Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Biznes
2021-06-06, 10:05 Polska Agencja Prasowa

Rękawiczki podczas zakupów? Połowa Polaków nie używa

Według autorów badania, Polacy nie są przekonani do stosowania tego rodzaju zabezpieczenia. Fot. Pixabay
Według autorów badania, Polacy nie są przekonani do stosowania tego rodzaju zabezpieczenia. Fot. Pixabay
Ponad połowa Polaków nie używa rękawiczek ochronnych podczas zakupów - wynika z badania firmy analityczno-badawczej UCE RESEARCH. Najczęściej są to osoby młode - do 35 lat, które wskazują, że nie mają takiego obowiązku oraz nie boją się zakażenia koronawirusem.
Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że 52,4 proc. Polaków nie używa rękawiczek ochronnych podczas wizyt na stacjach paliw, w wielkopowierzchniowych sklepach oraz na targowiskach. 45,7 proc. pytanych twierdzi, że je stosuje, natomiast 2 proc. nie pamięta, czy to robi.

Według autorów badania, Polacy nie są przekonani do stosowania tego rodzaju zabezpieczenia. Wskazali, że 62 proc. osób, które nie nosiły rękawiczek, na pytanie, czy wcześniej dezynfekowały ręce odpowiedziało, że nie, tłumacząc to tym, że zapomniało – 67 proc. wskazań, 31 proc. odpowiedziało, że nie mają takiego obowiązku.

Jak zaznaczył dyrektor zarządzający w Grupie AdRetail Karol Kamiński, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, rękawiczki należy stosować podczas zakupów. Jednocześnie przepisy zakładają, że jeżeli klient dezynfekuje ręce, to już nie musi nosić rękawiczek.

Z badania wynika, że wśród tych, którzy nie noszą rękawiczek ochronnych, dominują osoby w wieku 18-22 lata oraz 23-35 lat. Głównie mieszkają one w woj. pomorskim, dolnośląskim i lubelskim, w miejscowościach liczących od 5 do 19 tys. oraz od 50 do 100 tys. mieszkańców. W większości posiadają wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne oraz wyższe.

Kamińskiego nie dziwi, że to głównie młode pokolenie z mniejszych miejscowości oraz z najniższym wykształceniem nie używa rękawiczek podczas zakupów. „Wiele różnych badań pokazuje, że w czasie pandemii właśnie takie osoby najbardziej lekceważą zalecenia i obostrzenia. Młode osoby żyją w przekonaniu, że im nic nie grozi, albo myślą, że są bardziej odporne na zakażenie niż inne grupy społeczne” - wskazał.

Podał, że osoby, które obecnie nie noszą rękawiczek ochronnych podczas zakupów najczęściej (23,5 proc.) wskazują, że nie mają takiego obowiązku, 18,5 proc. badanych twierdzi, że nie boi się zakażenia. 16,5 proc. wskazuje, że zapomina o rękawiczkach, natomiast 15,8 proc. podaje brak darmowych rękawiczek. Jednocześnie 12,8 proc. pytanych wskazuje, na „inne powody”, natomiast 6,1 proc. nie potrafi określić, dlaczego tego nie robi.

Wyniki badania pokazują, że na brak obowiązku używania rękawiczek podczas zakupów wskazują głównie osoby w wieku 23-35 lat, posiadają średnie lub wyższe wykształcenie i są mieszkańcami woj. mazowieckiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wśród osób, które nie boją się zakażenia dominują młodzi ludzie w przedziale wiekowym 18-22 lat z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, zamieszkujący woj. lubelskie, podkarpackie i pomorskie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 15-16 maja br. metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy AdRetail wśród 1122 konsumentów. Wskazana próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu. (PAP)

Biznes

2021-06-18, godz. 15:56 Latamy do Krakowa! Pierwsi pasażerowie: Jest komfortowo i szybko [wideo] Zaledwie godzina wystarczy, by z Bydgoszczy przenieść się do Krakowa i odwrotnie. W piątek zainaugurowano bezpośrednie połączenia lotnicze ze stolicą Małopols ... » więcej 2021-06-18, godz. 09:47 W Fordonie powstaje Osiedle pod Sosnami - nowa inwestycja mieszkaniowa [reklama] Na osiedlu Niepodległości przy ul. Orła Białego w Bydgoszczy Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje pierwszy etap budowy Osiedla pod Sosnami - domów je ... » więcej 2021-06-17, godz. 14:07 Walizka na kółkach - jaką wybrać? [reklama] Czy uwielbiasz podróże, a kiedy tylko masz okazję, pakujesz się i ruszasz w drogę? A może korzystasz z wyjazdów służbowych? Jeżeli należysz do osób, które czę ... » więcej 2021-06-17, godz. 10:13 Przed podróżą: szybki test na COVID-19 bez wychodzenia z domu TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:34 Jak wybrać idealną sofę? [reklama] Dopasowanie sofy lub narożnika do wnętrza wymaga przeprowadzenia wcześniejszej analizy. Na jakich aspektach warto skupić się przede wszystkim? Kluczowy jest d ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:07 Fabryka Fajansu we Włocławku znów będzie pracować Właściciele włocławskiej fabryki fajansu Ewa i Jerzy Szanowscy podpisali umowę z nowym inwestorem. Zakład od roku nie funkcjonował. Tradycję zdecydował się oc ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:16 Rządowe wsparcie dla rzemiosła. W lipcu konkurs o dotacje Rzemiosło ma przyszłość - przekonywała podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i przedstawiła zało ... » więcej 2021-06-15, godz. 14:55 Rząd: minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - 3 tys. zł; stawka za godzinę - 19,60 zł Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł; minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywil ... » więcej 2021-06-14, godz. 19:18 Na wakacje z Portu Lotniczego Bydgoszcz. Kierunek Turcja, ale nie tylko Już 16 czerwca (środa) Port Lotniczy Bydgoszcz inauguruje wakacyjne loty. Pierwsi wczasowicze wyruszą na wakacje w Turcji, a w piątek (18.06.) na wycieczkę do ... » więcej 2021-06-13, godz. 14:17 Możesz tanio kupić, albo pozbyć się starych rzeczy. Pchli targ razem z Frymarkiem „SPRZEdasz czy po prostu odDASZ' - to hasło pchlego targu, który w niedzielę po raz pierwszy towarzyszył bydgoskiemu Frymarkowi. » więcej
1234567