Sobota, 16 stycznia 2021 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Biznes
Spółdzielnia
2019-06-26, 08:55 Tatiana Adonis/Redakcja

Nektar czy sok? Mintaj czy dorsz? Drobne oszustwo sposobem na klienta?

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy skontrolował 11 lokali gastronomicznych w regionie. W 10 stwierdzono nieprawidłowości. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy skontrolował 11 lokali gastronomicznych w regionie. W 10 stwierdzono nieprawidłowości. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Zamiast bitej śmietany substytut na bazie tłuszczów roślinnych, wydawanie zbyt małych porcji, brak wykazu składników oraz informacji o alergenach czy przeterminowane produkty - tak oszukują klientów niektóre bary i restauracje na dworcach, stacjach benzynowych i w turystycznych miejscowościach na Kujawach i Pomorzu.
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy skontrolował 11 lokali gastronomicznych w regionie. W 10 stwierdzono nieprawidłowości. W całym kraju niedociągnięcia ujawniono w 87 proc. kontrolowanych miejsc.

Wyjazd na wakacje wiąże się z jedzeniem w barach i restauracjach, często na stacjach benzynowych, dworcach i przydrożnych knajpkach.

A na tackach czy talerzach nie zawsze znajduje się to, co zamówiliśmy, bo jednym z problemów w lokalach gastronomicznych jest tzw. podmiana asortymentowa.

- Konsument otrzymuje nie ten artykuł, którego oczekiwał lub potrawę, w której składniki również są niezgodne z tym, co miał otrzymać - wyjaśnia Matusz Skiba z Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Czyli mintaj zamiast dorsza, woda źródlana zamiast mineralnej, nektar zamiast soku i ser solankowy zamiast fety. Inne nieprawidłowości to np. zawyżanie porcji ryby smażonej (kucharz zważył produkt wraz z tacką), co przełożyło się na wyższy rachunek. Do tego brak wykazu składników oraz informacji o alergenach, przeterminowane produkty, nieprawidłowe przechowywanie żywności i niepełne informacje o cenach. Inspektorzy przypominają, że w sytuacji, kiedy mamy zastrzeżenia do potrawy mamy prawo do reklamacji, można też powiadomić o wszystkim Inspekcję Handlową.

W tym roku inspektorzy ponownie ruszą w teren.
Drobne oszustwo sposobem na klienta? (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-01-16, godz. 12:38 Otworzyła się pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce. Będzie efekt domina? Pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce otworzyła się w sobotę pomimo lockdownu i obostrzeń związanych ze stanem epidemii. O godzinie 11.00 w „Smakach Ind ... » więcej 2021-01-15, godz. 08:28 Złota era branży e-commerce - 73% internautów wybiera zakupy online [reklama] Jest lepiej niż kiedykolwiek - aż 73% internautów deklaruje, że kupuje w sieci. Czego szukają, co jest dla nich ważne i co ich przekonuje w wybieraniu akurat ... » więcej 2021-01-14, godz. 20:39 Adam Banaszak: - Otwarcie jednej branży, może uruchomić lawinę nieposłuszeństwa Radni Porozumienia z Inowrocławia odnieśli się do kwestii rządowego wsparcia przedsiębiorców oraz do ostatnich doniesień o tym, że właściciele m.in. lokali ga ... » więcej 2021-01-14, godz. 19:32 Zaraza w kurnikach. Kolejna ferma z regionu musi zlikwidować stado indyków Około 30 tysięcy indyków z fermy w Kaczkowie koło Gniewkowo zostanie zagazowanych, po wykryciu drugiego w naszym regionie ogniska ptasiej grypy. » więcej 2021-01-14, godz. 14:16 Restauratorzy mają dość obostrzeń. Część z nich zamierza otworzyć swoje lokale „Po wielu przemyśleniach podjęliśmy decyzję, że nasza restauracja od 16 stycznia zostanie otwarta” - napisali na facebooku właściciele jednego z lokali gastro ... » więcej 2021-01-14, godz. 09:02 Bądź bez serca i wyrzuć kopciucha z domu! A wcześniej napisz wniosek o dofinansowanie! Pierwsze w tym roku wnioski już są. Bydgoszczanie mogą starać się o dotację z Urzędu Miasta na wymianę starych pieców. » więcej 2021-01-13, godz. 06:15 Dla małego i średniego biznesu. W BPPT powstanie inkubator przedsiębiorczości Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny chce jeszcze lepiej wspierać małe i średnie firmy. Na terenie parku powstanie inkubator przedsiębiorczości. Właśnie o ... » więcej 2021-01-08, godz. 21:06 Frezarka, tokarka, szlifierka prosto z policyjnego warsztatu. Kupujecie? Kujawsko - pomorska policja ogłasza­ przetarg na sprzedaż różnych urządzeń używanych do tej pory w policyjnych warsztatach samochodowych. » więcej 2021-01-08, godz. 17:30 Taksówkarze stoją nad przepaścią. Obroty spadają nawet o 90 procent... Działacze bydgoskiej lewicy apelują o realną pomoc dla przedsiębiorców, którzy stracili zyski w czasie pandemii koronawirusa, a chodzi m.in. o branżę taksówka ... » więcej 2021-01-08, godz. 15:29 Ten konkurs nagłaśnia sukcesy kobiet. Zgłoś kandydatkę na Bizneswoman Roku Kobiety biznesu z naszego województwa można zgłaszać do konkursu Bizneswoman Roku. Jak podkreślają organizatorzy, co trzecia polska firma została założona i j ... » więcej
1234567