Czy PESEL należy do poufnych danych? [reklama]

2023-03-13, 11:09  Reklama
Materiały promocyjne Materiały promocyjne

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie dziś codzienne życie. Jedenastocyfrowy numer podajemy w wielu sytuacjach – w przychodniach, aptekach czy podczas egzaminów państwowych. Wiele osób zastanawia się jednak, czy numer PESEL można zaliczyć do tzw. danych poufnych.

Dane poufne – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym są tzw. dane poufne, należy spojrzeć do art. 9 RODO, w którym wymienione są poszczególne rodzaje informacji zaliczanych do tej właśnie kategorii. Należą do nich m.in. dane dotyczące stanu zdrowia, przekonań religijnych, pochodzenia etnicznego czy rasowego. Poufnymi danymi mogą być także: poglądy polityczne, światopogląd, przynależność do związków zawodowych, informacje o stanie zdrowia, orientacji seksualnej oraz dane genetyczne i biometryczne.

Czym jest numer PESEL?

Każdy obywatel Polski uzyskuje numer PESEL zaraz po urodzeniu, a świadectwo jego nadania wręczane jest rodzicom wraz z odpisem aktu urodzenia dziecka. Jak się okazuje, do ogólnopolskiego rejestru mogą zostać wpisani również cudzoziemcy, którzy wnioskują o to na podstawie prawa do stałego pobytu w Polsce.

Numer PESEL składa się z 11 cyfr, wśród których można znaleźć podstawowe informacje o obywatelu. Są w nim zakodowane: data urodzenia, płeć, numer porządkowy oraz liczba kontrolna, służąca do sprawdzenia poprawności numeru. Jednak sam rejestr PESEL zawiera znacznie więcej informacji. W katalogu danych znajdują się informacje, takie jak: imię i nazwisko, stan cywilny, data zawarcia związku małżeńskiego, obywatelstwo, adres zameldowania, termin pobytu cudzoziemca.

PESEL służy głównie do identyfikacji ludzi, a dane w nim zawarte udostępniane są przede wszystkim instytucjom publicznym – sądom, policji, prokuraturze, straży granicznej, ale także komisjom wyborczym oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Inne instytucje lub osoby fizyczne mogą ubiegać się o wgląd do bazy tylko wtedy, gdy ich prośba jest uzasadniona prawnie.

Czy PESEL to dane poufne?

Wśród tzw. danych poufnych wymienionych w RODO nie ma informacji o numerze PESEL. Numer identyfikujący osobę to – w rozumieniu przepisów prawa – kategoria danych zwykłych. Również informacje zawarte w bazie mają charakter czysto identyfikacyjny – nie znajdziemy wśród nich szczegółowych informacji dotyczących przekonań religijnych czy stanu zdrowia. Nawet jeśli numer PESEL trafi w niepowołane ręce, trudno wykorzystać go do nieuczciwych celów – zaciągnięcie kredytu wymaga okazania ważnego dowodu osobistego i nawet najbardziej liberalne firmy pożyczkowe nie udostępniają gotówki wyłącznie na tej podstawie. Wątpliwości może budzić jedynie sytuacja, kiedy komplet informacji z rejestru trafi do osób lub instytucji nieuprawnionych. Dbanie o bezpieczeństwo bazy jest zadaniem państwa, a obywatel może tylko dbać o swoją prywatność w świecie wirtualnym i rzeczywistym.

Obawiasz się, że ktoś mógł ukraść Twoją tożsamość? Skorzystaj z usługi Sprawdź PESEL i zobacz, czy Twój numer identyfikacyjny nie został wykorzystany w ostatnim czasie!

Biznes

Elon Musk wzywa do powstrzymania wyścigu w tworzeniu sztucznej inteligencji

Elon Musk wzywa do powstrzymania wyścigu w tworzeniu sztucznej inteligencji

2023-03-30, 16:00
Budowa domu powyżej 70 m kw. będzie możliwa na podstawie jedynie zgłoszenia

Budowa domu powyżej 70 m kw. będzie możliwa na podstawie jedynie zgłoszenia

2023-03-29, 18:01
Premier: zleciłem wprowadzenie przepisów ograniczających wpływ ukraińskiego zboża do Polski

Premier: zleciłem wprowadzenie przepisów ograniczających wpływ ukraińskiego zboża do Polski

2023-03-29, 15:48
Skup nieruchomości - czy opinie są ważne [reklama]

Skup nieruchomości - czy opinie są ważne? [reklama]

2023-03-29, 15:17
Pożyczył 800 złotych  musi oddać ponad 100 tysięcy Interweniuje minister Ziobro

Pożyczył 800 złotych – musi oddać ponad 100 tysięcy! Interweniuje minister Ziobro

2023-03-29, 10:32
Termiczne przetwarzanie odpadów w Inowrocławiu. Spółka CIECH robi kolejny krok

Termiczne przetwarzanie odpadów w Inowrocławiu. Spółka CIECH robi kolejny krok

2023-03-29, 09:20
Rada UE: zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Polska przeciwna

Rada UE: zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Polska przeciwna

2023-03-28, 22:47
Modne kurtki przejściowe dla mężczyzn  przygotuj się na nadejście wiosny [reklama]

Modne kurtki przejściowe dla mężczyzn – przygotuj się na nadejście wiosny [reklama]

2023-03-28, 22:00
Program Czyste Powietrze. Gmina z Kujaw i Pomorza w grupie liderów

Program „Czyste Powietrze". Gmina z Kujaw i Pomorza w grupie liderów

2023-03-28, 20:30
Welconomy Forum w Toruniu. Rozmowy ponad podziałami o ekonomii przyszłości

Welconomy Forum w Toruniu. Rozmowy ponad podziałami o ekonomii przyszłości

2023-03-28, 17:00