Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
Forum Rolnika 2021
2020-10-09, 16:43 Reklama

Pamiętaj o ubezpieczeniu kredytu na budowę domu [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Niejeden z nas marzy o zakupie nieruchomości, aby cieszyć się wolnością i posiadaniem własnego M. Wynajem mieszkań staje się coraz mniej atrakcyjny, zwłaszcza że miesięczny czynsz czasem kosztuje tyle, ile miesięczna rata kredytu. Ponadto, po kilkunastu latach spłacania go stajemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości. Problemem jest jedynie fakt, że nie każdy bank udzieli nam kredytu hipotecznego ze względu na niski wiek, czy też zbyt małą zdolność kredytową. Wśród konsumentów popularny jest kredyt hipoteczny na budowę domu. Czy takie zobowiązanie powinno być ubezpieczone? A jeśli tak, to dlaczego?

Kredyt hipoteczny na budowę domu – czy to się opłaca?

W bankach istnieje wiele rodzajów ofert kredytowych. Wśród nich czołowe miejsce zajmują kredyty gotówkowe na dowolny cel, a także kredyty hipoteczne, które mogą zostać przeznaczone do nabycia mieszkania czy wybudowania domu.

Wśród takich zobowiązań można wyróżnić kredyt budowlany. Wówczas możemy zdecydować się na kredyt gotówkowy na budowę domu. W tym wypadku nie musimy podawać celu kredytowania ani też spełnić takiej ilości formalności jak w przypadku kredytu hipotecznego.

Z drugiej strony okres kredytowania jest mniejszy, co powoduje wzrost miesięcznej raty. Jak wiadomo, inwestycje budowlane wiążą się z dużymi kosztami. Lepiej byłoby więc rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres. Z tego powodu często lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny na budowę domu.

Takie zobowiązanie wiąże się ze spełnieniem dodatkowych formalności oraz jest trudniejsze do uzyskania, jednak jest udzielane na dłuższy okres (nawet do 35 lat). Pozwoli to obniżyć wysokość miesięcznej raty. Będzie jednak wiązało się z podwyższeniem całkowitego kosztu finansowania.

Kredyt na budowę domu – warunki

Jak uzyskać kredyt na budowę domu dowiemy się na BlogKredytowy.pl. Na stronie w wyczerpujący sposób wyjaśnione są kwestie, które powinniśmy poznać przed wizytą w banku. Dowiemy się np. że podobnie jak w wypadku każdego kredytu hipotecznego, klient musi spełnić określone warunki:

mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową,

mieć dobrą historię kredytową z BIK,

być osobą pełnoletnią,

spełniać kryterium maksymalnego wieku – w zależności od danego banku kredytobiorca w dniu ostatniej raty kredytu nie może mieć więcej niż 65-78 lat,

mieć regularne, legalne i udokumentowanie dochody,

złożyć wniosek kredytowy wraz z potrzebną dokumentacją.

Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Potrzebne dokumenty

podstawa nabycia działki budowlanej,

numer księgi wieczystej działki,

pozwolenie na budowę lub zgłoszenia rozpoczęcia budowy,

zaświadczenie o dostępie do drogi publicznej

wypis i wyrys rejestru gruntów

wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy,

dziennik budowy,

kosztorys budowlany,

projekt techniczny nieruchomości,

operat szacunkowy.

Czy kredyt na budowę domu na działce rolniczej jest możliwy?

Wielu konsumentów posiadających działkę rolną zastanawia się, czy wzięcie kredytu na budowę domu na tego typu terenie jest możliwe. Wiele banków udziela takich zobowiązań na podstawie odpowiednią dokumentację.

Jeśli posiadamy pozwolenie na budowę, mamy spore szanse na pozyskanie pomocy finansowej na budowę nieruchomości. Dokumenty możemy przesłać do banku jeszcze przed złożeniem wniosku. Dzięki temu otrzymamy wiarygodną odpowiedź o agenta, czy kwalifikujemy się jako potencjalni kredytobiorcy i w jakiej kwocie kredyt na budowę domu otrzymamy. Banki udzielają także kredytów hipotecznych na działki rolne o powierzchni większej niż 1 ha.

Kredyt na budowę domu – jakie ubezpieczenie musisz kupić?

