Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Biznes
2013-07-23, 18:46 Open Finance/ oprac. Ireneusz Sanger

Zgubione lub ukradzione dokumenty można zastrzec w banku

Już w placówkach 15 banków można zgłosić informację o zaginionych lub skradzionych dokumentach. I nie ma tu znaczenia czy jest się klientem danego banku, można w ogóle nie posiadać konta bankowego. Warto jednak pilnować portfela, aby w te wakacje nie pobić zeszłorocznego rekordu zastrzeżeń dokumentów.
Grono banków, w których każdy może natychmiast zastrzec zagubione lub skradzione dokumenty, powiększyło się o Eurobank. Na liście banków, które byłyby gotowe pomóc każdej osobie, poza BZ WBK, wciąż jednak nie ma jeszcze największych: PKO BP, Pekao SA, BRE (mBank, MultiBank) czy ING BSK.

Docelowo w system włączą się wszystkie banki – zapewnia Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone, która ruszyła pod koniec 2008 r., jednak kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo.

Urlopowe roztargnienie, plaża z porzuconą na chwilę torbą, tłok w restauracji czy na bazarze i rekord w zastrzeganiu dokumentów gotowy. Jak wynika z bazy danych systemu Dokumentów Zastrzeżonych, do największej liczy zgłoszeń doszło właśnie w czasie wakacji – w III kwartale ubiegłego roku. Polacy poinformowali wówczas o utracie ponad 31,8 tys. dowodów tożsamości. Oczywiście, obecnie każdy bank zastrzega dokumenty swoich klientów. Jeśli dokument został ukradziony, należy też powiadomić policję, a ta również może przekazać informacje do bazy Dokumentów Zastrzeżonych (DZ).

Zastrzeżenia w swoim banku można próbować zrobić telefonicznie, choć nie zawsze będzie to możliwe. W pozostałych przypadkach po prostu trzeba przyjść do placówki. Najlepiej poprosić o potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Informacje z jednego banku poprzez system DZ są przekazywane do wszystkich banków oraz instytucji korzystających z systemu i chronią przed wykorzystaniem tożsamości poszkodowanego do wyłudzenia kredytów czy innych usług.

Z informacji znajdujących się w bazie DZ oprócz banków korzystają również: operatorzy telefonii komórkowych, operatorzy pocztowi, firmy pożyczkowe, agencje nieruchomości czy wypożyczalnie samochodów. Jeśli złodzieja lub znalazcę dokumentów podkusi, aby legitymując się nieswoim dowodem wyłudzić drogi telefon na abonament, czy też pożyczyć na zawsze samochód, sprzedawca, po spojrzeniu w bazę dokumentów zastrzeżonych, ma obowiązek wezwać policję.

Utrata dokumentów to nie tylko problem z wyrabianiem nowych, lecz także ryzyko wykorzystania tożsamości w celach przestępczych. Zdaje sobie sprawę z tego coraz więcej osób. Codziennie Polacy do systemu zgłaszają już ponad 300 dokumentów. W minionym kwartale było to łącznie niemal 29 tys. dokumentów. Centralna Baza danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych na koniec czerwca liczyła już 1 226 471 sztuk, wśród nich prawie 885 tys. stanowiły dowody osobiste i paszporty.

Warto zgłaszać wszystkie dokumenty, którymi można potwierdzić tożsamość, od dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, przez książeczki wojskowe i marynarskie, karty pobytu, dokumenty zagraniczne po dowody rejestracyjne i karty płatnicze. Istnienie bazy dokumentów zastrzeżonych przynosi efekty – przestępcy coraz rzadziej posługują się cudzymi dokumentami do wyłudzeń. Gdy do 2005 r. liczba takich prób przekraczała 30 tys. rocznie, to w zeszłym roku było to już niewiele ponad 12 tys. przypadków.

Prewencyjny charakter systemu sprawił, że od ponad trzech lat w przewadze znalazły się próby wyłudzeń na dokumenty podrobione. W 2012 r. przestępcy użyli fałszywek ponad 17 tys. razy.

Banki przyjmujące zastrzeżenia od wszystkich osób:
 • Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Bank Pocztowy
 • Bank Polskiej Spółdzielczości
 • Deutsche Bank
 • PBC
 • Invest Bank
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • Meritum Bank
 • Nordea Bank Polska
 • Santander Consumer Bank
 • SGB-BankBank
 • Gospodarstwa Krajowego
 • Bank Zachodni WBK
 • Getin Bank
 • Societe Generale
 • Eurobank

Biznes

2022-05-26, godz. 22:00 Sejm uchwalił ustawę w sprawie czternastej emerytury Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln… » więcej 2022-05-25, godz. 16:15 Miasto Bydgoszcz musi oddać spółce PESA 17 mln zł! Termin spłaty mija 26 maja Jeszcze niedawno Bydgoszcz chlubiła się zakładami szynowymi PESA jako firmą o międzynarodowym prestiżu, ważnym pracodawcą i płatnikiem podatków. Teraz… » więcej 2022-05-25, godz. 12:26 Będzie zamrażanie i konfiskata majątków oligarchów i przestępców obchodzących sankcje wobec Rosji? KE zaproponowała dodanie naruszeń sankcji wobec Rosji do wykazu przestępstw UE. Ma to zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające… » więcej 2022-05-25, godz. 11:05 Centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim już działa. Cały czas szukają pracowników [zdjęcia] Nawet 8 milionów sztuk ubrań i akcesoriów tygodniowo - tyle może obsłużyć uruchomione niedawno Centrum Dystrybucyjne LPP w Brześciu Kujawskim, które po… » więcej 2022-05-24, godz. 18:06 Trudne czasy dla Bydgoszczy. Obniżka ratingu miasta Agencji Fitch Szykują się trudne czasy dla Bydgoszczy - ocenia skarbnik miasta i energetyk miejski. Piotr Tomaszewski i Tomasz Bońdos z pesymizmem patrzą w przyszłoś… » więcej 2022-05-23, godz. 20:46 Kto dzwonił? Zawsze sprawdzaj nieznane numery [reklama] Od momentu wielkich technologicznych rewolucji doszliśmy do tego, w którym każdy z nas ma małe urządzenie, w którym mieści się wszystko, w kieszeni. Przez… » więcej 2022-05-23, godz. 17:08 Najlepsi skarbnicy miast i gmin nagrodzeni. Troje z nich liczy pieniądze w regionie! - Skarbnik miejski to niewdzięczna funkcja. Bardzo często trzeba mówić „nie', ale satysfakcja z inwestycji przeprowadzonych mimo trudności jest ogromna… » więcej 2022-05-23, godz. 15:37 Hamulec nawala? Jest zakaz jazdy. ITD kontroluje autobusy [wideo, zdjęcia] Autobusy wożące pasażerów po regionie pod lupą kujawsko-pomorskiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Kontrole prowadzono w Bydgoszczy, Toruniu i we Wł… » więcej 2022-05-23, godz. 15:24 Ślubny budżet. Jak go ustalić i dlaczego to takie ważne? [reklama] Organizacja ślubu i wesela to spore wyzwanie. Wiążą się z nim także dość wysokie koszty, na których poniesienie musi być przygotowana każda młoda para… » więcej 2022-05-18, godz. 12:09 Ile kosztuje ubezpieczenie Porsche Cayenne? [reklama] Kierowcy Porsche Cayenne płacą sporo za ubezpieczenie OC. Wynika to między innymi z dużej mocy silnika, doskonałych osiągów oraz specyfiki samochodów typu… » więcej
1234567