Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2021-02-26, 13:49 Reklama

Skuteczne sposoby na zabezpieczenie baz danych - oto nasze praktyczne porady [REKLAMA]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Bazy danych, szczególnie danych wrażliwych, w każdej firmie cenione są obecnie nawet o wiele bardziej niż zupełnie namacalne środki trwałe. Nawet siedzibę przedsiębiorstwa może być o wiele łatwiej odbudować, niż na przykład bazę klientów oraz ich zaufanie. Kiedy wycieknie tajemnica firmowa, pozostałe składniki jej majątku mogą okazać się już niewiele warte. Ważne zatem, aby jak oka w głowie strzec baz danych w każdym biznesie. A te dane przechowywane są naturalnie w formie elektronicznej. Nie są zatem raczej narażone na staroświecki atak rozbójniczy, ale na bardziej wyrafinowane oraz niebezpieczne ataki wirusowe na firmę.
Haker nie śpi
Niczym przysłowiowe „licho”, bo przecież intencje mają podobne. W dodatku internet działa również poza godzinami pracy przeciętnego biura. Naturalnie częścią procesu ochrony baz danych są także działania zewnętrzne, polegające na zainstalowaniu odpowiednich zabezpieczeń jak i systemu alarmowego w miejscu gdzie komputery znajdują się fizycznie. Jednak coraz rzadziej spodziewać się możemy włamania i wyniesienia sprzętu elektronicznego, coraz częściej zaś – włamania za pośrednictwem internetu. Zabezpieczenie danych w firmie wymaga zatem nieodzownie odpowiedniego oprogramowania. Aby spać spokojnie nie wystarczy już obecnie aby zamki w drzwiach pozostały nietknięte. Na szczęście wraz z ewolucją podstępnych, hakerskich sztuczek systematycznie ewoluuje również specjalistyczne oprogramowanie zwane powszechnie antywirusowym. Bazy danych naturalnie warto przechowywać w folderach i plikach zaszyfrowanych. Jednak zawsze skuteczny antywirus w każdej firmie to podstawa. Szczególnie obecnie, kiedy weszły w życie przepisy związane z tak zwanym RODO. Wcześniej także były one istotne nie tylko z punktu widzenia interesu przedsiębiorcy, ale również dlatego, że właścicieli firm obowiązywało tak zwane GIODO, czyli przepisy o bardzo podobnym charakterze.

Bezpieczeństwo bazy danych
Ze wszystkich wymienionych powyżej powodów (i nie tylko) każda ważna w pracy baza danych chroniona musi być na bieżąco. Wbrew pozorom inwestycja w dobry program może okazać się zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż oszczędzanie na tego typu zabezpieczeniach. Niejedna baza danych to prawdziwy skarb, który generuje niebotyczne zyski lub odsprzedać ją można za niemałe pieniądze. Bo majątek wcale nie musi być fizyczny, namacalny i na pierwszy rzut oka luksusowo się prezentujący.

Biznes

2021-04-19, godz. 16:03 Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych - Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych l ... » więcej 2021-04-18, godz. 21:03 Kłopoty rolników z wypełnianiem e-wniosków o dopłaty Niecałe 9 i pół tys. rolników na nieco ponad 60 tys. gospodarstw istniejących w województwie kujawsko-pomorskim złożyło elektronicznie wnioski o bezpośrednie ... » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Piwowarski przemysł w Bydgoszczy: Mazurska Manufaktura będzie warzyć Inwestor zakłada, że browar zostanie uruchomiony jesienią tego roku. A latem na rynek wrócić ma piwna marka kojarzona z miastem nad Brdą. Browar powstanie w s ... » więcej 2021-04-16, godz. 21:43 Rząd zdecydował o przedłużeniu Tarczy branżowej na marzec i kwiecień Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o przedłużeniu Tarczy branżowej na marzec i kwiecień - przekazał w piątek na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. Doda ... » więcej 2021-04-16, godz. 13:41 Czym jest skarga na bezczynność organu? [reklama] Organy administracyjne powinny działać bez zbędnej zwłoki. Niestety w praktyce ta zasada nie jest przestrzegana i na załatwienie swojej sprawy trzeba czekać n ... » więcej 2021-04-16, godz. 12:50 Rzymskie wakacje dla każdego! [reklama] Decydując się na wakacje we Włoszech, najczęściej wybieramy Rzym. To miasto, które jest uważane za „stolicę świata” i przyciąga turystów ze wszystkich. Włoska ... » więcej 2021-04-16, godz. 11:15 Te akcesoria pomogą ci przyrządzić pyszną kawę [reklama] Chciałbyś zgłębić tajniki przygotowywania aromatycznej kawy o niezwykłym, intensywnym smaku? Masz dość kawy rozpuszczalnej albo mielonej, zalewanej wrzątkiem? ... » więcej 2021-04-15, godz. 18:00 Bydgoska ProNatura zawiesza odbiór odpadów z Torunia i ościennych gmin - Od 20 kwietnia zamykamy stację przeładunkową w Toruniu i zawieszamy przyjmowanie odpadów z Torunia i okolicznych gmin - zapowiada Konrad Mikołajski, prezes ... » więcej 2021-04-15, godz. 12:30 Zlikwidowane połączenia powrócą? Szykują przetarg na obsługę linii kolejowych Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje się do przetargu, który wyłoni przewoźników kolejowych w regionie. Mają wozić pasażerów przez kolejnych ... » więcej 2021-04-15, godz. 11:26 Zwolnienia grupowe w Banku Pocztowym. 235 osób odejdzie do 30 września Bank Pocztowy planuje od maja do 30 września br. przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 235 osób - poinformował w czwartkowym komunikac ... » więcej
1234567