Agnieszka Radwańska w Bydgoszczy: Dostałam drugie, nowe życie [wywiad]

2019-06-23, 17:40  Polska Agencja Prasowa
Najlepsza w historii polska tenisitka Agnieszka Radwańska podczas meczu pokazowego w ramach turnieju deblowego „Kotewicz Cup” w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Najlepsza w historii polska tenisitka Agnieszka Radwańska podczas meczu pokazowego w ramach turnieju deblowego „Kotewicz Cup” w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Najbardziej utytułowana polska tenisistka w sobotę zagrała pokazowo podczas Kotewicz Cup w Bydgoszczy. - Moja decyzja o zakończeniu kariery sportowej była słuszna - mówiła.

Krzysztof Frydrych: Po kilku miesiącach ciszy i nieobecności wróciła Pani do kibiców, ale i na kort, choć już w całkowicie innej roli...

Agnieszka Radwańska: To już zupełnie inny tenis, zupełnie inne wyjście na kort, którego nie da się porównać z tym, co było wcześniej. Ten sport na zawsze będzie już w moim życiu, tyle tylko, że nie zawodowo. Po kilku miesiącach totalnej przerwy od gry i treningów, fajnie było wyjść na kort bez żadnej presji. Zrobiłam to z przyjemnością. Cieszę się, że mogłam tu być i w tak fantastycznej atmosferze spędzić dzień na korcie.

Do Bydgoszczy przyjechała pani na mecz pokazowy, ale także, by choć chwilę spędzić z adeptami tenisa, dla których z pewnością było to ważne wydarzenie.

- Przede wszystkim chcę promować tenis w Polsce i zachęcać wszystkich do uprawiania tej dyscypliny. Cieszę się także, że zobaczyliśmy tu mnóstwo dzieciaków w przeróżnym wieku, chcących grać i - jak było widać - czerpiących z tego dużą przyjemność. Takie spotkania pokazują, że nasz tenis idzie w dobrą stronę i mam nadzieję, że kiedyś na kortach zawodowych zobaczymy dużo, dużo więcej naszych rodaków. Zawodowa gra w tenisa jest to ogromnie długi proces. Trzeba zacząć bardzo wcześnie i na całość musi się złożyć kilka, kilkanaście czynników. Ciężko jest podać jakąś uniwersalną receptę na sukces, bo jej chyba nie ma. Najważniejsza absolutnie jest praca, praca i jeszcze raz praca. Każdy ma szansę dogonić swoje marzenia, ale ważne jest to, by dążyć do tego celu, robiąc wszystko na sto procent.

Swoją zawodową drogę skończyła pani w listopadzie 2018 roku. Jak wygląda teraz życie Agnieszki Radwańskiej?

- Przez te wszystkie lata kariery zawodniczej był to ekstremalny wysiłek fizyczny i mentalny. Przyznam szczerze, że absolutnie mi tego nie brakuje, bo byłam tym już strasznie zmęczona. Moja decyzja o zakończeniu kariery była jak najbardziej właściwa, ponieważ nie byłam w stanie grać na takim poziomie, jakiego bym od siebie oczekiwała. Teraz cieszę się spokojem i normalnym życiem, którego nigdy nie miałam. Mogę podróżować w różne miejsca, w których nie byłam, ale co najważniejsze - bez torby z dziesięcioma rakietami i kilkoma parami butów do gry. Jest to zupełnie inne życie, inaczej funkcjonuję, inaczej funkcjonuje moja głowa. Nie ma presji, że za chwilę gram mecz, muszę wyjść na kort, że jestem zmęczona, więc czegoś nie zrobię.

Może pani po prostu smakować normalnego życia.

- Dokładnie tak. Mogę teraz pozwolić sobie na to, by być zmęczoną, niewyspaną, później wrócić do domu czy dłużej pospać. Pierwszy raz spędziłam w Polsce aż pół roku i pierwszy raz byłam w domu także w święta. Są to takie zwykłe ludzkie rzeczy, które wcześniej były dla mnie dalekie, wręcz niedostępne. Dostałam więc drugie, nowe życie.

Tenisa z niego jednak zupełnie wyrzucić się nie da.

- Tenis był w moim życiu przez 25 lat i z pewnością przez kolejne tyle ze mną będzie. Tyle tylko, że nie na zawodowych kortach. Nadal uwielbiam go oglądać, wciąż się nim interesuję, tam są moje koleżanki z kortu, gra wciąż także siostra Ula, więc nie da się tego oddzielić wielką czerwoną kreską i zapomnieć.


Bydgoszcz
tenis ziemny

Sport

Na Astorii najlepsi pływacy w kraju walczyli o zimowe mistrzostwo Polski

Na Astorii najlepsi pływacy w kraju walczyli o zimowe mistrzostwo Polski

2022-12-06, 16:15
Młodzi mogli poczuć się jak gwiazdy. Za nami pierwszy turniej Kujawsko-Pomorskiej Ligi Tenisa

Młodzi mogli poczuć się jak gwiazdy. Za nami pierwszy turniej Kujawsko-Pomorskiej Ligi Tenisa

2022-12-06, 13:45
KKP ma nowego trenera. Klub podpisał ze szkoleniowcem trzyletnią umowę

KKP ma nowego trenera. Klub podpisał ze szkoleniowcem trzyletnią umowę

2022-12-06, 11:30
Cenna wygrana Pałacu Bydgoszcz. Zespół na razie w czołówce Tauron Ligi

Cenna wygrana Pałacu Bydgoszcz. Zespół na razie w czołówce Tauron Ligi

2022-12-06, 08:08
MŚ w Katarze: Znakomity mecz Brazylii, Chorwacja awansowała po karnych

MŚ w Katarze: Znakomity mecz Brazylii, Chorwacja awansowała po karnych

2022-12-05, 22:35
MŚ w Katarze: Wypowiedzi Polaków po przegranym meczu z Francją

MŚ w Katarze: Wypowiedzi Polaków po przegranym meczu z Francją

2022-12-05, 16:30
Podziękowania, nagrody i zabawa. PZM podsumował sezon w naszym regionie

Podziękowania, nagrody i zabawa. PZM podsumował sezon w naszym regionie

2022-12-05, 13:32
KH Energa Toruń rozgromiona. Seria porażek trwa w najlepsze

KH Energa Toruń rozgromiona. Seria porażek trwa w najlepsze

2022-12-05, 02:13
MŚ w Katarze: Anglia pewnie wygrała i zameldowała się w ćwierćfinale mundialu

MŚ w Katarze: Anglia pewnie wygrała i zameldowała się w ćwierćfinale mundialu

2022-12-04, 21:53
Dobry start LKS-u Rogowo, Pomorzanin Toruń wygrał w derbach

Dobry start LKS-u Rogowo, Pomorzanin Toruń wygrał w derbach

2022-12-04, 21:07
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę