Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Biznes
Spółdzielnia
2021-02-16, 11:05 Reklama

Co trzeba wiedzieć zanim zacznie się biegać z psem? [REKLAMA]

Fot. Materiały promocyjne
Fot. Materiały promocyjne
Bieganie z psem staje się coraz popularniejszą formą aktywności. Ten sport ten ma nawet swoją specjalną nazwę: canicross i zalicza się do psich zaprzęgów. Jest to sposób na zadbanie o swoje zdrowie i kondycję, a także rozrywkę dla czworonoga. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do biegania z psem należy się odpowiednio przygotować.
Odpowiednie przygotowanie psa

Biegać można właściwie z każdym psem. Ważne jest jednak to, aby był on w dobrej kondycji fizycznej i stanie zdrowia. Z tego powodu przed rozpoczęciem regularnych treningów konieczne jest zabranie czworonoga do weterynarza. Specjalista zbada psa i wykona niezbędne badania. Trzeba je powtarzać co 6 miesięcy (weterynarz może ustalić indywidualne terminy).

Pies, który trenuje, wymaga odpowiedniego odżywiania. Chodzi nie tylko o odpowiednią kaloryczność i częstotliwość posiłków, ale też o dostarczenie wraz z nimi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Dobrze sprawdzi się karma bezzbożowa dla psa, ponieważ zwykle zawiera dużo białka, które jest szczególnie potrzebne aktywnym czworonogom.

Odpowiednie przygotowanie dotyczy także biegacza

Tutaj również należy zacząć od sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Wystarczy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i poinformować go o chęci rozpoczęcia regularnych treningów. Wówczas wyda on skierowanie na niezbędne badania. Warto skonsultować się także z fizjoterapeutą lub trenerem personalnym, który udzieli wskazówek dotyczących poprawnej techniki biegu oraz dbania o mięśnie i stawy.

Dobrym posunięciem jest skonsultowanie się z dietetykiem. Specjalista dokona potrzebnych pomiarów (masy ciała, wzrostu, BMI, poziomu tkanki tłuszczowej) i na ich podstawie ułoży spersonalizowany jadłospis. Organizm, który jest poddawany intensywnym treningom, ma nieco inne zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Dlatego sport bez zmiany diety nie jest wskazany.

Sprzęt do biegania z psem

Osoby, które chcą biegać z psem, muszą zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Mowa przede wszystkim o wygodnych butach. Muszą być one dobrze dopasowane (zwykle 1 rozmiar większe od innych butów posiadanych w domu). Warto kupić też wygodną odzież.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia treningów z psem jest zakup odpowiedniej smyczy. Jest to amortyzująca linka z pasem biodrowym dla właściciela oraz szelki. Używanie ich to komfort zarówno dla czworonoga, jak i dla człowieka.

Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem biegania z psem?

Rozpoczynając wspólne bieganie z psem, należ pamiętać także o:
• zakazie zmuszania psa do treningów,
• unikaniu treningów w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze,
• odpowiednim nawodnieniu psa,
• unikaniu karmienia psa przed treningiem i zaraz po,
• dostosowaniu trasy i dystansu do możliwości swoich i psa,
• stopniowym zwiększaniu intensywności treningu,
• rozgrzewce przed każdym treningiem.

Bardzo ważna jest także regeneracja. Należy dać czas sobie i psu na odpoczynek. Codzienne, intensywne treningi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Biznes

2021-03-04, godz. 15:30 Zebrali ponad 2,5 tys. podpisów przedsiębiorców z regionu. „Dla nas to jest agonia” Działacze Lewicy z Kujaw i Pomorza apelują do Jarosława Gowina o wsparcie dla przedsiębiorców. W skierowanej do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i techno ... » więcej 2021-03-03, godz. 14:10 Masażer do twarzy - jakie urządzenie wybrać? [Reklama] Masaż, z wykorzystaniem masażera do twarzy przechodzi w ostatnim czasie renesans. Piękna, sprężysta i pozbawiona zmarszczek skóra jest marzeniem wielu kobiet. ... » więcej 2021-03-03, godz. 09:52 Drewniane domy - dlaczego są tak często wybierane? [Reklama] Nie jest tajemnicą, że drewniane domy stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania drewnem jako materiał ... » więcej 2021-02-26, godz. 20:09 Pesa zbuduje dla czeskiego przewoźnika nowoczesne pociągi spalinowe Prezesi Pesy Bydgoszcz i Ceskich Drah (CD) podpisali w piątek kontrakt ramowy na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych o wartości 2,5 mld zł oraz um ... » więcej 2021-02-26, godz. 17:22 Weselnicy nie mają się z czego cieszyć. Protestują i pytają: „Kiedy ślub?!" [wideo] „Chcemy wiedzieć, kiedy będzie można organizować wesela' - pytali przedstawiciele branży ślubnej, którzy w piątek (26.02.) zorganizowali pod bydgoskim Urzędem ... » więcej 2021-02-26, godz. 13:49 Skuteczne sposoby na zabezpieczenie baz danych - oto nasze praktyczne porady [REKLAMA] Bazy danych, szczególnie danych wrażliwych, w każdej firmie cenione są obecnie nawet o wiele bardziej niż zupełnie namacalne środki trwałe. Nawet siedzibę prz ... » więcej 2021-02-25, godz. 13:50 Tykająca bomba ekologiczna pod Świeciem - dwa tysiące ton śmieci [zdjęcia] Na terenie Parku Gospodarczego Vistula I odkryto niebezpieczne składowisko odpadów. Góra niebezpiecznych śmieci waży kilka tysięcy ton. Pożar i skażenie środo ... » więcej 2021-02-25, godz. 11:54 Jak urządzić mały balkon w bloku? [REKLAMA] Wybierając mieszkanie w bloku, bardzo istotna jest dodatkowa przestrzeń w postaci balkonów, tarasów, loggii i ogródków. Nawet mały balkon jest tutaj na wagę z ... » więcej 2021-02-24, godz. 20:13 Alkoholu nie sprzedają, ale koncesję wykupić muszą. Będzie jednak zniżka Projekty były dwa: pierwszy - autorstwa radnych klubu PiS - zakładał całkowite zwolnienie firm gastronomicznych z opłaty koncesyjnej za alkohol. Drugi - prezy ... » więcej 2021-02-23, godz. 18:31 Konfederacja: pogrążonym przedsiębiorcom powinny pomóc samorządy Rządowe decyzje, w związku z pandemią koronawirusa, coraz bardziej obciążają nie tylko przedsiębiorców, ale i samorządy - mówią bydgoscy działacze Konfederacj ... » więcej
1234567