Kontuzje, gol w ostatniej minucie i wątpliwości. Polska remisuje ze Szkocją

2022-03-25, 00:12  Polska Agencja Prasowa
Krzysztof Piątek zdobył brakę na wagę remisu w ostatniej minucie meczu Polska - Szkocja. Fot. EPA/Robert Perry Dostawca: PAP/EPA.

Jest remis, nie ma odpowiedzi na pytanie jak będzie prezentować się reprezentacja prowadzona przez nowego trenera. Polska zremisowała ze Szkocją 1:1 w towarzyskim meczu piłkarskim w Glasgow. Wyrównującą bramkę dla biało-czerwonych zdobył w ostatniej akcji z rzutu karnego Krzysztof Piątek. W roli selekcjonera zadebiutował Czesław Michniewicz.

Polska wystąpiła w czwartkowy wieczór bez Roberta Lewandowskiego. Trener Michniewicz już wcześniej zapowiadał, że chce go oszczędzić przed barażem. Sam napastnik dodawał, iż decyzja należy do selekcjonera.

Kapitanem był więc rozgrywający 91. mecz w reprezentacji Kamil Glik. W kadrze zadebiutował Szymon Żurkowski, a w bramce wystąpił Łukasz Skorupski.

Szkoci też nie wystawili najmocniejszego składu. Nie zagrał m.in. kapitan Andy Robertson z Liverpoolu, który jest zakażony koronawirusem.

W pierwszej połowie lepsze wrażenie sprawiali gospodarze - sporo biegali, z łatwością przedostawali się w okolice pola karnego Polaków. W 10. minucie świetną akcją indywidualną popisał się Nathan Patterson, ale jego strzał obronił Skorupski.

Niespełna kwadrans później ciekawą akcję pokazali biało-czerwoni. Po dośrodkowaniu Grzegorza Krychowiaka piłka trafiła na głowę Bartosza Salamona, lecz obrońca Lecha Poznań sporo się pomylił.

W kolejnych minutach wciąż trwały jednak ataki Szkotów. Często decydowali się na strzały z dystansu - czasami niecelne, a czasami takie, które sprawiały problemy Skorupskiemu (jak np. Che Adamsa).

Tuż przed przerwą polski bramkarz, najlepszy zawodnik ekipy Michniewicza w tej części gry, musiał jeszcze kilka razy interweniować (m.in. po strzale Pattersona) - gospodarze byli naprawdę blisko powodzenia.

Gorszą informacją dla sztabu polskiej kadry był fakt, że już w pierwszej połowie o zmianę - na skutek kontuzji - poprosili Arkadiusz Milik (zastąpiony przez Krzysztofa Piątka) oraz Salamon (w jego miejsce wszedł Krystian Bielik). Wiadomo już, że ten drugi nie zagra w barażowym finale.

Druga połowa rozpoczęła się od niezłej okazji Piątka, ale napastnik Fiorentiny nie trafił w bramkę.

Później jednak Szkoci znów zaczęli zdecydowanie dominować na boisku. Wciąż świetnie spisywała się ich druga linia, w której prym wiedli John McGinn i Billy Gilmour. W końcu zareagował na to Michniewicz, wprowadzając za Grzegorza Krychowiaka kreatywnego Sebastiana Szymańskiego.

I właśnie po podaniu tego pomocnika w 65. minucie dogodną okazję miał Piątek, ale Szkoci wybili piłkę z linii bramkowej.

Trzy minuty później gospodarze objęli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego skutecznym uderzeniem głową popisał się Kieran Tierney.

Biało-czerwoni długo nie potrafili na to odpowiedzieć, nie stwarzali zagrożenia pod bramką rywali. I kiedy wydawało się, że zejdą z boiska pokonani, w 90+4. minucie (już po upływie sygnalizowanych trzech doliczonych minut) sędzia odgwizdał kontrowersyjny rzut karny za faul na Krzysztofie Piątku. Sam poszkodowany bez kłopotów wykorzystał jedenastkę.

Polscy piłkarze uniknęli więc porażki, ale niezmienna pozostaje klątwa selekcjonerów w debiucie. W XXI wieku jeszcze żadnemu trenerowi reprezentacji Polski nie udało się wygrać w swoim pierwszym meczu. Ostatnim był Janusz Wójcik - 25 lat temu.

- Zawsze się obawiamy o urazy, ale pewnych rzeczy ani nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ani im zapobiec. Nie planowaliśmy wymiany środkowych obrońców, musiała nastąpić korekta po urazie Bartka Salamona, który ma najprawdopodobniej naderwany mięsień przywodziciel. Planowaliśmy, że w którymś momencie Arka (Milika) zmienimy, ale nie spodziewaliśmy się, że będzie to jeszcze przed przerwą. On już z tym urazem przyjechał, a wcześniej z nim grał. Na plus na pewno postawa drużyny, jeśli chodzi o wolę, o chęć, żeby zrobić tu dobry rezultat. To remis na wyjeździe, który wprawdzie punktów nie daje, ale człowiek inaczej reaguje jak nie przegrywa meczu na trudnym terenie - podsumował Czesław Michniewicz w rozmowie z reporterami TVP.

Tymczasem Szwecja wygrała w Sztokholmie z Czechami 1:0 po dogrywce w półfinale baraży o awans do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Tym samym to właśnie reprezentacja Trzech Koron zmierzy się z Polską, która awansowała do finału baraży bez gry po dyskwalifikacji Rosji.

Szkocja - Polska 1:1 (0:0).

Bramki: dla Szkocji - Kieran Tierney (68), dla Polski - Krzysztof Piątek (90+4-karny).

Szkocja: Craig Gordon - Scott McTominay, Grant Hanley, Kieran Tierney - Nathan Patterson (67. Stephen O'Donnell), John McGinn, Billy Gilmour (77. Kenny McLean), Callum McGregor (77. Ryan Jack), Ryan Christie (76. Stuart Armstrong), Greg Taylor (67. Aaron Hickey) - Che Adams (90. Jacob Brown).

Polska: Łukasz Skorupski - Bartosz Salamon (44-Krystian Bielik), Kamil Glik, Jan Bednarek (83. Adam Buksa) - Matty Cash, Szymon Żurkowski, Grzegorz Krychowiak (61. Sebastian Szymański), Jakub Moder, Piotr Zieliński (71. Kamil Grosicki), Arkadiusz Reca - Arkadiusz Milik (27-Krzysztof Piątek).

Polska zremisowała ze Szkocją. Czesław Michniewicz podsumowuje sytuację w kadrze po kontuzjach.

Ważne zmiany w przygotowaniach przedsezonowych Kamila Stocha

2024-04-24, 13:02
Ekstraliga U24: KS Toruń z minimalnym zwycięstwem, GKM nieznacznie przegrał

2024-04-24, 01:41
Zbigniew Leszczyński: Gramy o mistrzostwo. Liczę, że Moregard nam pomoże

2024-04-23, 15:34
Mistrz Polski stanie do obrony tytułu Najbliższe tygodnie zdecydują o losie Chemika

Mistrz Polski stanie do obrony tytułu? Najbliższe tygodnie zdecydują o losie Chemika

2024-04-22, 21:19
Zagłębie Lubin mistrzem Polski. Piłkarki ręczne sięgnęły po czwarty tytuł z rzędu

2024-04-22, 10:23