Każda nieruchomość na kredyt musi zostać docelowo ubezpieczona polisą majątkową z przeniesieniem cesji praw na kredytodawcę. Część banków w przypadku kredytu wymaga, by przedstawić polisę w celu jego uruchomienia.

Takie ubezpieczenie należy przedstawić po formalnym zakończeniu budowy, czyli po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Minimalna wartość ubezpieczenia jest zależna od indywidualnej polityki banku. Może to być np. wartość kosztorysowa nieruchomości, wartość odtworzeniowa, czy też wartość kredytu.

Dodatkowe ubezpieczenia na kredyt pod budowę domu

Poza niezbędną polisą na zdarzenia losowe warto zastanowić się nad dodatkowymi ryzykami. Są to w szczególności: odpowiedzialność cywilna, ogień, powódź, kradzież, zniszczenie dachu przez czynniki atmosferyczne (są to ryzyka fakultatywne, czyli nieobowiązkowe). Warto wybrać polisę, która będzie uwzględniać wszystkie realne zdarzenia mogące uszkodzić nieruchomość. Jeśli mieszkasz blisko terenów zalewowych, warto zabezpieczyć się od powodzi. Z kolei, kiedy mieszkasz blisko lasu, zastanów się nad ubezpieczeniem nieruchomości od pożaru.

Artykuł sponsorowany

Biznes

2021-10-19, godz. 15:59 Jak wprowadzić kolor grafitowy do wnętrza? [reklama] Tajemniczy i elegancki grafit to bardzo modny od kilku sezonów kolor, który nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń i pasuje do wszystkich stylów. Jednak ja ... » więcej 2021-10-19, godz. 14:26 Smak Włoch w Twojej restauracji [reklama] Piec do pizzy jest stanowi niezbędne wyposażenie gastronomii, która zajmuje się tworzeniem aromatycznych, prawdziwie włoskich potraw. To serce każdej pizzerii ... » więcej 2021-10-19, godz. 07:54 Już 225 firm może posługiwać się znakiem - certyfikatem „Made in Toruń”! 14 firm odebrało certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, fir ... » więcej 2021-10-18, godz. 13:31 Bez rozstrzygnięcia przetargu na przewozy kolejowe w regionie w tym roku! W grudniu pociągi staną? Samorząd województwa nie rozstrzygnie w tym roku przetargu na przewozy kolejowe. Według marszałka Piotr Całbeckiego nie zakłóci to funkcjonowania kolei. » więcej 2021-10-15, godz. 18:55 Tradycyjne smakołyki w centrum Torunia. Smakoszy nie brakowało! [zdjęcia] Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki - na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można było zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące ... » więcej 2021-10-14, godz. 21:17 Firmy z regionu na Expo 2020 w Dubaju. Czym się chwalimy? Restauracja, firma transportowa, pracownia projektowania wnętrz, agencja zatrudnienia - przedstawiciele m.in. tych firm pojadą w grudniu na Expo 2020. » więcej 2021-10-12, godz. 12:40 Oferty, konsultacje z ekspertami, zdjęcia do CV. Targi Pracy w Myślęcinku Przedstawiciele kilkudziesięciu firm pojawili się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku na odbywających się tam we wtorek targach pracy. » więcej 2021-10-08, godz. 20:54 Przestrzeń na biznes: warsztaty, spotkania, rozmowy. Nowe miejsce w Bydgoszczy W Bydgoszczy powstała nowa przestrzeń biznesowa. To miejsce, w którym będą odbywać się warsztaty, szkolenia i liczne spotkania, które mają na celu rozszerzani ... » więcej 2021-10-08, godz. 09:54 Odbierz terminal stacjonarny za darmo - Program Polska Bezgotówkowa [reklama] Płatności bezgotówkowe rosną w siłę. Jeśli wciąż nie oferujesz swoim klientom możliwości opłacenia rachunku kartą, najwyższa pora, aby to zmienić. W artykule ... » więcej 2021-10-06, godz. 17:45 Stopy procentowe w górę, złoty zyskał na wartości W środę po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej złoty umocnił się o kilka groszy wobec euro i dolara. Wcześniej nasza waluta zyskała ... » więcej
1234567