Środa, 17 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Biznes
2022-05-23, 20:46 Reklama

Kto dzwonił? Zawsze sprawdzaj nieznane numery [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Od momentu wielkich technologicznych rewolucji doszliśmy do tego, w którym każdy z nas ma małe urządzenie, w którym mieści się wszystko, w kieszeni. Przez telefon robimy teraz absolutnie wszystko. Wiele osób zrezygnowało z posiadania komputera, tylko dlatego, że nie jest on potrzebny, aby załatwić to, co ważne. Wystarczy mieć telefon komórkowy. Przez telefon puszczamy więc przelewy, siedzimy w mediach społecznościowych, czytamy wiadomości, słuchamy muzyki, oglądamy filmy i seriale, a także rozmawiamy z bliskimi, ale często również nieznajomymi. I właśnie to rozmawianie z nieznajomymi może być niebezpieczne, a dokładnie - odbieranie połączeń z nieznanych numerów. Warto mieć to na uwadze i warto się chronić przed tym, co może się wydarzyć w związku z tym. A ryzyko jest spore. Cena, którą przyjdzie nam zapłacić - jeszcze większa.
Plaga oszustów telekomunikacyjnych

Co jakiś czas na oficjalnej stronie polskiej policji pojawia się informacja o tym, aby uważać na to, z kim rozmawiamy przez telefon, jeśli połączenie było z nieznanego numeru. To samo tyczy się SMS-ów, które dostajemy z niezweryfikowanych przez nas numerów. Nie wiemy tak naprawdę, kto znajduje się po drugiej stronie. A może to być ktokolwiek. I najmniejszym naszym problemem może się okazać rozmowa z telemarketerem. Możemy trafić znacznie gorzej. To, przed czym chcemy przestrzec, a raczej przed kim, to oszuści telekomunikacyjni, których liczba się ostatnio drastycznie zwiększyła.

To prosty sposób na oszustwo - szybki, a często nie udaje się wykryć przestępców. Ich sposoby są niezwykle wysublimowane, ciężko czasami cokolwiek z tym zrobić. Potrafią podawać się za pracowników cieszących się powszechnym zaufaniem np. przedstawiają się jako policjanci, pracownicy banku czy innych ważnych instytucji. Potrafią zmieniać wyświetlanie numeru na naszym telefonie, że odnosimy wrażenie, że dzwoni ktoś, kogo mamy zapisanego w pamięci telefonu; jakaś bliska nam osoba. A potem szybko potrafią wyciągnąć nasze dane osobowe, nakłaniają do przelania pieniędzy w rzekomo bezpieczne miejsce, naciągają na astronomicznie wysokie rachunki. Wiele ludzi już to spotkało. Warto zrobić więc wszystko, by nie być na ich miejscu.

Ochroń się przed oszustwem

Nie ma prostszych sposobów na to, żeby uchronić się przed strąceniem tego, co dla nas cenne. Wystarczy tylko sprawdzić czyj to numer wyświetla się na ekranie naszego telefonu. A są na to dwa sposoby. Pierwsza opcja to znalezienie strony z bazą numerów i wyszukanie tam numeru, który się nam wyświetlił. Możemy wtedy zobaczyć raport z opiniami i ocenami numeru. Wszystkie opinie wystawiane są przez internautów, którzy mieli styczność z danym numerem. Są to więc dane wiarygodne, aktualne i zawsze możecie zostawić swoje opinie, jeśli macie jakieś doświadczenie.

Drugi sposób jest znacznie prostszy, bo wymaga zainstalowania na telefonie aplikacji, która już w trakcie połączenia sprawdzi, kto do nas dzwoni. Ona również opiera się na bazie, o jakiej pisaliśmy w sposobie pierwszym, ale nie musimy sami wchodzić na stronę i przeszukiwać bazy, tylko od razu dostajemy interesujące nas informacje. Ponadto to kilka dodatkowych funkcji, które usprawniają cały proces np. w aplikacji od infonumer można ustawić filtry i niektóre połączenia są wtedy automatycznie blokowane. Nawet nie trzeba nic klikać.

To zaledwie kilka kliknięć, które może nas ustrzec przed poważnymi problemami. Polecamy się temu bliżej przyjrzeć i zastanowić się nad rozwiązaniami, które mogą ułatwić nam funkcjonowanie, a jednocześnie blokują to, co nieuczciwe.

Biznes

2022-08-12, godz. 11:10 Audiobooki i ebooki w Twoim telefonie [reklama] Wszechobecna rewolucja cyfrowa dziejąca się na naszych oczach objęła swoim działaniem smartfony. Gwałtownie rosnąca wielkość pamięci telefonów umożliwia… » więcej 2022-08-11, godz. 11:54 Jak wygląda sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki w 2022 roku? [reklama] Sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki notuje aktualnie większe zyski niż kiedykolwiek. Okazuje się, że nowy system rozliczeń z prosumentami, który… » więcej 2022-08-11, godz. 08:18 Badanie: Polacy coraz częściej pracują po godzinach i to... za darmo Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo -… » więcej 2022-08-11, godz. 06:50 Cenowe tąpnięcie na stacjach benzynowych. Ulga dla portfela W drugim tygodniu sierpnia benzyna 95 staniała o 33 gr/l; jej cena spadła poniżej 7 zł. To cenowe tąpnięcie na stacjach - ocenili analitycy e-petrol.pl… » więcej 2022-08-10, godz. 10:45 Do banków napływają setki tysięcy wniosków o ustawowe wakacje kredytowe Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - powiedział w środę (10 sierpnia) prezes Związku Banków Polskich Krzysztof… » więcej 2022-08-10, godz. 08:59 Laptop gamingowy do 5.000,00 zł - ranking polecanych modeli [reklama] Laptopy gamingowe to najwyższej klasy sprzęty, stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników. Najbardziej zaawansowane, innowacyjne technologie zwykle… » więcej 2022-08-08, godz. 16:10 KOWR: tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe, niż w 2021 r. Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy… » więcej 2022-08-06, godz. 07:33 Zadbaj o zdrowy sen z komfortowym wyposażeniem sypialni [reklama] Zdrowy sen jest podstawą naszego funkcjonowania. Jednak niełatwo zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Przeczytaj o tym, dlaczego warto przyjrzeć się… » więcej 2022-08-05, godz. 14:40 Przeniesienie numeru na kartę to minimum formalności [reklama] Dzień, dwa, no, góra trzy! Tyle trwa przeniesienie numeru na kartę. To naprawdę minimum formalności. Dlatego, kiedy na rynku pojawi się nowa, ciekawa oferta… » więcej 2022-08-04, godz. 09:02 Darmowy VPN - czy to bezpieczne? [reklama] Mało jest rzeczy, tak bardzo przekonujących do wyboru jakiegoś produktu czy usługi, jak słowo “za darmo”. Niestety, wraz z tym bardzo rzadko idzie odpowiednia… » więcej
1234567