Sobota, 29 stycznia 2022 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Rycerska
2021-11-15, 18:20 IAR/Redakcja

Nagrody Mediów Publicznych. Jarosław Jakubowski nominowany w kategorii „Idea"

Jarosław Jakubowski został nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii „Idea"./fot. PAP/Tytus Żmijewski/archiwum
Jarosław Jakubowski został nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii „Idea"./fot. PAP/Tytus Żmijewski/archiwum
Dwanaścioro twórców i dziennikarzy zostało nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia zostaną wręczone w czterech kategoriach. Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Po raz pierwszy swoją nagrodę nazwaną „Idea" wręczą też rozgłośnie regionalne, a jednym z nominowanych jest Jarosław Jakubowski, poeta i prozaik współpracujący od lat z Polskim Radiem PiK.
Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem także Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców posługujących się słowem.

W kategorii „Słowo" szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka.

W kategorii „Obraz" nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

W kategorii „muzyka" nominowani zostali: wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek - Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.

W kategorii „Idea", prezesi siedemnastu rozgłośni regionalnych nominowali felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK oraz Piotra Semkę - dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork. Nad nagrodami honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Laureatów poznamy pod koniec listopada. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej „Peregrina". Nominowana została za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki.

Nominowany Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, kompozytor, twórca muzyki filmowej oraz producent muzyczny. W uzasadnieniu nominacji Kapituła zwróciła uwagę na dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą - umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Nominowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej - w jej najbardziej ambitnym wydaniu - oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Elżbieta Jaworowicz - dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka „Sprawy dla reportera", została zgłoszona do nagrody za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem.

Kalina Cyz została nominowana za stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego.

Miłosz Kłeczek został nominowany za program „Kasta”, za stawanie w obronie pokrzywdzonych.

Andrzej Mularczyk to reporter, pisarz i scenarzysta - między innymi trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, seriali „Dom” i „Droga”; autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia. Nominację uzasadniono między innymi przejściem napisanych przezeń fraz do potocznej polszczyzny - „podejdź no do płota”, „sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Po raz trzeci do nagrody mediów publicznych nominowany został Antoni Libera za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego. Antoni Libera przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów i wierszy.

Joanna Siedlecka - dotychczas członkini kapituły nagradzającej za „Słowo” - znalazła się w gronie nominowanych dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa. Bezkompromisowa w swej pracy reporterka i biografistka swoim „Czarnym ptasiorem” zdemistyfikowała okupacyjny życiorys Jerzego Kosińskiego - podstawę jego literackiego wizerunku zbudowanego na autobiograficznej ponoć powieści „Malowany ptak”, uważanej powszechnie za świadectwo i dokument zagłady Żydów i stanowiącej pierwsze w literaturze oskarżenie Polaków o okrucieństwo wobec Żydów podczas niemieckiej okupacji, a tym samym o współudział w Holokauście.Nominacje do Nagród Mediów Publicznych

Kraj - świat

2022-01-28, godz. 15:40 W sieci apel o zwolnienie Maty i złagodzenie przepisów antynarkotykowych Politycy, działacze społeczni, młodzieżówki PO i Lewicy apelują o zwolnienie rapera Maty, który został w piątek zatrzymany przez policję za posiadanie marihua ... » więcej 2022-01-28, godz. 11:10 Koronawirus: ponad 57 tys. zakażeń i 271 zgonów w raporcie Ministerstwa Zdrowia Śląskie (9916), mazowieckie (8262) i wielkopolskie (4935) w czołówce regionów, jeśli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Kujawsko-pomorskie jest na 11 miej ... » więcej 2022-01-28, godz. 10:15 Zmowa przy przetargach Agencji Mienia Wojskowego? Jest wątek kujawsko-pomorski Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób podejrzewanych o udział w zmowie przetargowej przy zakupach rzeczy z magazynów Agencji Mienia Wojskowego. ... » więcej 2022-01-28, godz. 08:08 Polskie lotnictwo w czasach II RP. Na zdjęciach m.in. Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie kupiło od prywatnego kolekcjonera z Wilna album ze zdjęciami polskiego lotnictwa z lat 1921-1925. W kolekcji znajdują się z ... » więcej 2022-01-27, godz. 18:39 Kredyty frankowe to zmora nie tylko Polaków. Zaczęło się 30 lat temu w Austrii Na początku lat 90. ubiegłego wieku, część mieszkańców zachodniej części Austrii, zaczęła wyjeżdżać do pracy w sąsiedniej Szwajcarii. Tam Austriacy odkryli, ż ... » więcej 2022-01-27, godz. 15:20 Trochę nas ubyło. Co piąty Polak ma ponad 60 lat - wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób; co piąta osoba ma ponad 60 lat - poinformował prezes Głównego Urzędu Statystycznego ... » więcej 2022-01-27, godz. 10:48 Koronawirus w Polsce - rekordowe liczby nowych zakażeń, prawie 2,5 tys. w Kujawsko-Pomorskiem Badania potwierdziły kolejny najwyższy dobowy wynik w pademii - 57 659 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 262 osoby z COVID-19 - poinformowało w środę Min ... » więcej 2022-01-26, godz. 10:52 Koronawirus atakuje: ponad 53 tys. zakażeń w kraju, 2204 na Kujawach i Pomorzu Raport epidemiczny Ministerstwa Zdrowia z 26 stycznia to kolejna fala złych wiadomości. Liczba zakażonych wzrosła do 53420 osób. W kraju zmarło 276 osób - 12 ... » więcej 2022-01-25, godz. 20:35 Rzecznik rządu: projekt posła Hoca zostanie uzupełniony o propozycje opozycji Projekt „lex Hoc” - ustawy o weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID-19 - będzie nadal procedowany; zostanie uzupełniony propozycjami zgłoszonym ... » więcej 2022-01-25, godz. 19:01 Powraca nauka zdalna. Uczniowie z regionu po feriach zasiądą przed komputery Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do ... » więcej
1234567