Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Sport
Spółdzielnia
2020-03-23, 18:25 Bartosz Kustra, PAP

Mistrzyni olimpijska z naszego regionu sceptycznie o igrzyskach

Na zdjęciu od lewej Natalia Madaj-Smolińska oraz Magdalena Fularczyk-Kozłowska podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Na zdjęciu od lewej Natalia Madaj-Smolińska oraz Magdalena Fularczyk-Kozłowska podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro wioślarka reprezentująca przed zakończeniem kariery Lotto-Bydgostię Natalia Madaj-Smolińska nie wyobraża sobie, aby igrzyska w Tokio mogłyby się odbyć za cztery miesiące. "Zdrowie sportowców i nas wszystkich w tym przypadku jest najważniejsze" – powiedziała PAP.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski jeszcze do niedawna twardo stał na stanowisku, że igrzyska w Tokio odbędą się zgodnie z terminem, czyli od 24 lipca do 9 sierpnia. Dopiero w ostatnich dniach, wobec protestu wielu państw, MKOl zaczął rozważać pomysł przesunięcia daty najważniejszej imprezy sportowej. Zdaniem Madaj-Smolińskiej, trudno sobie wyobrazić, by najlepsi sportowcy mogli rywalizować o medale już za cztery miesiące, gdy cały świat walczy z koronawirusem.

- "Długo wierzyłam, że igrzyska odbędą się w terminie. Organizatorzy nadal jeszcze na to liczą, ale ja już nie jestem przekonana. Myślę, że zdrowie sportowców i nas wszystkich w tym przypadku jest najważniejsze. Wygląda na to, że wirus jeszcze bardziej się rozhulał w Europie. Dlatego ja tego nie widzę. Igrzyska to prawdziwe święto sportu, wszyscy czekają na tą imprezę, ale dzisiaj nie wyobrażam sobie, by mogła ona się odbyć w lipcu" – przyznała.

Znakomita zawodniczka, która dwa lata temu oficjalnie zakończyła karierę, wątpliwości co do przeprowadzenia igrzysk w Tokio miała już znacznie wcześniej.

- "Moje pierwsze zaniepokojenie pojawiło się zanim wirus na dobre dotarł do Europy, a jego epicentrum wciąż było w Chinach. Organizatorzy wówczas zapewniali, że impreza odbędzie się zgodnie z planem. Na igrzyskach w Rio de Janeiro dzieliliśmy mieszkania w blokach z zawodnikami innych krajów, reprezentacja Chin takie bloki miała tylko dla siebie, to obrazuje jak licznym są teamem. Trudno więc mi było to sobie wyobrazić" – podkreśliła.

Madaj-Smolińska uważa też, że przesunięcie igrzysk o miesiąc lub dwa niewiele zmieni.

- "Wiem, że sportowcy wciąż się przygotowują na tyle, na ile mogą – w domach. Nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień, dlatego pozostają w pełnej gotowości. Natomiast trudno mi sobie wyobrazić, że igrzyska rozegrane będą w tym roku. W wielu dyscyplinach nie rozegrano kwalifikacji, a ja na swoje pierwsze igrzyska w Londynie pojechałam właśnie dzięki tym dodatkowym regatom. Ten cały system został mocno zaburzony. Poza tym wciąż nie wiemy, jak epidemia się rozwinie, eksperci twierdzą, że w Polsce najgorsze dopiero przed nami. Myślę, że w tym roku igrzyska są mało realne" – zaznaczyła.

Mistrzyni olimpijska nie ukrywa, że dla sportowców to niezwykle trudny czas. Jak dodała, dla wielu z nich to miała być najważniejsza impreza w życiu, a przygotowywali się do niej przez wiele lat. Ona sama była bliska rezygnacji ze startu w Rio de Janeiro, bowiem jej partnerka z dwójki podwójnej - Magdalena Fularczyk-Kozłowska trzy miesiące przed igrzyskami doznała kontuzji.

