Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2022-08-16, 00:05 Jarosław Kopeć

Jarmark Cysterski i inscenizacja Bitwy pod Koronowem w ramach projektu Ekologiczna Gmina [WIDEO]

fot. pomorskapl
fot. pomorskapl
30 lipca Polskie Rado PiK oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu gościli na Jarmarku Cysterskim w Koronowe. Zobaczcie, jakie atrakcje czekały na gości!
Po prawie trzyletniej przerwie tłumy mieszkańców regionu spotkały się ponownie w Koronowie na tradycyjnym Jarmarku Cysterskim. Jak zwykle główną atrakcją imprezy były wielkie, plenerowe inscenizacje piętnastowiecznych walk z Krzyżakami.

- Jutro inscenizacja bitwy pod Koronowem, a dzisiaj rok 1414 i inscenizacja epizodu Wojny Głodowej, gdy komtur tucholski najechał i spalił Koronowo. Chcemy by w tym roku, po tak długiej przerwie, ta nasza inscenizacja stała się teatrem światła i dźwięku. Cała ściana lasu będzie podświetlona na czerwono podczas sceny pożaru, a w trakcie koncertu będzie się mieniła różnymi kolorami - powiedział nam Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa.

W trakcie dwudniowej imprezy można było odwiedzić też zrekonstruowaną pracownię alchemika, obejrzeć imitację okopów, porozmawiać z członkami bractw rycerskich, zobaczyć średniowieczne uzbrojenie i broń czarnoprochową. Na odwiedzających jarmark czekały też stoiska z dawnym jedzeniem i rękodziełem, a także punkt Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- Od początku wakacji w ramach projektu „Ekologiczna Gmina” odwiedzamy takie imprezy wspólnie z Polskim Radiem PiK i Gazetą Pomorską. Jesteśmy tu, by zachęcać do wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne i korzystania z takich programów, jak „Czyste Powietrze” - mówiła Renata Napierkowska, rzecznik WFOŚiGW w Toruniu.

Z jakich jeszcze programów można skorzystać i jak bawili się mieszkańcy na Jarmarku w Koronowie? Zobaczcie na filmie!


Kolejne spotkania:

27.08 - Dożynki, Kęsowo
3.09 - Dożynki, Złotniki Kujawskie
4.09 - Święto Śliwki, Dobrcz

Projekt „Ekologiczna gmina” sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, realizującego programy „Ciepłe Mieszkanie”, „Czyste Powietrze”, „Czyste Powietrze+”, „Eko Klimat” oraz „Agroenergia”.

Biznes

2022-09-22, godz. 15:48 Pracę znajdzie tu ponad 4 tys. osób. Budują Centrum Zalando w Bydgoszczy Uroczystość zawieszenia wiechy na budowanym Centrum Logistycznym Zalando odbywała się w środę w Bydgoszczy. Budynek będzie miał 140 tys. metrów kwadr… » więcej 2022-09-22, godz. 13:31 Wizz Air zaczyna latać z Bydgoszczy. Pierwszy kierunek: Londyn Luton Węgierskie linie lotnicze Wizz Air w sezonie zimowym uruchamiają pierwsze w historii regularne rejsy z Portu Lotniczego Bydgoszcz. » więcej 2022-09-20, godz. 19:10 Pracownicy żądają podwyżek. Spór zbiorowy w Indorama Ventures Szykuje się strajk w zakładach chemicznych Indorama Ventures Poland we Włocławku. Załoga żąda wyższych pensji. » więcej 2022-09-20, godz. 09:30 Lokomotywa wodorowa Pesy na targach kolejowych w Berlinie [wideo] InnoTrans to największe targi kolejowe na świecie. Bydgoska Pesa pojechała do Niemiec z lokomotywą wodorową. - To jest prototyp, pierwszy tego typu pojazd… » więcej 2022-09-19, godz. 00:02 Projekt Ekologiczna Gmina na Dożynkach w Złotnikach Kujawskich [film] 3 września Polskie Radio PiK wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu spotkali się na gminnych dożynkach w Złotnikach… » więcej 2022-09-16, godz. 14:17 Sprawa bydgoskiej deszczówki nadal w sądzie. Spółdzielnie chcą płacić, ale mniej Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił uchwałę bydgoskiej Rady Miasta w/s opłat za deszczówkę, został zaskarżony w całości - informują… » więcej 2022-09-15, godz. 19:38 Gala konkursu Lodołamacze: Niepełnosprawni to bardzo dobrzy pracownicy [wideo, zdjęcia] Lodołamacze przyznane - chodzi o konkurs adresowany do pracodawców, instytucji i organizacji, które wyróżnia wrażliwość społeczna. Uroczysta gala odbyła… » więcej 2022-09-15, godz. 01:47 Ceny prądu będą coraz wyższe. Jest tylko jeden sposób na obniżenie [REKLAMA] Ostatnie doniesienia na temat cen prądu budzą w nas co najmniej niepokój. Obok tego, realny wydaje się blackout, a więc sytuacja, gdzie czasowo na pewnym… » więcej 2022-09-13, godz. 07:45 Kujawsko-pomorscy milionerzy. Jest ich o prawie 200 więcej, niż rok temu W zeznaniach podatkowych za 2021 rok, dochód powyżej miliona złotych zadeklarowało prawie 1900 osób z Kujaw i Pomorza. Ich łączny dochód to ponad 4,8 mld… » więcej 2022-09-13, godz. 00:02 Dobre buty sportowe damskie, czyli jakie? Na te cechy warto zwrócić uwagę [REKLAMA] Zakup butów sportowych może okazać się nie lada wyzwaniem - najpopularniejsze marki oferują dziesiątki rozmaitych modeli, które różnią się od siebie… » więcej
1234567