Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2022-07-29, 18:49 PAP

Szefowa MF: koniec października da prawdziwy obraz zainteresowania wakacjami kredytowymi

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na antenie Radiowej Jedynki była w piątek pytana, ile według prognoz MF osób może skorzystać z wakacji kredytowych. Fot. PAP
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na antenie Radiowej Jedynki była w piątek pytana, ile według prognoz MF osób może skorzystać z wakacji kredytowych. Fot. PAP
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na antenie Radiowej Jedynki była w piątek pytana, ile według prognoz MF osób może skorzystać z wakacji kredytowych.
– Tutaj trudno powiedzieć, bo tak na prawdę pierwsze miesiące pewnie - koniec października, dadzą nam taki prawdziwy obraz zainteresowania tym kto i ile osób z tych wakacji kredytowych zechce skorzystać - powiedziała.

Rzeczkowska dodała, że na rynku jest ok. 2 mln kredytów złotówkowych, które mogą być objęte wakacjami.

Minister podkreśliła, że kredytobiorcy chcący skorzystać z wakacji kredytowych powinni zastanowić się, czy chcą skorzystać z takiego instrumentu. – To jest indywidualna decyzja, każdy powinien się zastanowić nad tym, czy warto z tego skorzystać, czy jednak spłacać kredyt, jeśli stać nas na to i nie wydłużać sobie terminu zobowiązania. Jak wiemy przy zmiennych stopach procentowych też ta historia, jeśli na wiele lat mamy kredyt zawarty, to ta historia i gospodarcza, i ekonomiczna, geopolityczna może być różna. Więc warto to przemyśleć - powiedziała.

Rzeczkowska wyjaśniła, że wakacje kredytowe to jest rodzaj „urlopu” od konieczności spłaty raty kredytu. – Narzędzie ma pomóc kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z rosnącymi stopami procentowymi i w efekcie rosnącym kosztem kredytu - podkreśliła.

Przypomniała, że w ramach wakacji kredytowych można skorzystać z czterech miesięcy zawieszenia spłaty kredytu w 2022 r. i czterech miesięcy w 2023 roku. – W tym roku są to dwa kwartały - dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale; w przyszłym roku w każdym z kwartałów, po jednym miesiącu takiego +urlopu+ - dodała.

Na stronie Rzecznika Finansowego opublikowano poradnik opisujący przykładowe problemy i wątpliwości kredytobiorców związane z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych. Wskazano w nim m.in., że jeśli kredytobiorca napotka problemy z realizacją wniosku o wakacje kredytowe lub uważa, że bank narusza jego prawa lub interesy, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację. Bank powinien odpowiedzieć na reklamację w terminie do 30 dni od dnia jej otrzymania. W szczególnie skomplikowanych przypadkach bank może wydłużyć termin na udzielenie odpowiedzi do 60 dni.

Biznes

2022-08-18, godz. 09:20 Szkolna wyprawka w tym roku droższa. Badanie ankietowe wśród rodziców 80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu. 16 proc. podało, że na zakupy dla jednego dziecka przeznaczy do 300 zł, 36… » więcej 2022-08-17, godz. 16:20 Pociągi Elfy wyprodukowane przez bydgoską Pesę będą kursować na Dolnym Śląsku Jeździły po Wielkopolsce i po Podkarpaciu. Kursują na linii Bydgoszcz - Toruń. Teraz trafiły do floty dolnośląskiego przewoźnika, a od czwartku, 18 sierpnia… » więcej 2022-08-16, godz. 00:05 Jarmark Cysterski i inscenizacja Bitwy pod Koronowem w ramach projektu Ekologiczna Gmina [WIDEO] 30 lipca Polskie Rado PiK oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu gościli na Jarmarku Cysterskim w Koronowe. Zobaczcie, jakie… » więcej 2022-08-12, godz. 11:10 Audiobooki i ebooki w Twoim telefonie [reklama] Wszechobecna rewolucja cyfrowa dziejąca się na naszych oczach objęła swoim działaniem smartfony. Gwałtownie rosnąca wielkość pamięci telefonów umożliwia… » więcej 2022-08-11, godz. 11:54 Jak wygląda sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki w 2022 roku? [reklama] Sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki notuje aktualnie większe zyski niż kiedykolwiek. Okazuje się, że nowy system rozliczeń z prosumentami, który… » więcej 2022-08-11, godz. 08:18 Badanie: Polacy coraz częściej pracują po godzinach i to... za darmo Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo -… » więcej 2022-08-11, godz. 06:50 Cenowe tąpnięcie na stacjach benzynowych. Ulga dla portfela W drugim tygodniu sierpnia benzyna 95 staniała o 33 gr/l; jej cena spadła poniżej 7 zł. To cenowe tąpnięcie na stacjach - ocenili analitycy e-petrol.pl… » więcej 2022-08-10, godz. 10:45 Do banków napływają setki tysięcy wniosków o ustawowe wakacje kredytowe Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - powiedział w środę (10 sierpnia) prezes Związku Banków Polskich Krzysztof… » więcej 2022-08-10, godz. 08:59 Laptop gamingowy do 5.000,00 zł - ranking polecanych modeli [reklama] Laptopy gamingowe to najwyższej klasy sprzęty, stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników. Najbardziej zaawansowane, innowacyjne technologie zwykle… » więcej 2022-08-08, godz. 16:10 KOWR: tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe, niż w 2021 r. Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy… » więcej
1234567