Środa, 17 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-02-21, 10:49 Polska Agencja Prasowa

Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Paraliż sieci komputerowej

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie pod Bydgoszczą/fot. Archiwum
Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie pod Bydgoszczą/fot. Archiwum
Od tygodnia LPR zmaga się z atakiem hakerskim. Nie działa strona i poczta internetowa. - Wybaczcie nasze piątkowe milczenie, ale toczymy walkę z niewidzialnym wrogiem, który próbował zagrozić naszemu wykonywaniu misji #latamybyratowac - czytamy na profilu LPR na Facebooku.
Udany atak komputerowy na sieć LPR spowodował awarię zarówno strony internetowej, skrzynek mailowych, ale również sparaliżował łączność. - Teraz już pewnie wiecie, co to za atak sparaliżował sieć komputerową ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak, to ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane na dyskach i sprawia, że maszyny stają się bezużyteczne. Wedle nieoficjalnych informacji, ktoś z pracowników miał kliknąć na złośliwy załącznik… - napisał serwis niebezpiecznik.pl, który poinformował o problemie.

Serwis, powołując się na swoich czytelników, podaje, że w nocy z 13 na 14 lutego w LPR przestały funkcjonować kluczowe dla ratowników systemy, w tym system przesyłania informacji dotyczących szczegółów odnośnie interwencji. - Jak mówi nam jedna z osób związana z LPR, warunki pracy przypominają obecnie te sprzed wielu lat, a komunikacja odbywa się alternatywnymi środkami łączności, m.in. w oparciu o prywatne skrzynki i komórki - czytamy w serwisie. Atak ma na celu wymuszenie okupu. Jednak LPR swoimi siłami usiłuje naprawić szkody wyrządzone przez hakerów.

Nad rozwiązaniem problemu cały czas pracują informatycy. Nie ma jednak żadnych problemów w pracy ratowników. Helikoptery nadal wylatują nieść pomoc. - Powoli się podnosimy i zapewniamy, że nasi Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie - napisał w mediach społecznościowych Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - A Wam dziękujemy za troskę, bo wielu z Was zauważyło naszą nietypową absencję" - dodał. Jak przekazała rzecznik prasowy LPR Justyna Sochacka niedługo zostanie opublikowane oświadczenie w tej sprawie.

Kraj – świat

2022-08-16, godz. 21:03 Minister Moskwa: W żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn - Badania próbek wody z Odry nie wykazały substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że wszystkie… » więcej 2022-08-16, godz. 17:50 Niemcy: Nie ma rtęci w Odrze. Jest obciążenie solą i dużo tlenu w wodzie - Pierwsze wyniki badań laboratoryjnych wody z Odry, w której zginęła duża liczba ryb, nie wykazują niepokojących wartości dla metali takich jak rtęć… » więcej 2022-08-16, godz. 15:30 Wstępny wywiad medyczny dostępny na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu Symptom checker, czyli wstępny wywiad medyczny pozwalający zdalnie określić stan pacjenta, jest już dostępny na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu. Planujemy… » więcej 2022-08-15, godz. 19:33 Policja i straż pracują na Odrze. Stawiają zapory, by odławiać martwe ryby 1553 policjantów i 452 strażaków jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki - poinformowało w poniedziałek (15 sierpnia)… » więcej 2022-08-15, godz. 16:15 UMK wrócił na Listę Szanghajską. Toruńska uczelnia jest w dziesiątej setce Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 11 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski… » więcej 2022-08-14, godz. 13:24 Katastrofa ekologiczna na Odrze: ponad 200 żołnierzy oczyszcza rzekę - Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią służbę na Odrze. Ponad 200 wojskowych oczyszcza rzekę, to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych… » więcej 2022-08-14, godz. 12:10 Polacy dostarczyli do Irpienia na Ukrainie kolejne miasteczko modułowe W Irpieniu pod Kijowem otwarto kolejne miasteczko modułowe, dostarczone atakowanej przez Rosję Ukrainie przez rząd Polski. Zamieszkali w nim ludzie, którzy… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 Żegnamy jerzyki i bociany! Większość z tych ptaków wybiera kierunek: Afryka Pierwsza połowa sierpnia to początek odlotów do zimowisk jerzyków, niezwykle cennych ptaków, które usuwają z miast tysiące komarów. Na walizkach siedzą… » więcej 2022-08-14, godz. 07:00 Pielgrzymi z całej Polski dotarli na Jasną Górę na wielkie Maryjne święto Tysiące pielgrzymów dotarły w sobotę (13 sierpnia) do najsłynniejszego polskiego sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze w Częstochowie przed przypadającym… » więcej 2022-08-13, godz. 19:43 Rtęć nie zabiła ryb w Odrze - tak wynika z pierwszych badań toksykologicznych Nadal nie wiadomo, jaka substancja dostała się do wód Odry, ale są już pierwsze wyniki badań toksykologii ryb. - Rtęć została wykluczona - poinformowała… » więcej
1234567