Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-02-23, 15:32 PAP/Agnieszka Marszał

Polska pomoc dla przedsiębiorców jedną z większych w Europie?

Od lewej: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz prezes zarządu Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” Wiktor Kolbowicz podczas briefingu nt. wsparcia przedsiębiorców z rządowej Tarczy Antykryzysowej w Ciechocinku. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Od lewej: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz prezes zarządu Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” Wiktor Kolbowicz podczas briefingu nt. wsparcia przedsiębiorców z rządowej Tarczy Antykryzysowej w Ciechocinku. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
– Myślę, że wyrobiliśmy przeświadczenie, że przedsiębiorcy w wyjątkowych sytuacjach, jak pandemia, mogą liczyć na pomoc państwa - powiedział we wtorek w Ciechocinku wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Wiceminister podkreślił, że pomoc udzielona przedsiębiorcom przez Polskę w okresie pandemii jest w stosunku do PKB jedną z największych w Europie.

– Kiedy przyszedł 2020 r., przedsiębiorcy byli zaskoczeni tak samo, jak my wszyscy. Powstało oczekiwanie, czy państwo jest w stanie im pomóc, czy jesteśmy w stanie ratować miejsca pracy. Myślę, że były wątpliwości, bo mieliśmy w historii sytuacje, jak kryzys w 2008 i 2009 r., problemy w latach 90. z inflacją i kapitałem, kiedy ta pomoc nie przyszła - podkreślił na konferencji prasowej wiceminister.

Buda przyznał, że gdy premier ogłosił założenia tarczy finansowej, początkowo wydawało się, że jest to zadanie nie do zrealizowania.

– Decyzja była prosta. Po pierwsze całe postępowanie ma być elektroniczne przez internet, po drugie ma odbyć się w cyklach - wniosek, decyzja, wypłata dzień o dniu, a po trzecie to wszystko ma się odbyć na zasadzie bez wychodzenia z domu. I to się udało zrobić. Mieliśmy dwa tygodnie na przygotowanie całego systemu i ruszenia z tarczą finansową PFR. To było ogromne przedsięwzięcie, bardzo trudne - mówił Buda.

Wiceminister podkreślił, że zarówno tarcza PFR 1.0, jak i 2.0 były ewenementem. Zaznaczył, że w związku z epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami zagrożone było 6,7 mln miejsc pracy, co groziło gigantycznym problemem społecznym. Dodał, że we Włoszech, w Hiszpanii i Grecji, gdzie reakcja państwa była spóźniona, powstało dwucyfrowe bezrobocie.

– Myślę, że wyrobiliśmy przeświadczenie, że przedsiębiorcy w wyjątkowych sytuacjach, jak pandemia, mogą liczyć na pomoc państwa. Mam nadzieję, że jest powszechne poczucie, że stanęliśmy na wysokości zadania. Stało się to dzięki świetnym osobom, które organizowały tę pomoc, bo organizowanie tego systemu nie było łatwe - podkreślił Buda.

Konferencja prasowa odbyła się w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”, działającej na zasadach komercyjnych. Prezes kliniki Wiktor Kolbowicz podkreślił, że dzięki własnym zasobom finansowym i pomocy państwa w wysokości 7,5 mln zł udało się przetrwać i utrzymać zatrudnienie, chociaż płace ograniczono do 80 proc. i 50 proc. Klinika od 12 lutego rozpoczęła działalność hotelową i ma 10 proc. klientów w stosunku do sytuacji sprzed pandemii.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymali wsparcie państwa w wysokości ponad 7 mld zł, czyli tyle, ile trafiło do regionu w latach 2016-2020 w ramach programu Rodzina 500 plus.
Materiał Agnieszki Marszał (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-04-19, godz. 16:03 Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych - Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych l ... » więcej 2021-04-18, godz. 21:03 Kłopoty rolników z wypełnianiem e-wniosków o dopłaty Niecałe 9 i pół tys. rolników na nieco ponad 60 tys. gospodarstw istniejących w województwie kujawsko-pomorskim złożyło elektronicznie wnioski o bezpośrednie ... » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Piwowarski przemysł w Bydgoszczy: Mazurska Manufaktura będzie warzyć Inwestor zakłada, że browar zostanie uruchomiony jesienią tego roku. A latem na rynek wrócić ma piwna marka kojarzona z miastem nad Brdą. Browar powstanie w s ... » więcej 2021-04-16, godz. 21:43 Rząd zdecydował o przedłużeniu Tarczy branżowej na marzec i kwiecień Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o przedłużeniu Tarczy branżowej na marzec i kwiecień - przekazał w piątek na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. Doda ... » więcej 2021-04-16, godz. 13:41 Czym jest skarga na bezczynność organu? [reklama] Organy administracyjne powinny działać bez zbędnej zwłoki. Niestety w praktyce ta zasada nie jest przestrzegana i na załatwienie swojej sprawy trzeba czekać n ... » więcej 2021-04-16, godz. 12:50 Rzymskie wakacje dla każdego! [reklama] Decydując się na wakacje we Włoszech, najczęściej wybieramy Rzym. To miasto, które jest uważane za „stolicę świata” i przyciąga turystów ze wszystkich. Włoska ... » więcej 2021-04-16, godz. 11:15 Te akcesoria pomogą ci przyrządzić pyszną kawę [reklama] Chciałbyś zgłębić tajniki przygotowywania aromatycznej kawy o niezwykłym, intensywnym smaku? Masz dość kawy rozpuszczalnej albo mielonej, zalewanej wrzątkiem? ... » więcej 2021-04-15, godz. 18:00 Bydgoska ProNatura zawiesza odbiór odpadów z Torunia i ościennych gmin - Od 20 kwietnia zamykamy stację przeładunkową w Toruniu i zawieszamy przyjmowanie odpadów z Torunia i okolicznych gmin - zapowiada Konrad Mikołajski, prezes ... » więcej 2021-04-15, godz. 12:30 Zlikwidowane połączenia powrócą? Szykują przetarg na obsługę linii kolejowych Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje się do przetargu, który wyłoni przewoźników kolejowych w regionie. Mają wozić pasażerów przez kolejnych ... » więcej 2021-04-15, godz. 11:26 Zwolnienia grupowe w Banku Pocztowym. 235 osób odejdzie do 30 września Bank Pocztowy planuje od maja do 30 września br. przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 235 osób - poinformował w czwartkowym komunikac ... » więcej
1234567