Czwartek, 07 lipca 2022 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-03-02, 16:14 PAP/Redakcja

Prezydent Andrzej Duda zawetował „lex Czarnek": Odłóżmy to na później

Prezydent Andrzej Duda./fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda./fot. PAP/Leszek Szymański
- Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda.
- Ponieważ apeluję do was o jedność, o brak politycznych sporów, postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia - powiedział w środę (2 marca) prezydent do uczestników posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaapelował zarazem do liderów ugrupowań parlamentarnych o błyskawiczne przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny.

- Odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Polski. Przed państwem w Sejmie ustawa o obronie ojczyzny. Bardzo państwa proszę, abyście ją błyskawicznie przyjęli. Jest nam niezwykle potrzebna - zaapelował prezydent.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o obronie ojczyzny Sejm ma przeprowadzić w czwartek.

- Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zwlekać ze wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa, naszej armii, naszego potencjału obronnego. Jesteśmy oczywiście członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale sprawa jest bardzo prosta: przede wszystkim musimy mieć możliwości tego, aby bronić się sami. I te możliwości trzeba w stanowczy, spokojny i konsekwentny sposób stworzyć. Ten akt prawny, wierzę w to głęboko, to umożliwi - mówił prezydent. - Proszę państwa tutaj o jedność. Ustawa była pieczołowicie przygotowana, proszę, byście się nad nią pochylili i uchwalili ją jak najszybciej - wezwał prezydent.

Prezydent wyjaśnił też, że zawetował nowelizację ustawy o Prawie oświatowym spełniając apele środowisk opozycyjnych. Jak dodał, miał do niej zastrzeżenia, ale też w noweli był także szereg rozwiązań, które popierał i które jego zdaniem powinny zostać wprowadzone (...).

Nowelizację Prawa oświatowego krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy oraz organizacje społeczne. Zwracano uwagę m.in. na to, że nowe przepisy mogą zdecydowanie utrudnić działanie organizacji pozarządowych w szkołach. W trakcie prac w parlamencie nad ustawą prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaznaczył, że oświata nie potrzebuje tej nowelizacji. Ocenił, że powstaje ona na polityczne zapotrzebowanie partii rządzącej, a jej celem nie jest poprawa systemu, lecz wychowanie ucznia na obywatela posłusznego władzy.

Z prezydentem Dudą w tej sprawie spotykali się m.in przedstawiciele środowisk samorządowych zrzeszeni w ruchu „Tak! Dla Polski". Sprzeciw wobec ustawy wyraziły także posłanki KO podczas spotkania z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w styczniu.

Z kolei projekt ustawy o obronie ojczyzny, do którego jak najszybszego przyjęcia wezwał prezydent, zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii, udział wydatków obronnych w PKB. Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.

W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.

Projekt przewiduje wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej. Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca br., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Kraj – świat

2022-07-06, godz. 19:07 Konfederacja rusza z ofensywą programową „Po Stronie Polski” Konfederacja zapowiada ofensywę programową „Po Stronie Polski” podczas której politycy koalicji spotkają się w lipcu z wyborcami w 16 miastach wojewódzkich… » więcej 2022-07-06, godz. 18:35 Ulgi podatkowe bez zmian. Kwota wolna od podatku i próg podatkowy w górę, ale nie automatycznie Nie będzie automatycznego podnoszenia kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego, ale z całą pewnością będzie ona podnoszona. Będziemy analizować sytuację… » więcej 2022-07-06, godz. 16:15 Lewica proponuje pakiet „Bezpieczna rodzina” i apeluje o procedowanie projektów ustaw Prawo i Sprawiedliwość odwróciło się plecami do polskiej rodziny; a ludzie oczekują szybkich zmian - mówił w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski… » więcej 2022-07-06, godz. 09:00 Tych leków może w aptekach zabraknąć! Na liście jest ponad 200 preparatów Aż 215 pozycji liczy lista leków i wyrobów medycznych, których aktualnie może brakować w aptekach. Są na niej bardzo ważne preparaty. Listę opublikowano… » więcej 2022-07-05, godz. 18:28 Zełenski skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wziął udział online w konferencji gospodarczej w Atenach, skrytykował greckich armatorów za transportowanie… » więcej 2022-07-05, godz. 17:32 Urząd Regulacji Energetyki: Ta zima może być trudna. Trzeba będzie oszczędzać - Ryzyko niedoboru gazu staje się realne w całej Europie, mogą być też problemy z transportem węgla. Ciepła w polskich domach nie zabraknie, ale być może… » więcej 2022-07-05, godz. 16:02 Nowy bilans zaginionych w Dolomitach - pięć osób, które prawdopodobnie nie żyją Siedem ofiar śmiertelnych, osiem osób rannych i pięć zaginionych to najnowszy bilans niedzielnej katastrofy we włoskich Dolomitach w masywie Marmolada, gdzie… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 PKP PLK remontuje i konserwuje mosty i wiadukty kolejowe w regionie. Które? PKP Polskie Linie Kolejowe wyremontowały most na Brdzie pod Tucholą i wiadukt w Żalnie na linii nr 208 Działdowo - Chojnice. Przedsięwzięcie sfinansowano… » więcej 2022-07-04, godz. 20:10 Policyjne ćwiczenia na platformie wiertniczej. Śmigłowiec Black Hawk w akcji [wideo, zdjęcia] Policyjni kontrterroryści wspólnie z funkcjonariuszami innych służb przeszli szkolenia wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej z wykorzystaniem… » więcej 2022-07-04, godz. 18:00 Strażacy walczą z wodą, ogniem i wiatrem. Najwięcej interwencji na Kujawach i Pomorzu W sobotę i niedzielę (2-3 lipca) strażacy interweniowali 100 razy na zbiornikach wodnych. Zginęło 13 osób, a dwie zostały ranne - przekazał rzecznik prasowy… » więcej
1234567