Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2021-12-20, 13:54 Polska Agencja Prasowa

Wzajemne wsparcie i solidarność. Deklaracja prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy

 Na ekranie: prezydent RP Andrzej Duda (z lewej), Litwy Gitanas Nauseda (z prawej) i Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystego podpisania wspólnej deklaracji/fot. Andrzej Lange, PAP
 Na ekranie: prezydent RP Andrzej Duda (z lewej), Litwy Gitanas Nauseda (z prawej) i Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystego podpisania wspólnej deklaracji/fot. Andrzej Lange, PAP
Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski podpisali deklarację, w której m.in. podsumowują 30 lat stosunków między państwami i wzywają społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.
W poniedziałek w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy trwa szczyt Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy. Jak poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, szefowie państw podpisali wynegocjowaną 2 grudnia deklarację, która podsumowuje 30 lat relacji między Polską, Litwą i Ukrainą, wyraża poparcie dla integralności Ukrainy oraz dla polskich i litewskich działań przeciwko operacjom reżimu Alaksandra Łukaszenki, a także wzywa do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

Jak czytamy we wspólnej deklaracji, uznanie 30 lat temu przez Polskę - jako pierwszego kraju na świecie - i Litwę niepodległości Ukrainy stało się „istotnym kamieniem milowym na drodze do pełnowymiarowego zjednoczenia Europy". Przypomniano, że demokratyczna tradycja wywodząca się z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jak również ruchu Solidarność, litewskiego ruchu Sajudis, rewolucji godności na Ukrainie i walki o demokrację Białorusinów odzwierciedla „silne dążenie do wolności, praw człowieka i demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej".

Prezydenci zwrócili uwagę na wzmacniające się od tamtej pory partnerstwo strategiczne między państwami oraz potwierdzono oddanie idei strategicznego partnerstwa między Polską, Ukrainą i Litwą w oparciu o wspólne wartości i interesy. Szefowie państw zapewnili o swoim zaangażowaniu na rzecz dalszego rozszerzania współpracy w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka i in., w tym w ramach Trójkąta Lubelskiego. Polska i Litwa potwierdziły swoje poparcie dla idei członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

Nauseda, Duda i Zełenski wyrazili wzajemne wsparcie i solidarność w związku z kryzysem migracyjnym, sztucznie wywołanym i zarządzanym przez Mińsk na granicy z Litwą i Polską. Potwierdzili swoje oddanie połączeniu sił w celu walki z kryzysem i podkreślili, że ten atak hybrydowy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Kraj – świat

2022-07-04, godz. 12:56 W Pomorskiem woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami W poniedziałek w południe na wszystkich kąpieliskach województwa pomorskiego nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich… » więcej 2022-07-04, godz. 11:01 Szef obwodu ługańskiego: wycofanie się sił ukraińskich z Lisiczańska było kontrolowane Wycofanie się sił ukraińskich z Lisiczańska na wschodzie Ukrainy odbyło się w sposób planowy i uporządkowany, obrońcom miasta groziło okrążenie przez… » więcej 2022-07-03, godz. 13:15 Sztab generalny Ukrainy: Rosja straciła już 35 970 żołnierzy, w tym 100 poprzedniej doby Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojsko straciło około 35 970 żołnierzy, w tym około 100 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w niedzielę Sztab… » więcej 2022-07-03, godz. 11:19 Szef MON: 8 tys. zgłoszeń do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej Przygotowaliśmy w tym roku 15 tys. miejsc dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; do tej pory otrzymaliśmy 8 tys. zgłoszeń - powiedział… » więcej 2022-07-03, godz. 08:00 Program Czyste Powietrze Plus - dofinansowanie jeszcze przed inwestycją Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w sobotę ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus; wskazała na istotną rolę samorządów w programie… » więcej 2022-07-02, godz. 20:51 Szef PO: istota dobrego rządu to zapewnienie dobrego i taniego chleba Istota dobrego rządu to jest zdolność zapewnienia ludziom chleba dobrego i taniego i wody zimnej i ciepłej w kranie - powiedział na konwencji PO lider Platformy… » więcej 2022-07-02, godz. 19:00 Prezes PSL: mamy plan, mamy cztery cele; jesteśmy gotowi do rządzenia Niska inflacja, więcej inwestycji, tania energia i tańsza żywność - to cztery najważniejsze cele w planie PSL-Koalicji Polskiej, o którym mówił prezes… » więcej 2022-07-02, godz. 14:00 Wiceminister finansów o wprowadzonych zmianach podatkowych Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca br. mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową; system… » więcej 2022-06-30, godz. 20:05 Co dalej z polskim Krajowym Programem Odbudowy? Przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną SN nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie - powiedział rzecznik Komisji… » więcej 2022-06-30, godz. 17:00 Czym ogrzewamy? Ostatni dzwonek na złożenie obowiązkowej deklaracji CEEB To już ostatni moment na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Termin upływa o… » więcej
1234567