Prorektor UKW po Konferencji Rektorów: Polska nauka ma się coraz lepiej [rozmowa]
- Światowy Kongres Kopernikański jest wielkim świętem nauki w Polsce i zwraca uwagę opinii publicznej na problemy nauki i jej znaczenie dla życia społecznego — mówił prorektor UKW w Bydgoszczy prof. Bendykt Odya, który był dziś gościem „Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Mieliśmy święto nauki polskiej przy okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ogromny Kongres Kopernikański, który rozpoczął się w Toruniu uświadomił wielu z nas problemy i osiągnięcia nauki polskiej, ale także to, że naukowcy zajmują się rzeczami, które są interesujące dla szerokich rzesz społecznych. Czy tego typu wydarzenia mogą popularyzować naukę w Polsce?
Benedykt Odya: Oczywiście, że tak. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika zbiega się niejako również z oceną parametryczną uniwersytetów, czy w ogóle całego polskiego środowiska akademickiego. To ocena jakości naukowej - zarówno wewnętrzna, czyli pomiędzy poszczególnymi jednostkami, jak i mierząca się z rozwojem nauki na świecie. Z pewnością Mikołaj Kopernik należy do tych osób, które są najbardziej znane i promujące naukę polską.
Zorganizowanie Kongresu to bardzo duży wkład przede wszystkim trzech uniwersytetów. Pierwszy z nich to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - mogliśmy przypatrywać się osiągnięciom tej wspaniałej uczelni z naszego województwa. Ale Kongres stworzyły również uniwersytety Jagielloński i Warmińsko-Mazurski oraz Instytut Historii PAN.
Bo to są miejsca, gdzie Mikołaj Kopernik żył i działał. Pan brał udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, która miała miejsce w Toruniu, w związku z tym Kongresem. Czy oceniali Państwo znaczenie polskiej nauki w kontekście światowym? Jak wygląda na tle innych uniwersytetów o znaczeniu międzynarodowym?
- Rektorzy 20 szerokoprofilowych uniwersytetów naszego kraju, bo tacy tworzą Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich, mogli w końcu pochylić się nad wynikami parametryzacji. Te przedstawił przewodniczący komisji ewaluacji nauki - profesor Błażej Skoczeń. Rozgorzała dyskusja nie tylko na temat jakości wewnętrznej i zewnętrznej nauki polskiej, bo jeżeli chodzi o jakość wewnętrzną, to przedstawia się całkiem nieźle. Poza tym pamiętajmy, że te dane nie są jeszcze zakończone. Nie wszystkie ośrodki akademickie, naukowe otrzymały już wyniki parametryzacji - mam na myśli szereg odwołań, które rozpatruje bezpośrednio minister Czarnek.
Ale zauważyliśmy bardzo znaczący wzrost w najwyższej kategorii - A plus, zarówno jeżeli chodzi o zakres badań, jak i działalności artystycznej, bo chcę zwrócić uwagę, że wszystkie uczelnie techniczne, humanistyczne, społeczne, resortowe, ale również artystyczne podlegały tej ocenie.
Rzecz bardzo ciekawa, że wartość nadająca najwięcej uprawnień i mająca największe znaczenie w ocenie parametrycznej - B plus – dotyczy ponad 51 proc. środowiska naukowego w naszym kraju. To bardzo dobry wynik.
Ale co to właściwie znaczy?
- Te litery mają bardzo istotne przełożenie na wiele aspektów funkcjonowania w środowisku akademickim. To przede wszystkim jakość naukowa, możliwość prowadzenia szkół doktorskich i w ogóle realizacji stopni i tytułów naukowych, możliwość ubiegania się o swoistego rodzaju zakres badań. To w końcu finansowanie, choć ono na razie jest w powijakach oraz w ogóle kształtowanie wizji przekazywania nauki, czyli kształcenie studentów.
Dzisiaj najważniejszą kategorią, o którą ubiegało się środowisko to właśnie B plus, ono daje wszelkie te uprawnienia. Zarówno A czy A plus są dodatkiem do statutu uczelni. (...)
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY DNIA
Zobacz także
O rzymski inkunabuł wzbogaciła się Książnica Kopernikańska
2016-06-09, 12:34Książnica Kopernikańska w Toruniu wzbogaciła się o kolejną cenną i unikatową księgę. Jest to inkunabuł rzymskiego pisarza Gaiusa Suetoniusa. Wart 120 tys. zł zakup sfinansowała firma Cereal Partners Poland Toruń-Pacific i samorząd… Czytaj dalej »
Krzysztof Varga w Książnicy Kopernikańskiej
2016-04-25, 12:49Krzysztof Varga będzie dziś gościem spotkania w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Varga debiutował zbiorem opowiadań 'Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic', ale w autoryzowanych bibliografiach podaje, że wszedł do literatury… Czytaj dalej »
Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2016-02-19, 14:26UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. W 543. rocznicę urodzin patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, odbyła się tradycyjna uroczystość. Czytaj dalej »
Jak przetrwać sesję egzaminacyjną?
2016-02-02, 15:55Kawa i gorzka czekolada to sposób studentów toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Sesja oficjalnie rozpoczęła się dziś, a to jak długo potrwa, zależy od przygotowania studentów. Czytaj dalej »
Wirtualny spacer po toruńskich fortach
2016-01-20, 10:33Dlaczego warto odwiedzać toruńskie forty? Co się w nich znajduje? Jakie trapią je problemy? Miłośnicy toruńskich fortyfikacji opowiedzą o tym dziś podczas spotkania z cyklu 'Toruń Miasto Zabytków'. Czytaj dalej »
Grudziądz świętuje imieniny Mikołaja Kopernika
2015-12-06, 10:26Specjalna czapka, tort i kwiaty - tak grudziądzanie świętują dzisiaj imieniny niezwykłego Mikołaja - Mikołaja Kopernika. Punktualnie w południe przy pomniku wielkiego astronoma mieszkańcy Grudziądza złożyli jemu imieninowe ży… Czytaj dalej »
Wystawa pocztówek z miast związanych z Mikołajem Kopernikiem
2015-09-22, 12:04'Pocztówki kopernikańskie ' - wystawę pod takim tytułem będzie można oglądać od dziś (wtorek, 22.09) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Seniorzy do piór!
2015-09-11, 16:32Na literacki debiut nigdy nie jest za późno - przekonują organizatorzy trzeciej edycji warsztatów twórczego pisania. Czytaj dalej »
Ponad 100 kierunków mają do wyboru przyszli studenci UMK
2015-07-01, 15:28Nowe kierunki i specjalności - tym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu chce przyciągnąć tegorocznych maturzystów. Będzie też więcej kierunków anglojęzycznych. Czytaj dalej »
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika "Per Musicam Ad Astra"
2015-06-26, 08:44Chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki, Singapuru i Węgier - to uczestnicy III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika 'Per Musicam Ad Astra'. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.