- "Nie wyobrażałam sobie, że polecę do Brazylii z inną partnerką, czy wystąpię w innej osadzie. Gdyby Magda nie wyzdrowiała, brałam poważnie pod uwagę, że nie wystartuję. Targały mną bardzo duże emocje. Nie chciałam jednak polecieć tam, tylko po to, żeby się +przepłynąć+ i zaliczyć start. Wiem, że dziś to zupełnie inna sytuacja, dużo trudniejsza, ale każdy sportowiec przygotowuje się na konkretny start w określonym czasie i miejscu. Czasami pracuje na to kilkanaście lat, a nawet dłużej. I musi mieć pewną, komfortową sytuację. Gdybym miała startować w Tokio w sytuacji, jaką mamy dziś, nie czułabym się tak, a z tyłu głowy miałabym, że wirus wciąż jest obecny i podejmuję duże ryzyko" - podsumowała utytułowana wioślarka. (PAP)

Sport

2021-01-24, godz. 20:13 Tauron Liga Kobiet - Pałac lepszy w siatkarskich derbach regionu Świecianki nie znalazły sposobu na świetnie grające przyjmujące Pałacu. Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz - Joker Świecie 3:1 (26:24, 25:20, 20:25, 25:19) » więcej 2021-01-24, godz. 19:15 PŚ w skokach - Polacy bez błysku w Lahti, zwycięstwo Johanssona Piotr Żyła zajął 11. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Norweg Robert Johansson. » więcej 2021-01-24, godz. 11:35 Tauron 1. Liga - Visła wygrywa z niepokonanym BBTS-em BKS Visła Bydgoszcz wygrał 3:0 (27:25, 25:16, 25:23) w meczu 19. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Bydgoszczanie umacniają się w czubie tabeli. » więcej 2021-01-24, godz. 06:00 Tauron Liga Kobiet - Pałac rozwiązał kontrakt z przyjmującą Emilia Mucha odchodzi z zespołu Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz. Klub Sportowy Pałac Bydgoszcz S.A. rozwiązał, za porozumieniem stron, umowę z zawodniczką » więcej 2021-01-23, godz. 23:45 MŚ piłkarzy ręcznych - Koniec marzeń o ćwierćfinale Polaków Polska przegrała z Węgrami 26:30 (10:16) w meczu grupy I drugiej rundy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie i straciła szanse na awans do ćwierćfinał ... » więcej 2021-01-23, godz. 21:51 ME w short tracku – Maliszewska srebrną medalistką na 500 m Natalia Maliszewska zajęła drugie miejsce w finale mistrzostw Europy w short tracku na 500 m. 25-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok była także siódma na 1500 ... » więcej 2021-01-23, godz. 21:13 Energa Basket Liga - Koszmar Anwilu trwa Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 87:84. Dobra postawa w drugiej połowie nie wystarczyła, żeby wygrać sobotni mecz w Energa Basket Lidze. » więcej 2021-01-23, godz. 18:24 PŚ w skokach - Polska na podium w Lahti, wygrała Norwegia Polska zajęła drugie miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Zwyciężyli Norwegowie, a trzecie miejsce zajęli Niemcy. » więcej 2021-01-22, godz. 21:36 Energa Basket Liga - Polski Cukier wraca ze Stargardu na tarczy Polski Cukier Toruń przegrał z PGE Spójnią Stargard 86:79 w piątkowym meczu Energa Basket Ligi. Goście świetnie zagrali czwartą kwartę i wygrali całe spotkani ... » więcej 2021-01-22, godz. 19:34 Tauron Liga Kobiet - Siatkarskie Derby na antenie Polskiego Radia PiK W niedzielę czekają nas siatkarskie derby regionu w Lidze Siatkówki Kobiet. W hali Immobile Łuczniczka zagrają dwa zespoły z naszego regionu: Polskie Przetwor ... » więcej
1234567