Piątek, 01 lipca 2022 r.   Imieniny: Haliny, Mariana, Marcina / Uroczyste otwarcie rozgłośni bydgoskiej Polskiego Radia (1945)
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2021-11-15, 18:20 IAR/Redakcja

Nagrody Mediów Publicznych. Jarosław Jakubowski nominowany w kategorii „Idea"

Jarosław Jakubowski został nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii „Idea"./fot. PAP/Tytus Żmijewski/archiwum
Jarosław Jakubowski został nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii „Idea"./fot. PAP/Tytus Żmijewski/archiwum
Dwanaścioro twórców i dziennikarzy zostało nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia zostaną wręczone w czterech kategoriach. Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Po raz pierwszy swoją nagrodę nazwaną „Idea" wręczą też rozgłośnie regionalne, a jednym z nominowanych jest Jarosław Jakubowski, poeta i prozaik współpracujący od lat z Polskim Radiem PiK.
Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem także Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców posługujących się słowem.

W kategorii „Słowo" szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka.

W kategorii „Obraz" nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

W kategorii „muzyka" nominowani zostali: wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek - Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.

W kategorii „Idea", prezesi siedemnastu rozgłośni regionalnych nominowali felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK oraz Piotra Semkę - dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork. Nad nagrodami honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Laureatów poznamy pod koniec listopada. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej „Peregrina". Nominowana została za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki.

Nominowany Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, kompozytor, twórca muzyki filmowej oraz producent muzyczny. W uzasadnieniu nominacji Kapituła zwróciła uwagę na dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą - umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Nominowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej - w jej najbardziej ambitnym wydaniu - oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Elżbieta Jaworowicz - dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka „Sprawy dla reportera", została zgłoszona do nagrody za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem.

Kalina Cyz została nominowana za stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego.

Miłosz Kłeczek został nominowany za program „Kasta”, za stawanie w obronie pokrzywdzonych.

Andrzej Mularczyk to reporter, pisarz i scenarzysta - między innymi trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, seriali „Dom” i „Droga”; autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia. Nominację uzasadniono między innymi przejściem napisanych przezeń fraz do potocznej polszczyzny - „podejdź no do płota”, „sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Po raz trzeci do nagrody mediów publicznych nominowany został Antoni Libera za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego. Antoni Libera przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów i wierszy.

Joanna Siedlecka - dotychczas członkini kapituły nagradzającej za „Słowo” - znalazła się w gronie nominowanych dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa. Bezkompromisowa w swej pracy reporterka i biografistka swoim „Czarnym ptasiorem” zdemistyfikowała okupacyjny życiorys Jerzego Kosińskiego - podstawę jego literackiego wizerunku zbudowanego na autobiograficznej ponoć powieści „Malowany ptak”, uważanej powszechnie za świadectwo i dokument zagłady Żydów i stanowiącej pierwsze w literaturze oskarżenie Polaków o okrucieństwo wobec Żydów podczas niemieckiej okupacji, a tym samym o współudział w Holokauście.Nominacje do Nagród Mediów Publicznych

Kraj – świat

2022-06-30, godz. 20:05 Co dalej z polskim Krajowym Programem Odbudowy? Przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną SN nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie - powiedział rzecznik Komisji… » więcej 2022-06-30, godz. 17:00 Czym ogrzewamy? Ostatni dzwonek na złożenie obowiązkowej deklaracji CEEB To już ostatni moment na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Termin upływa o… » więcej 2022-06-30, godz. 11:30 Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne… » więcej 2022-06-29, godz. 20:22 Najgroźniejsze burze spodziewane są na zachodzie kraju i w centrum [wideo] W czwartek nadal ma być burzowo. Te najgroźniejsze zjawiska z gradem i silnymi porywami wiatru, jak powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak, prognozowane są… » więcej 2022-06-29, godz. 17:51 Pentagon: Stany Zjednoczone będą dążyć do dalszego zwiększenia sił w Polsce Stany Zjednoczone utrzymają obecne i będą dążyć do dalszego zwiększenia sił rotacyjnych w Polsce - oznajmił Pentagon w oświadczeniu, podsumowującym… » więcej 2022-06-29, godz. 15:18 Przywódcy NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Przywódcy NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie… » więcej 2022-06-28, godz. 16:16 Certyfikatu COVID ważny rok dłużej! Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej Rada Unii Europejskiej przedłużyła we wtorek o rok - do 30 czerwca 2023 r. - obowiązywanie przepisów, umożliwiających działanie unijnego cyfrowego certyfikatu… » więcej 2022-06-28, godz. 15:01 Wiele ofiar w ostrzelanym przez Rosjan centrum handlowym w Krzemieńczuku - Rozmawiałam z córką po pierwszej syrenie alarmowej, po drugim sygnale straciłam z nią wszelki kontakt - mówi we wtorek w rozmowie z telewizją Sky News… » więcej 2022-06-27, godz. 17:16 Pole bitwy, ranni, chaos: ćwiczą żołnierze WOT i amerykańska gwardia narodowa Gwardia Narodowa Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT szkolą terytorialsów z ratownictwa na polu walki. Żołnierze poznają zasady wykrywania i tamowania… » więcej 2022-06-27, godz. 10:52 Zełenski do Białorusinów: Wciągają was w wojnę, nie powinniście umierać! Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. - Na Kremlu już o… » więcej
1234567