i obowiązki względem leasingodawcy. Niemniej jej zakres i charakter może być w pewnym stopniu poddawany zmianom, co jest korzystne zwłaszcza dla leasingobiorcy.

Biznes

2021-06-18, godz. 15:56 Latamy do Krakowa! Pierwsi pasażerowie: Jest komfortowo i szybko [wideo] Zaledwie godzina wystarczy, by z Bydgoszczy przenieść się do Krakowa i odwrotnie. W piątek zainaugurowano bezpośrednie połączenia lotnicze ze stolicą Małopols ... » więcej 2021-06-18, godz. 09:47 W Fordonie powstaje Osiedle pod Sosnami - nowa inwestycja mieszkaniowa [reklama] Na osiedlu Niepodległości przy ul. Orła Białego w Bydgoszczy Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje pierwszy etap budowy Osiedla pod Sosnami - domów je ... » więcej 2021-06-17, godz. 14:07 Walizka na kółkach - jaką wybrać? [reklama] Czy uwielbiasz podróże, a kiedy tylko masz okazję, pakujesz się i ruszasz w drogę? A może korzystasz z wyjazdów służbowych? Jeżeli należysz do osób, które czę ... » więcej 2021-06-17, godz. 10:13 Przed podróżą: szybki test na COVID-19 bez wychodzenia z domu TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:34 Jak wybrać idealną sofę? [reklama] Dopasowanie sofy lub narożnika do wnętrza wymaga przeprowadzenia wcześniejszej analizy. Na jakich aspektach warto skupić się przede wszystkim? Kluczowy jest d ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:07 Fabryka Fajansu we Włocławku znów będzie pracować Właściciele włocławskiej fabryki fajansu Ewa i Jerzy Szanowscy podpisali umowę z nowym inwestorem. Zakład od roku nie funkcjonował. Tradycję zdecydował się oc ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:16 Rządowe wsparcie dla rzemiosła. W lipcu konkurs o dotacje Rzemiosło ma przyszłość - przekonywała podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i przedstawiła zało ... » więcej 2021-06-15, godz. 14:55 Rząd: minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - 3 tys. zł; stawka za godzinę - 19,60 zł Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł; minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywil ... » więcej 2021-06-14, godz. 19:18 Na wakacje z Portu Lotniczego Bydgoszcz. Kierunek Turcja, ale nie tylko Już 16 czerwca (środa) Port Lotniczy Bydgoszcz inauguruje wakacyjne loty. Pierwsi wczasowicze wyruszą na wakacje w Turcji, a w piątek (18.06.) na wycieczkę do ... » więcej 2021-06-13, godz. 14:17 Możesz tanio kupić, albo pozbyć się starych rzeczy. Pchli targ razem z Frymarkiem „SPRZEdasz czy po prostu odDASZ' - to hasło pchlego targu, który w niedzielę po raz pierwszy towarzyszył bydgoskiemu Frymarkowi. » więcej
1234567