Niedziela, 25 lipca 2021 r.   Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Polskie Radio PiK » Muzyka źródeł » Archiwum audycji
Forum Rolnika 2021
2014-01-07, 11:23 Ireneusz Sanger

2013

Środa, 25 grudnia: Święta i muzyka w klimacie

Wielu artystów na którymś etapie swojej kariery decyduje się nagrać „świąteczną płytę”. Anielskie głosy i wszędobylskie dzwoneczki nie wszystkim muszą się podobać, ale kiedy słuchać takich piosenek, jak nie teraz? W tym odcinku „Muzyki źródeł”: Canned Heat, Eugene Ruffolo, Dr. Zoot.

Środa, 18 grudnia: Po drugiej stronie soulowych piosenek

Kiedy nastały lata sześćdziesiąte amerykański muzyczny świat podzielił się na dwa obozy. Z jednej strony był klasyczny rock, z drugiej muzyka młodej Ameryki, czyli klasyczny soul. O ile jednak nazwiska soulowych śpiewaków pokroju Otisa Reddinga czy Wilsona Picketta zna większość fanów muzyki soul, o tyle mało kto pamięta jacy ludzie stali po drugiej stronie ich hitowych piosenek. Te osoby przypomniał ten odcinek „Muzyki źródeł”. W programie: George Soule, Dan Penn, Spooner Oldham, Arthur Alexander.

Środa, 4 grudnia: Znaleziska Franka Roszaka

Duże bluesowe wytwórnie zapewniają swoim artystom potężne, promocyjne wsparcie. Tym, którzy swoje płyty wydają własnymi siłami z pomocą przychodzą niezależni promotorzy, tacy jak Frank Roszak, który dba o to, żeby ciekawi bluesowi wykonawcy mieli szansę dotrzeć do uszu radiosłuchaczy na całym świecie. Niedawno za tę działalność The Blues Foundation nagrodziła Roszaka przyznawaną corocznie statuetką "Keeping The Blues Alive", czyli nagrodą za utrzymywanie bluesa przy życiu. Ten odcinek "Muzyki źródeł" wypełni muzyka ze skarbnicy Franka Roszaka. W programie: Howard Glazer, Jeff Jensen, Billy Thompson, Holland K. Smith, Jim Gustin.

Środa, 27 listopada: Joe Cocker Live

W miniony weekend telewizyjna Dwójka wyemitowała w całości zarejestrowany w Kolonii koncert Joe Cockera, składający się na jego nową, wydaną przez Sony Music płytę „Fire It Up - Live”. To pierwsze od 20 lat koncertowe wydawnictwo artysty. Ci, którzy przegapili telewizyjną emisję będą mogli wysłuchać obszernych fragmentów tego albumu w tym odcinku „Muzyki źródeł”.Środa, 20 listopada: Black Oak Arkansas

Po 14 latach od wydania ostatniej studyjnej płyty na sklepowe półki trafił nowy album cieszącej się niemal kultowym statusem southern-rockowej formacji Black Oak Arkansas. Na wydany przez Warner Music longplay „Back Thar N’Over Yonder” złożyły się zarówno premierowe, zarejestrowane w tym roku nagrania, jak i niepublikowane wcześniej utwory z lat siedemdziesiątych, wyprodukowane przez legendarnego producenta Toma Dowda. Obszerne fragmenty płyty wypełniły odcinek „Muzyki źródeł”.

Środa, 13 listopada: Eric Sardinas w Toruniu

Trudno byłoby wyobrazić sobie drugą połowę listopada bez festiwalu Toruń Blues Meeting. 24. edycja imprezy, która od lat ściąga miłośników bluesa do toruńskiego klubu „Od Nowa” odbędzie się 22 - 23 listopada. Gwiazdą przeglądu będzie Eric Sardinas - jeden z najciekawszych i najpopularniejszych współczesnych gitarzystów slide. Jemu i kilku innym wykonawcom tegorocznej edycji Toruń Blues Meeting będzie poświęcony odcinek „Muzyki źródeł”.

Środa, 6 listopada: Polacy nie tylko po polsku

Minęło dużo czasu odkąd w „Muzyce źródeł” pojawiły się polskie produkcje muzyczne, dlatego najbliższy odcinek będzie okazją do nadrobienia zaległości. W audycji pojawi się delikatna piosenka autorska, blues z odrobiną soulu i pop w naprawdę dobrym stylu. W programie: Blue Sounds, Dawid Podsiadło, Hoodoo Band.

Środa, 30 października: Henrik Freischlader na żywo

Niemiecki gitarzysta Henrik Freischlader to dziś jedna z najciekawszych postaci na europejskiej blues-rockowej scenie. Sprawny muzyk, który wie co robić z gitarą, dobry wokalista, a od jakiegoś czasu także zdolny producent płyt. W oczekiwaniu na kolejny studyjny krążek najbliższy odcinek "Muzyki źródeł" wypełnią obszerne fragmenty jego nowego, aż czteropłytowego koncertowego wydawnictwa "Live In Concerts". Zaprasza Przemek Draheim.

Środa, 23 października: Smithsonian Folkways i klasyczny harmonijkowy blues

Rola harmonijki ustnej w historii bluesa to motyw przewodni niezwykle ciekawej kompilacji „Classic Harmonica Blues”, wydanej przez wytwórnię Smithsonian Folkways, działającą pod auspicjami amerykańskiego Instytutu Smithsona, będącego największym na świecie kompleksem muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Album, na którym znalazły się historyczne, często niepublikowane wcześniej nagrania ma zwrócić uwagę na to, jak ważny dla amerykańskiej kultury okazał się ten niewielki, wywodzący się z Niemiec instrument. Obszerne fragmenty kompilacji wypełnią najbliższy odcinek „Muzyki źródeł”. W programie m.in.: Doctor Ross, Sonny Terry, Jazz Gillum czy Phil Wiggins.

Środa, 16 października: Stockfisch Records i DMM-CD

Stockfisch Records to jedna z wytwórni, dla których brzmienie wydawanych płyt jest równie ważne, co jakość zawartej na nich muzyki. W najbliższym odcinku „Muzyki źródeł” pojawi się pierwsza w historii wytwórni płyta wydana w nowej, audiofilskiej technologii DMM-CD, a z niej kojarzone z oficyną akustyczne dźwięki. Wystąpią m.in.: Chris Jones, David Munyon, Sara K. Zaprasza Przemek Draheim.

12345