Polscy obywatele zagrożeni? Premier: Odrzucam język gróźb. Debata w Strasburgu

2021-10-19, 10:22  Polska Agencja Prasowa
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu/fot. Albert Zawada, PAP Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu/fot. Albert Zawada, PAP

- Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionuje podstawy Unii Europejskiej – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim. - Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę – mówił premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek odbywa się debata Parlamentu Europejskiego zainicjowana po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. - Po raz pierwszy trybunał państwa członkowskiego uznał, że traktaty unijne są niezgodne z konstytucją krajową. Ma to poważne konsekwencje dla obywateli polskich. Ten wyrok ma bezpośredni wpływ na ochronę sądownictwa, osłabia ochronę niezależności sądownictwa. Bez niezależnych sadów obywatele mają mniejszą ochronę, a w konsekwencji ich prawa są zagrożone – powiedziała Ursula von der Leyen. Wskazała, że wyrok TK to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego. Dodała, że tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi. - Nie uznajemy polskiego Trybunału Konstytucyjnego za niezależny - oznajmiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę - mówił obecny podczas debaty w PE premier Mateusz Morawiecki. - Polityka musi opierać się na zasadach, a zasadą, którą wyznajemy w Polsce i która stanowi podstawę Unii Europejskiej, jest zasada demokracji. Dlatego nie możemy milczeć, gdy nasz kraj, także na tej sali, jest atakowany w sposób niesprawiedliwy i stronniczy - powiedział premier. - Reguły gry muszą być takie same dla wszystkich. Ich przestrzeganie to obowiązek wszystkich, także instytucji, które w tych traktatach zostały ustanowione. Na tym polega praworządność – dodał. - Niedopuszczalne jest rozszerzenie kompetencji, działanie metodą faktów dokonanych - mówił. - Niedopuszczalne jest narzucanie innym swojej decyzji bez podstawy prawnej. Tym bardziej niedopuszczalne jest używanie do tego celu języka szantażu finansowego, mówienie o karach, czy używanie jeszcze dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich – zaznaczył. - Jesteśmy dumnym krajem, Polska jest jednym z państw o najdłuższej historii państwowości i rozwoju demokracji – przypomniał.

- Ponad 85 proc. polskich obywateli mówi jasno, że Polska jest i pozostanie członkiem UE; mój rząd jest częścią tej proeuropejskiej większości w Polsce, ale nie oznacza to, że Polacy nie przeżywają wątpliwości i niepokojów o kierunek zmian w Europie – dodał premier. Podkreślił, że dziś w państwach, które zakładały wspólnotę, poziom zaufania do Unii spadł do historycznie niskich poziomów - jak np. 36 proc. we Francji, w Polsce to zaufanie do Europy utrzymuje się na najwyższym poziomie. - Mówiłem o tym, jak wiele Polska wniosła do Unii, ale niestety wciąż słyszymy o podziale na lepszych i gorszych. Za często mamy do czynienia z Europą podwójnych standardów - powiedział premier Morawiecki. Według niego, powinniśmy z tym modelem skończyć.

Kraj i świat

Minister Błaszczak w Toruniu: Polskie siły lądowe może być najsilniejsze w całej Europie

Minister Błaszczak w Toruniu: „Polskie siły lądowe może być najsilniejsze w całej Europie”

2023-03-25, 22:30
Francja: urzędnicy mają zakaz instalowania TikToka i Netflixa na telefonach służbowych

Francja: urzędnicy mają zakaz instalowania TikToka i Netflixa na telefonach służbowych

2023-03-24, 23:30
Polski ochotnik zginął na ukraińskim froncie. Dwaj inni są ciężko ranni

Polski ochotnik zginął na ukraińskim froncie. Dwaj inni są ciężko ranni

2023-03-24, 22:17
Ardanowski: Przerabiajmy nadmiar zboża na spirytus dolewany do benzyny [Rozmowa dnia]

Ardanowski: Przerabiajmy nadmiar zboża na spirytus dolewany do benzyny [Rozmowa dnia]

2023-03-24, 10:22
To było piekło, ale mam czyste sumienie. Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

„To było piekło, ale mam czyste sumienie”. Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

2023-03-24, 08:35
Rada Mediów Narodowych sprzeciwia się atakom na dziennikarzy mediów publicznych

Rada Mediów Narodowych sprzeciwia się atakom na dziennikarzy mediów publicznych

2023-03-23, 19:00
W piątek zakończy się protest osób niepełnosprawnych. Żeby działać, musimy być zdrowi

W piątek zakończy się protest osób niepełnosprawnych. „Żeby działać, musimy być zdrowi”

2023-03-23, 16:30
Koalicja Obywatelska złożyła obywatelski projekt ustawy ws. refundacji procedury in vitro

Koalicja Obywatelska złożyła obywatelski projekt ustawy ws. refundacji procedury in vitro

2023-03-23, 13:25
Książę William: Fantastycznie jest być z powrotem w Polsce. Nasze narody łączą silne więzi [zdjęcia]

Książę William: Fantastycznie jest być z powrotem w Polsce. Nasze narody łączą silne więzi [zdjęcia]

2023-03-22, 22:30
Trenuj z wojskiem i różne militarne specjalizacje. Szkolenia też w regionie

„Trenuj z wojskiem" i różne militarne specjalizacje. Szkolenia też w regionie

2023-03-22, 16:00