MŚ w pływaniu: srebrny medal Chmielewskiego na 200 metrów stylem motylkowym

2023-07-26, 16:42  PAP/Redakcja
Krzysztof Chmielewski zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata w pływaniu na 200 metrów stylem motylkowym/fot: EPA/Hiroshi Yamamura

Krzysztof Chmielewski zdobył srebrny medal w wyścigu na 200 m stylem motylkowym podczas pływackich mistrzostw świata w japońskiej Fukuoce. 19-letni Polak, dla którego to największy sukces w karierze, uzyskał czas 1.53,62. Stracił 1,19 sekundy do Francuza Leona Marchanda.

Brązowy medal wywalczył Japończyk Tomoru Honda, który był wolniejszy od Chmielewskiego zaledwie o 0,04, a od Marchanda - o 1,23.

Reprezentant Polski, zawodnik klubu Muszelka Warszawa, ustanowił w finale swój rekord życiowy. Dzień wcześniej uzyskał czwarty czas półfinałów (wówczas 1.54,36), więc można było po cichu liczyć na dobry wynik w finale, choć kandydatów do medali było wielu.

Polak rozpoczął ostrożnie, bardzo rozsądnie rozegrał ten wyścig taktycznie. Po pierwszych 50 metrach płynął w okolicach szóstego miejsca, lecz systematycznie przesuwał się do góry.

Po pokonaniu 150 metrów Chmielewski był trzeci-czwarty. Zupełnie nieuchwytny dla rywali okazał się Marchand, ale polski zawodnik świetnie popłynął ostatnie 50 metrów i ostatecznie wygrał z Hondą walkę o srebro.

Historyczne osiągnięcie
Dopiero szóste miejsce zajął najlepszy w półfinałach Amerykanin Carson Foster – 1.54,74. Chmielewski, który 8 czerwca skończył 19 lat, osiągnął w środę największy sukces w seniorskiej karierze.

Utalentowany pływak Muszelki Warszawa uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Tokio – awansował do finału, w którym zajął ósme miejsce. Jest kilkukrotnym mistrzem świata juniorów, zdobywał też złote medale mistrzostw Europy juniorów.

Wynik uzyskany przed Chmielewskiego w środę nie jest wprawdzie rekordem kraju, ale – jak poinformowano na Facebooku Polskiego Związku Pływackiego – to najlepszy czas w historii polskiego pływania uzyskany w stroju tekstylnym.

– Gratulacje dla Krzysztofa i jego trenera Grzegorza Olędzkiego – dodano.

Wkrótce po finałowym wyścigu polski pływak odebrał srebrny medal. Krążki najlepszym zawodnikom osobiście wręczył legendarny Amerykanin Michael Phelps, 23-krotny mistrz olimpijski.

Chmielewski już wcześniej wypełnił minimum na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu.

To był drugi finał w tegorocznych MŚ z udziałem polskiego pływaka. We wtorek szóste miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym zajął Ksawery Masiuk.

Na poprzednich mistrzostwach w Budapeszcie Polacy dwukrotnie stawali na podium. Srebrny medal na 50 metrów stylem dowolnym zdobyła Katarzyna Wasick, a brązowy na 50 metrów stylem grzbietowym wywalczył Masiuk.

2024-04-27, 20:11
Marzą o wielkiej karierze piłkarskiej. Mistrzostwa Polski dzieci z domów dziecka [aktualizacja]

2024-04-27, 18:53